W maju 2018r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Ostródzie rozpoczęło realizację projektu w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Celem projektu pn. „Przekraczając granice…” jest wzmocnienie posiadanych i nabycie nowych umiejętności w zakresie rzecznictwa własnych praw oraz podniesienie poziomu samodzielności 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Istotną kwestią jest również poprawa wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną w lokalnym środowisku społecznym.
Poza osobami z niepełnosprawnością intelektualną w projekcie wezmą udział również rodzice/ opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną, kadra merytoryczna zatrudniona w placówkach Stowarzyszenia, wolontariusze oraz młodzież z ostródzkich szkół ponadgimnazjalnych i studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
Przewidziane są szkolenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rodziców/opiekunów oraz kadry merytorycznej
Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby osób z niepełnosprawnością, ich pragnienia, marzenia a przede wszystkim jest walką z utrwalonymi w społeczeństwie stereotypami w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami.
Ruch Self – Adwokatów istniejący w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ostródzie podejmuje swoje działania już od 2004 roku, przynosząc wiele ciekawych rozwiązań sprzyjających rozwojowi osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z sukcesem został zrealizowany w 2013 r., ze środków PO FIO, projekt dla self- adwokatów z naszego regionu.
Realizacja obecnego projektu pozwoli osobom z niepełnosprawnością intelektualną zdobywać wiedzę nt. praw i obowiązków obywatela. Uczestnicy będą dzielić się tą wiedzą z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych i studentami, zwłaszcza w kontekście własnej niepełnosprawności, rozwiną kompetencje społeczne, nabędą umiejętności niezbędne podczas publicznych wystąpień i prelekcji.
Projekt przyczyni się również do zauważenie przez społeczeństwo lokalne wkładu pracy Stowarzyszenia w polepszanie jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podejmowane działania: konferencje, prelekcje, obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ukażą potencjał drzemiący w osobach z niepełnosprawnością intelektualną, zniwelują bariery mentalne, zwiększą możliwość poznania i pełniejszego zrozumienia sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.