fbpx
Logo

Niebezpieczny objazd

Objazd DK16
Objazd DK16
W związku z zamknięciem mostu na DK16 w Starych Jabłonkach wytyczono objazd drogami DP1230N i DP1247N. Choć jest zakaz poruszania się tą drogą samochodów powyżej 15 ton, to wielu kierowców ignoruje go. Tym samym stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych innych osób poruszających się tą drogą. Proceder trwa w najlepsze. Szczególnie widać to w godzinach wieczornych.

Objazd DK16
Objazd DK16
Niestety sam fakt ułożenia nowej nawierzchni na odcinku objazdu nie jest wystarczający do zapewnienia bezpieczeństwa. Wystarczy przejechać objazdem w dzień, by na własne oczy przekonać się, że jest to wąski odcinek z mnóstwem drzew bezpośrednio przy krawędzi drogi. W wielu miejscach tego odcinka większe samochody mijają się niemal ocierając się lusterkami. Samochody ciężarowe podczas mijania bezwzględnie muszą zjeżdżać na pobocze. Widać to m.in. na opublikowanym filmie. Niejednokrotnie ciężarówki wstrzymują przez to ruch na tym odcinku. Rozjechane i zapadnięte pobocza, czy obtarte drzewa jednoznacznie wskazują, że nie jest to bezpieczna droga. Również mieszkańcy tych okolic mają uzasadnione powody do obawy o swoje zdrowie i życie. Wyjazd na drogę i przejazd przy znacznie zwiększonym potoku samochodów nie jest bezpieczny. Jeśli do tego dołożymy duże ciężarówki, to przepis na nieszczęście jest gotowy.

Zapytaliśmy ostródzką Policję o informacje dotyczące poruszania się pojazdów powyżej 15 ton na trasie objazdu DK16 przez Stare Jabłonki.

  1. Ile takich zgłoszeń trafiło do ostródzkiej Policji od czasu uruchomienia objazdu?
  2. Ile razy były w związku z tym wysyłane patrole w to miejsce?
  3. Ile było potwierdzonych zdarzeń w tym zakresie?

Objazd DK16
Objazd DK16
Prosiliśmy też o potwierdzenie, czy Policja planuje w najbliższym czasie zwiększenie ilości patroli na trasie ww. objazdu? Czy planowane są inne działania, mające na celu wyeliminowanie z ruchu samochodów powyżej 15 ton na ww. objeździe?
W odpowiedzi czytamy:
W odpowiedzi na Pana wiadomość informuję, iż od czasu zmiany organizacji ruchu na drodze K16 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie podczas codziennej służby nadzorują trasę objazdu przez m. Stare Jabłonki i reagują na wszelkie popełniane przez kierowców wykroczenia, w tym również wykroczenia niestosowania się do ograniczenia tonażowego. Oprócz obecności wynikającej z zadań do służby policjanci reagują również na każde zgłoszenie dotyczące łamania przepisów drogowych.
Jednocześnie informuję, iż nie prowadzimy statystyk dotyczących wykroczeń popełnianych tylko na tym odcinku drogi.

Poniższy film ilustruje, jak wygląda przejazd tym odcinkiem i jak często poruszają się nim samochody, których nie powinno tam być. W ciągu dwóch dni zarejestrowaliśmy nieco ponad godzinę materiału. W tym czasie na tej trasie widzieliśmy co najmniej kilkanaście samochodów ciężarowych, których masa zapewne przekracza 15 ton.

Trzeba pamiętać, że ponowne otwarcie mostu na DK16 jest zaplanowane dopiero w listopadzie 2018 roku.

Czy dopiero wypadek zmusi instytucje i służby do działania i skutecznego wyeliminowania z jazdy w tym miejscu niedozwolonych pojazdów?

OstrodaOnline.pl 2001 - 2020