Szereg działań podjętych przez Powiatowy Urząd Pracy w Ostródzie, mających na celu pomoc absolwentom szkół średnich w znalezieniu pracy, oczywiście, niczego nie rozwiązuje. Skala problemu pozostaje ogromna.
W tym roku ze szkół ponadgimnazjalnych wyszło kilka tysięcy absolwentów. Część zdecydowała się na kontynuowanie nauki, lecz znaleźli się również tacy, co stanęli przed problemem podjęcia pierwszej pracy.
Załamanie się koniunktury gospodarczej spowodowało, że zakłady pracy szukają ciągłych oszczędności. Obecnie jest tak, że nie tylko nie tworzy się nowych miejsc pracy, a poddaje likwidacji te, które istnieją, niejednokrotnie zwalniając pracowników z wieloletnim doświadczeniem.
ILU ICH JEST?
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostródzie na dzień dzisiejszy jest zarejestrowanych 320 osób posiadających status absolwenta - informuje pani Tarpińska, zajmująca się absolwentami. Wśród tej liczby z wykształceniem wyższym jest 46 osób, średnim zawodowym 168, ze średnim 60, a z zawodowym 46, lecz jak to zaobserwowano w latach ubiegłych, pod koniec sierpnia, z początkiem września liczba ta ulegnie zwiększeniu.
POMOC Z PUP
Bezrobotny absolwent może w każdej chwili skorzystać z pomocy oferowanej przez Powiatowy Urząd Pracy. A jest to pośrednictwo pracy, które ma na celu kojarzenie poszukujących pracy z odpowiednimi pracodawcami, jak również poradnictwo zawodowe, które wspiera osoby podejmujące decyzję o wyborze lub zmianie zawodu. Przez PUP organizowane są zajęcia w Klubie Pracy. Jak dowiedziałam się z rozmowy przeprowadzonej z Agnieszką Szymańską, uczestnicy mają możliwość w ciągu pięciu godzin uzyskać informacje o lokalnym rynku pracy, nauczyć się technik poszukiwania pracy. Nabywają umiejętności pisania profesjonalnego życiorysu, listu motywacyjnego, podania. W trakcie zajęć przeprowadzane są scenki jak zaprezentować się w rozmowie z pracodawcą. Ponadto, dla osób niezdecydowanych co do wyboru zawodu, przeprowadzany jest test L. Hollanda.
POZA TYM MOŻESZ LICZYĆ NA
- zatrudnienie w ramach "umowy absolwenckiej" trwającej 12 miesięcy. Z tej formy zatrudnienia skorzystało 27 osób. Natomiast staż zawodowy obejmuje 112 stanowisk w różnych firmach naszego powiatu. Absolwent, który podejmie naukę w systemie innym niż dziennym, może uzyskać stypendium w wysokości 476,70zł. Dodatkowo w związku z programem "Pierwsza Praca" - który stanowi integralną część programu społeczno-gospodarczego rządu na lata 2003-2005 - młodzież wchodząca na rynek pracy może skorzystać ze szkoleń. Pod koniec sierpnia Urząd Pracy organizuje m.in. dwumiesięczny kurs obsługi komputera i kas fiskalnych. Przewidziane są 4 grupy po 24 osoby. Dla przedsiębiorczych i aktywnych Powiatowy Urząd Pracy ma do zaoferowania pożyczki w wysokości 15.000 zł. - pieniędzy wystarczy tylko dla 6 osób.
Realizacja Programów aktywizacji zawodowej absolwentów "Pierwsza Praca" i "Absolwent 2001" jest możliwa dzięki finansom otrzymanym z Funduszu Pracy. Szkoda, że tego typu pomocą nie mogą być objęci wszyscy absolwenci naszego powiatu.