fbpx

Duisburg - Ostróda. Niezwykli goście

Państwo Elora i Norbert Meckes przypłynęli do Ostródy aż z Duisburga. Podróż szlakami wodnymi trwała 25 dni, a oni w tym czasie pokonali trasę 1 500 km! Zapraszamy do przeczytania reportażu z ich pobytu w naszym mieście.
Sporych rozmiarów łódź motorowa od kilku dni cumuje na przystani LOK w Ostródzie. Nie jest to pierwsza wizyta Elory i Norberta w naszym mieście. Wcześniej byli tu w 1997 i 1998 roku.
- Ciągnie nas do tego miejsca - mówi Norbert. - Zawsze jesteśmy tu serdecznie przyjmowani, łódź jest pod stałą opieką pracowników przystani i nie musimy się martwić o sprzęt czy zaopatrzenie.
- Ostróda jest krainą jak ze snu. Bardzo dobrze się tu czujemy - dodaje jego żona.
Państwo Meckes wypłynęli z Duisburga ponad 25 dni temu, a trasa ich podróży wiodła Kanałem Śródlądowym do Magdeburga, rzeką Łabą, Kanałem Havel, rzeką Szprawą, Odrą, Wartą, Kanałem Bydgoskim, rzeką Brdą, Wisłą, Nogatem, Kanałem Jagielińskim, rzeką Elbląg i Kanałem Ostródzko - Elbląskim do Ostródy.
Elora i Norbert Meckes pływali po wodach śródlądowych Francji, Holandii, Belgii i Danii, Czech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji oraz po morzach: Bałtyckim i Śródziemnomorskim. W 1997 roku Norbert i Elora przypłynęli do Gdańska na obchody 1000- lecia tego miasta.
Łódź państwa Meckes nazywa się "Helorca" - od pierwszych liter imion kobiet życia Norberta - matki, żony i córki.
Łódź ma 25 lat, korpus wykonano na zlecenie, natomiast wyposażenie stanowi wkład pracy państwa Meckes. Jest to jednostka podróżnicza, na której znajduje się sypialnia, salon z kabiną sterowniczą, kuchnia z jadalnią, łazienka i toaleta. Łódź jest wyposażona we wszystko, co jest potrzebne do normalnego funkcjonowania. Zapas żywności może starczyć na kilkanaście dni bez potrzeby zawijania do portu. "Helorca" może rozwinąć prędkość do 14 kilometrów na godzinę, jednakże średnia prędkość to 8-9 km/h. Norbert jest emerytowanym kapitanem żeglugi śródlądowej, przez ponad dwadzieścia lat pływał na różnych jednostkach pływających. Na uwagę zasługuje fakt, że również Elora, jego żona, posiada uprawnienia do sterowania łodzią. Stateczek państwa Meckes znany jest na polskich wodach. Znalazł się nawet na okładce "Przewodnika po drogach wodnych Polski".

Gościnni ostródzianie
- Państwo Meckes są zawsze mile widziani w Ostródzie - mówi Tadeusz Burszewski, kierownik przystani LOK. - Znam ich od 1997 roku i myślę, że są zadowoleni z pobytu na naszej przystani.
Osobą, która zawsze im pomaga podczas ich pobytu w Ostródzie jest Helmut Kowaczek, właściciel firmy transportowej.
- Uważam, że trzeba pokazać piękno naszego miasta i okolic. To bardzo serdeczni ludzie i bardzo ciekawie opowiadają o swoich podróżach.
Już niedługo państwo Meckes wyruszają w drogę powrotną do Duisburga. W sumie pokonają ponad 3500 km. Nasza redakcja życzy im stopy wody pod kilem.
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19