Po raz czwarty już odbyły się w Ostródzie i okolicach „Dni Gizewiusza”. Święto, które ma przybliżać historię, tradycję i kulturę zachodniomazurskich ewangelików, szczególnie zaś przypominać sylwetkę wybitnego mieszkańca miasta ks. Gustawa Gizewiusza. Tegoroczna edycja poświęcona była pracy etnograficznej i folklorystycznej ostródzkiego duszpasterza. Święto organizowane jest dorocznie przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ostródzie. Honorowym Patronem „Dni” był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Bp Jerzy Samiec, Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz i Starosta Andrzej Wiczkowski. Wydarzenia współfinansowane były ze środków Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wystawa „Reformacja na Mazurach” 28.04.-14.05.2017
Pierwszym punktem obchodów bo dostępnym już od 28 kwietnia, a oficjalnie otwartym 4 maja, była wystawa pt. „Reformacja na Mazurach.” Wystawa przygotowana została w sali wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie. Na ekspozycji znalazły się przede wszystkim książki i starodruki wypożyczone z Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Zbiór ten prezentował najciekawsze przykłady ewangelickiej literatury religijnej z terenu Prus Wschodnich, szczególnie drukowanych po polsku w Królewcu. Były to Biblie, postylle, kancjonały i inna literatura religijna. Na wystawie znalazły się też pamiątki należące do Parafii, w tym stroje liturgiczne, naczynia komunijne, zabytkowa misa chrzcielna z Łęgut z 1685r. czy przedwojenne dokumenty parafialne. Oglądać można było również zachowane z w zbiorach muzeum księgi konfirmantów z XVIII w. z Miłomłyna. Perłą wystawy była Biblia z odręcznym autografem ks. Gustawa Gizewiusza, będąca własnością ostródzkiego Liceum Ogólnokształcącego. Na gości zgromadzonych na otwarciu wystawy czekała również ciekawa niespodzianka. Do parafii ewangelickiej zwrócił się bowiem Pan Zbigniew Szymański, którego ojciec – Marian Szymański - był jednym z żołnierzy stacjonującym na wiosnę 1945r. w Ostródzie. Przechadzając się po ruinach dawnego ewangelickiego kościoła miejskiego (obecnie rzym.-kat. pw. Dominika Savio) natrafił na świecący przedmiot wystający z gruzów. Okazało się, że jest to krucyfiks. Najprawdopodobniej pochodził on z ołtarza spalonego kościoła i jest dziś jedynym znanym przedmiotem, którzy ocalał z pożogi i przetrwał do dzisiejszego dnia. Bardzo możliwe, że jest ko krzyż, który po pożarze kościoła w 1788r., został ufundowany w 1857r. przez żonę miejskiego skarbnika. Dziś po 70 latach syn postanowił oddać tą rodzinną pamiątkę prawowitym właścicielom, spadkobiercom przedwojennego dziedzictwa ewangelickiego, a więc Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie. Jesteśmy wdzięczni panu Zbigniewowi i dziękujemy za jego otwartość. Dzięki tak odpowiedzialnej postawie krzyż nie tylko wróci do swojej pierwotnej funkcji, ale także będzie skarbem wszystkich ostródzian.
Koncert Mate.O i konkurs plastyczny – 13.05.2017
Centralnym punktem obchodów był jak zawsze koncert. W tym roku był to koncert „Mate.O”, który przyjechał do Ostródy ze swoim programem „Pieśni naszych ojców”, prezentującym tradycyjne chrześcijańskie pieśni w nowej, współczesnej aranżacji. Zanim jednak licznie zebrani goście mogli oddać się muzycznej uczcie, ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w konkursie plastycznym. Konkurs współorganizowany był przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Gustawa Gizewiusza. Jego tematem była zaś graficzna interpretacja wybranej pieśni ze zbioru ostródzkiego duszpasterza. Na konkurs wpłynęło aż 110 prac. Najlepsze i najciekawsze, wybrane przez komisję konkursową dzieła, zostały wystawione w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku i można było je oglądać przed koncertem. Zasłużone zaś nagrody, ufundowane przez Turnitzmuhle Heritage Fundation, odebrali laureaci konkursu. Po rozdaniu upominków pozostało już tylko wsłuchać się w pieśni Mate.O. A o tym, że warto było to zrobić, niech świadczy chociażby frekwencja. Sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku była bowiem pełna, gromadząc około 200 słuchaczy. Co więcej jesteśmy przekonani, że nikt z obecnych nie żałował przyjścia i z radością weźmie udział w kolejnych edycjach „Dni Gizewiusza”.
Wykład popularnonaukowy „ks. Gustaw Gizewiusz – etnograf i folklorysta” 18.05.2017
Pośród wielu talentów, zdolności i pól aktywności ks. Gustawa Gizewiusza była również etnografia i folklorystyka. W latach 1836-1840 zbierał on szereg pieśni ludowych odwiedzając okoliczne wioski. O tych i innych, mniej znanych, faktach z pracy etnograficznej kaznodziei opowiadały panie dr Anna W. Brzezińska z UAM oraz dr Ewa Antyborzec z Instytutu Oskara Kolberga w Poznaniu. W swoim wystąpieniu zaprezentowały metody pracy Gizewiusza, jego zbiory i aktualny stan badań. Wszyscy zebrani zostali również zachęceni do tego by być „współczesnymi Gizewiuszami” pielęgnując i dbając o ludową kulturę. Niezwykle ciekawe spotkanie zakończyło się pytaniami i dyskusją. Po wykładzie uczestnicy spotkania mogli skosztować urodzinowego tortu z okazji 207. rocznicy urodzin księdza.
Projekcja „Lutra” 23-24.05.2017
Okrągła rocznica Reformacji to także dobra okazja by przypomnieć słynny film „Luter” prezentujący życie niemieckiego reformatora. Z tego też powodu zorganizowano kilka projekcji połączonych z dyskusją. Jedna z nich odbyła się w Morągu, w której wzięli udział uczniowie większości szkół ponadpodstawowych. W ślad za projekcją w morąskich szkołach odbywają się także spotkania w szkołach dotyczące historii Reformacji, zasad wiary i współczesności Kościoła Ewangelickiego. Kolejna projekcja odbyła się w Ostródzie. Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dyskusji, a Parafia przekazała Bibliotece Miejskiej upominek w postaci zbioru książek dotyczących Reformacji, które miejmy nadzieję, będą służyć mieszkańcom miasta poszerzając ich wiedzę o ewangelicyzmie.
Święto ostródzkich ewangelików.
Nieodłączną częścią dorocznych obchodów jest również Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza. Jak zawsze rozpoczęły się one od nabożeństwa ewangelickiego dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Nabożeństwo odbywało się w dawnym ewangelickim kościele, w którym służył ks. Gustaw Gizewiusz, a który obecnie jest kościołem katolickim. Nabożeństwo dla kilkuset uczniów prowadził ks. Wojciech Płoszek. Po nabożeństwie wszyscy udali się na Polską Górkę, gdzie znajduje się grób Patrona. Tam złożono kwiaty i oddano hołd ks. Gizewiuszowi. Dalsza część uroczystości odbyła się już w szkole. Zebrani mieli okazję obejrzeć przedstawienie artystyczne oparte na pieśniach Gizewiusza. Nagrodzono też osoby biorące udział w konkursie wiedzy o ostródzkim duszpasterzu.
Parafialne podsumowanie święta miało miejsce 21 maja w ewangelickim kościele w Łęgutach, gdzie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 280. rocznicy rozpoczęcia budowy kościoła i 207. Rocznicy urodzin ks. Gustawa Gizewiusza. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Marcin Pysz z Pisza a wystąpił Chór Warmii i Mazur z Gietrzwałdu. Odbył się także piękny jubileusz 70-lecia konfirmacji, błogosławieństwo w rocznicę Chrztu Św. oraz konwersja czyli wstąpienie nowych parafian do ostródzkiego zboru. Po nabożeństwie zaś wszyscy, wraz z mieszkańcami wsi uczestniczyli w majowym pikniku.
Wdzięczni Bogu za bogactwo historii i dziedzictwa naszych mazurskich, ewangelickich ojców wiary z ufnością wyglądamy w przyszłość!
Za pomoc przy organizacji „IV Dni Gizewiusza” serdecznie dziękujemy Centrum Kultury w Ostródzie, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum w Ostródzie, Zachodniomazurskiemu Stowarzyszeniu Przewodników, Szkole Podstawowej nr 2 w Ostródzie, Turnitzmuhle Heritage Fundation oraz wszystkim zaangażowanym w realizację święta.
Zapraszamy za rok!
Zdjęcia: Andrzej Witus, Muzeum w Ostródzie