Nowa bieżnia dla wybranych?

Stadion lekkoatletyczny przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w Ostródzie. 2017-05-05Kto i na jakich zasadach zarządza i udostępnia "wyremontowany" stadion przy ul. Kardynała Wyszyńskiego? Niestety do dnia dzisiejszego nie udało nam się uzyskać wiarygodnej informacji na ten temat. Urząd Miejski odpowiedział, że przekazali klucze i obiektem zarządza Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji. OCSiR nie odpowiada na korespondencję i od 29 marca milczy najwyraźniej licząc, że zapomnimy. Od listopada 2016 roku z nowej nawierzchni korzysta ograniczona liczba osób w tym regularnie jeden z klubów sportowych. Korzystają choć formalnie jest to plac budowy i nie ma pozwolenia na użytkowanie. Czyżby po cichu i za przyzwoleniem właściciela powstała "prywatna" bieżnia dla wybranych?

Zgłaszały się do nas osoby, które są zbulwersowane, że z nowego obiektu mogą korzystać wyłącznie "wybrańcy". Próżno szukać na stronie Urzędu Miejskiego w Ostródzie lub Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji jakiejkolwiek informacji o tym, że obiekt jest otwarty i dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Po zapytaniu skierowanym w dniu 22 marca do Urzędu Miejskiego w Ostródzie, w dniu 24 marca otrzymaliśmy odpowiedź:
"Stadion przy ul. Wyszyńskiego po zakończeniu prac budowlanych I etapu w grudniu 2016r. został zamknięty a klucze i dotychczasowe wyposażenie przekazano Ostródzkiemu Centrum Sportu i Rekreacji. Stadion nie jest udostępniony ponieważ zaplanowane są jeszcze do wykonania prace budowlane. m.in. wykonanie oświetlenia. Otwarcie stadionu nastąpi po zakończeniu prac, prawdopodobnie w czerwcu".
Niestety odpowiedź z urzędu to jedno a rzeczywistość to drugie.

Kolejnym zatem etapem było skierowanie zapytania do Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Uczyniliśmy to w dniu 29 marca 2017 roku.

  1. Na jakich zasadach odbywa się korzystanie ze stadionu lekkoatletycznego przy ul. Kardynała Wyszyńskiego?
  2. Obiekt jest ogólnodostępny, jest udostępniany do treningów dla indywidualnych osób, zorganizowanych grup, klubów sportowych, szkół, itp.?
  3. Czy obiekt został formalnie oddany do użytku i OCSiR posiada pozwolenie na użytkowanie? Jeśli tak, to od kiedy? Proszę o kopię takiego pozwolenia.
  4. Czy OCSiR zarządza tym obiektem? Jeśli tak to na jakiej zasadzie został on przekazany w zarządzanie? Proszę o kopię protokołu lub innego dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Choć wysyłamy regularnie ponaglenia - 7 kwietnia, 19 kwietnia, 14 maja, to do dnia dzisiejszego OCSiR milczy jak zaklęte.
Na obiekcie nie ma żadnych tablic informacyjnych, nie ma zakazu wstępu, nie ma też regulaminu korzystania z obiektu. Brama jest zamknięta i jak się okazuje jest otwierana wyłącznie na czas treningów. Na stadionie nadal trwają prace budowlane. Jak to możliwe, że obiekt wybudowany za publiczne pieniądze, będący w trakcie budowy jest udostępniany osobom trzecim i klubom sportowym?
Z listopada 2016 roku pochodzą pierwsze zdjęcia biegaczy na nowym obiekcie, które bez większego problemu można znaleźć w sieci. Jeden z ostródzkich klubów sportowych korzysta z tego obiektu regularnie, co dokumentuje na swoim profilu na portalu społecznościowym. Podczas treningu na remontowanym obiekcie młodych biegaczy odwiedza też burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Trudno zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Przepisy budowlane są jednoznaczne.

USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Art. 55. 1. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
1) na budowę obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii:
a) V, IX–XVI,
Kategorie obiektów budowlanych
Kategoria V obiekty sportu i rekreacji, jak: stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie

W dniu 5 maja otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Ostródzie informację, że nie posiada on aktualnego pozwolenia na użytkowanie stadionu lekkoatletycznego przy ul. Kardynała Wyszyńskiego. Czy oznacza to zatem, że właściciel obiektu łamie prawo?
Nie mając ważnego pozwolenia na użytkowanie nie może być mowy o korzystaniu ze stadionu lekkoatletycznego i takie działanie jest nie tylko naruszeniem prawa, co jest zresztą zagrożone karą finansową, ale jest też świadomym narażaniem osób korzystających z takiego obiektu.
Druga sprawa to nawierzchnia tartanowa. Wygląda na to, że jest jakiś problem z odprowadzaniem wody. Nawet kilka godzin po opadach w wielu miejscach nowej bieżni stoi woda.
Wypadki zdarzają się rzadko, ale nie można ich wykluczyć. Jakie będą konsekwencje i kto zapłaci odszkodowanie za wypadek, jeśli coś się stanie osobie korzystającej "na dziko" z bieżni tartanowej? Urząd Miejski czy Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji?

Rozumiemy, że biegaczom trudno się doczekać. Tyle, że wszyscy mieszkańcy tak samo czekają na otwarcie stadionu i mają pełne prawo korzystać z tego obiektu. Trzeba jednak jasno powiedzieć - gotowego, sprawnego i bezpiecznego obiektu sportowego. Chyba, że jest to "teoretycznie sprawny", prywatny obiekt dla wybrańców.

Niestety obecna władza przyzwyczaiła nas do podwójnych standardów.