fbpx

Relacja z wernisażu wystawy - Reformacja na Mazurach. 500 lat Reformacji

Wystawa - Reformacja na Mazurach
Wystawa - Reformacja na Mazurach
W dniach 28 kwietnia - 14 maja na ostródzkim zamku, w salach muzeum dostępna jest wystawa „Reformacja na Mazurach”. Wystawa ta wchodzi w skład „IV Dni Gizewiusza”, które zgodnie z tradycją kolejny raz odbywają się w miesiącu Gizewiusza, maju. Organizatorem przedsięwzięcia jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie. W tym roku obchody przybierają szczególnie podniosły charakter, ponieważ powiązane są z jubileuszem 500. lat Reformacji.

Wystawa została uroczyście otwarta 4 maja. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Burmistrz Czesław Najmowicz. Wystawa prezentuje przede wszystkim zbiory wypożyczone z Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach oraz  parafii i muzeum. Wielkim skarbem jest także Biblia z odręcznym autografem ks. Gustawa Gizewiusza, własność Liceum w Ostródzie.  Po oficjalnych przemowach i pozdrowieniach, uczestnicy wernisażu mogli zwiedzić wystawę wraz z ks. Wojciechem Płoszkiem, proboszczem ostródzkiej parafii ewangelickiej. Uczestnicy mieli okazję posłuchać m.in. o ewangelickim piśmiennictwie, tradycjach i zwyczajach. Wystawa pokazuje w sposób szczególny wkład mazurskich ewangelików w budowanie polskiej kultury i tradycji. Tereny te były bowiem sercem polskiej Reformacji, a drukowane w Prusach Książęcych książki służyły w całym Królestwie Polskim. Uzupełnieniem wystawy są stroje liturgiczne, naczynia komunijne i fotografie mazurskich kościołów.

Pewną niespodzianką dla wszystkich zebranych okazał się, trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili, udział pana Zbigniewa Szymańskiego, który przyjechał do Ostródy wraz z najbliższą rodziną. Pan Zbigniew zwrócił się przed kilkoma dniami do Parafii z iście sensacyjną wiadomością. Okazuje się, że ojciec – pan Marian – w 1945r. był podoficerem 53 pp Wojska Polskiego, który przez kilka miesięcy stacjonował w Ostródzie. Był on członkiem orkiestry wojskowej. Korzystając z pobytu w mieście poznawał okolice, docierając także do ruin dawnej ewangelickiego kościoła miejskiego przy rynku, obecnie kościoła pw. Dominika Savio przy placu 1000-lecia. Przechodząc przez gruzy budowli trafił na niesamowite znalezisko. W pozostawionych po sobie pamiętnikach tak opisuje to zdarzenie: „Kiedyś wracając od nich, wstąpiłem do spalonego kościoła oglądnąć te gruzy i zgliszcza, mury były w porządku ale wnętrze i okna – spalone, mało było części które by się jeszcze przydały?- Nagle o coś zahaczyłem i potknąłem się - szukam co to może być? coś w gruzach błysnęło, nachylam się i ręką odwalam gruz – patrzę a to mosiężny krzyżyk bez podstawki, jakie stoją przy ołtarzach w kościele, wyciągnąłem go z gruzu trochę przetarłem, zawinąłem w papier i zabrałem do koszar, a po zwolnieniu do cywila – oczyściłem i do dziś wisi na ścianie w pokoju jako pamiątka z czasów wojny.”

Okazuje się więc, że dzięki zapobiegliwości pana Mariana udał się uratować jedyny znany element przedwojennego wyposażenia tegoż kościoła. Dziś po 70 latach syn postanowił oddać tą rodzinną pamiątkę prawowitym właścicielom, spadkobiercom przedwojennego dziedzictwa ewangelickiego, a więc naszej parafii. Jesteśmy wdzięczni panu Zbigniewowi i jego otwartości. Dzięki tak odpowiedzialnej postawie krzyż nie tylko wróci do swojej pierwotnej funkcji, ale także będzie skarbem wszystkich ostródzian. Bardzo możliwe, że jest ko krzyż, który po pożarze kościoła, został ufundowany w 1857r. przez żonę miejskiego skarbnika. Zapewne wiele jest jeszcze takich pamiątek w Ostródzie. Wierzymy, że śladem pana Zbigniewa podążą kolejne osoby, które przekazując powojenne znaleziska pozwolą by stały się one elementem wspólnego dziedzictwa historycznego naszego miasta i mogły cieszyć oczy wszystkich mieszkańców i  odwiedzających. Krzyż można oglądać na naszej wystawie. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Wystawa - Reformacja na Mazurach Wystawa - Reformacja na Mazurach
Wystawa - Reformacja na Mazurach Wystawa - Reformacja na Mazurach
Wystawa - Reformacja na Mazurach Wystawa - Reformacja na Mazurach

Zapraszamy także do udziału w kolejnych punktach obchodów „IV Dni Gizewiusza”:

Koncert Mate.O "Pieśni naszych Ojców"
kiedy: 13 maja 2017r. g. 18.00
gdzie: Sala reprezentacyjna na zamku w Ostródzie
wstęp wolny

Wykład popularnonaukowy: "ks. Gustaw Gizewiusz - etnograf i folklorysta"
prelegentka: dr Anna W Brzezińska UAM
kiedy: 18 maja 2017r. g. 18.00
gdzie: czytelnia Biblioteki Miejskiej na Zamku
 
Projekcja filmu "Luter"
reż. Eric Till 2004
Projekcja w Ostródzie
kiedy: 24 maja 2017r., g. 18.00
gdzie: sala kameralna w amfiteatrze
Projekcja w Morągu
kiedy: 23 maja 2017r., g. 11.00 i 17.00
gdzie: kino Narie” w Morągu

Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie im. ks. Gustawa Gizewiusza
nabożeństwo ekumeniczne kościół pw. św. Dominika Savio w Ostródzie
złożenie kwiatów na grobie Patrona, uroczystości w szkole.
19 maja 2017r., g. 10.00

Więcej informacji na:
www.ostroda.luteranie.pl
www.mazury500.luteranie.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patroni honorowi:
Ks. bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Andrzej Wiczkowski, Starosta Powiatu Ostródzkiego
Czesław Najmowicz, Burmistrz Ostródy

Współorganizatorzy:
Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników
Centrum Kultury w Ostródzie
Muzeum w Ostródzie
Biblioteka Publiczna w Ostródzie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Ostródzie
Stowarzyszenie Miłośników Muzyki w Olsztynie

IV Dni Gizewiusza dofinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Ramach otwartego konkursu ofert.

Tekst: ks. Wojciech Płoszek, Zdjęcia: Andrzej Witus, Muzeum w Ostródzie

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19