Klub Plastyka Amatora w tym roku obchodzi Jubileusz. To już 35 lat!
KPA to ładny kawałek historii. Niezliczone wystawy, plenery, zjazdy, spotkania twórcze. Wielu ostródzkich, profesjonalnych artystów tu stawiało swoje pierwsze kroki. Obchody jubileuszu zaczęły się uroczystym XXXV Zjazdem, na którym dokonano podsumowania działalności klubu.
KPA powstał w Ostródzie pod koniec listopada 1968r. Twórczość amatorska istniała tu już wiele lat wcześniej. Artyści nieprofesjonalni tworzyli w zaciszu domowych ścian, rzadko mając okazję zaprezentowania swego dorobku szerszemu, poza grupą przyjaciół, gronu.
Motywacje do pracy twórczej bywają różne, a stopień świadomości warsztatu artystycznego twórcy kształtuje jego wykształcenie, zawód, środowisko. Przez tę różnorodność sztuka amatorów stanowi zjawisko złożone i ciekawe. Jest jednak coś, co łączy wszystkich twórców - duża wrażliwość na piękno w jego wielorakich postaciach, głęboka potrzeba kreacji i wreszcie satysfakcja towarzysząca aktowi tworzenia. W tym tkwi sens amatorskiego ruchu plastycznego.
Radość
malować tak,
by świat
zamknąć w ramkach,
z plamek farb
wyczarować promienie
radości.
Dotknięciem włosa
utrwalić ciepło
podanej dłoni,
by zgnębionemu człowiekowi
uśmiech przywrócić.
J.W. Szymkowski
KPA zawiązał się przy okazji dużej wystawy prac amatorskich, zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury. Powodzenie wystawy zachęciło jej organizatorów do powołania Klubu.
Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć nazwiska "praojców" Klubu: Zdzisław Danowski, Adam Feczko, Edmund Kajetanek, Marian Ciunelis, Bronisława Świerzewska, Tadeusz Drabik, Józef Iszoro, Edmund Otremba, Stefan Kochanowski, Zbigniew Kraszyński, Henryk Sadowski, Józef Kirkis, Wincenty Grubalski, Wiesława Banach i Romuald Bogdański.
Jednym z głównych zadań Klubu było krzewienie zamiłowania do sztuk plastycznych, organizowanie wystaw i szkolenie młodzieży uzdolnionej plastycznie. Z ostatniego zadania dzielnie wywiązywała się, między innymi, Wanda Rakowicz.
Obecnie KPA liczy ponad 20 stałych członków. Jednak przez te wszystkie lata współpracowało z Klubem blisko 80 osób. Wielu stawiając swoje pierwsze "artystyczne" kroki w Klubie, związało z plastyką swoje życie zawodowe. Czytelnicy mieli przyjemność zapoznać się z sylwetkę Mariana Mackiewicza, który wiele lat działał w Klubie a teraz jest zawodowym artystą.
Trudno wymieniać najbardziej twórczych członków, bo każdy z nich wnosi cenny pierwiastek swojej twórczości i osobowości. Jeżeli znajdą państwo czas i chęci, to w listopadzie członkowie klubu zapraszają na Jubileuszową Plenerową Wystawę, która odbędzie się w Galerii Zamkowej. Będzie okazja, by poznać ulubionych twórców i ich prace.