fbpx

Ostróda, Morąg: Policjanci gotowi do akcji "Znicz 2016"

ilustracja
ilustracja
Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. To szczególny czas, kiedy odwiedzamy groby wszystkich bliskich, którzy odeszli. Wielu z nas pokona setki kilometrów, by zapalić świeczkę na grobie tych, którzy są na zawsze w naszych sercach i w ten sposób uczcić ich pamięć. Tradycyjnie w tym czasie ostródzcy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w rejonach cmentarzy oraz na drogach całego powiatu.

Od najbliższego piątku (28 października) do środy (2 listopada) na  ternie powiatu ostródzkiego policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy  będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Funkcjonariusze  pomogą wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Pokierują ruchem, rozładują tworzące się szczególnie w okolicach cmentarzy zatory drogowe, pomogą, poinformują, zadbają o to, by na drogach było bezpiecznie.

W tym czasie w newralgicznych miejscach zostaną wprowadzone również zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Oprócz stałego nadzoru nad zachowaniami wszystkich uczestników ruchu, policjanci będą na bieżąco eliminowali utrudnienia w poruszaniu się po drogach. Tam, gdzie będzie taka potrzeba, pokierują ręcznie ruchem, rozładują tworzące się zatory. Funkcjonariusze będą również sprawdzać trzeźwość kierujących, zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa, sposób przewożenia dzieci oraz przede wszystkim stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Ostróda
Od 31 października od godziny 9:00 do 2 listopada do godziny 9:00, zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza przy ulicy Chrobrego i w rejonie cmentarza przy ulicach Olsztyńskiej i Spokojnej.
W celu utrzymania ciągłości ruchu i przejezdności ulicy Chrobrego zostaną ustawione dodatkowe znaki B-36 "zakaz zatrzymywania" z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu. Za wprowadzenie zmiany organizacji ruchu w rejonie cmentarza przy ul. Chrobrego odpowiedzialny jest Urząd Miejski w Ostródzie.

Wokół cmentarza przy ulicy Spokojnej i Olsztyńskiej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy wokół cmentarza z kierunku ruchu od ulicy Olsztyńskiej. Na całej długości objazdu cmentarza wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu. Takie zakazy wprowadzone będą również na ulicy Olsztyńskiej oraz na części ulicy Osiedlowej.
Ponadto w ciągu ulicy Olsztyńskiej ( odcinek ulicy Gizewiusza –Przemysłowa)zostanie wprowadzony znak zatrzymywania się (B-36).

Należy pamiętać, że jest w przebudowie droga krajowa E-7 i ulica Olsztyńska od strony miasta dla pojazdów będzie nadal nieprzejezdna. Będzie przejście tylko dla ruchu pieszych.
Zmiany w organizacji ruchu drogowego na terenie gminy Morąg

Wzorem lat ubiegłych w Antoniewie gm. Morąg i w miejscowości Dury gm. Morąg w dniu 1 listopada od godzin rannych zostaną ustawione znaki B-36 "zakaz zatrzymywania" z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu, ponadto w Durach w kierunku Żabiego Rogu będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Zostanie tam również wyznaczony bezpłatny plac parkingowy, na który będą kierowane samochody jadące od strony Morąga.

Policjanci apelują o korzystanie w tych dniach z środków komunikacji miejskiej lub parkowanie wyłącznie na wyznaczonych parkingach.
Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo parkingów jak najbliżej cmentarzy, gdyż takich nie będzie!

Kilka rad jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu?
Podczas obchodów dni zadusznych policjanci co roku proszą kierowców o zwiększoną uwagę, koncentrację, ostrożność oraz rozsądek -  natężenie ruchu  będzie duże, w trasy wyruszą tacy kierowcy, którzy nieczęsto siadają za kierownicą. Co  pozwoli bezpiecznie  dotrzeć do celu?
- Jeśli mamy do pokonania długi odcinek, warto się odpowiednio wcześniej przygotować do takiej podróży
- zadbać o auto, sprawdzić oświetlenie pojazdu, ogumienie wycieraczek, w sposób przemyślany rozmieścić bagaże. Co ważne- podczas pokonywania  długich tras, często po zmroku  należy robić regeneracyjne przerwy, podczas których można napić się czegoś ciepłego, pooddychać świeżym powietrzem czy po prostu rozprostować się. Nie ma żadnych złotych zasad, kiedy należy robić takie przerwy. Każdy kierowca czuje, kiedy wskazany będzie postój, kiedy potrzebuje odpoczynku.
Bezwzględna trzeźwość za kierownicą, koncentracja i uwaga oraz stosowanie się do przepisów – to fundamentalne zasady przydatne każdemu kierowcy. W tych dniach nie należy też " jeździć na pamięć"- w wielu miejscach zmieni się organizacja ruchu, warto zapoznać się z tymi zmianami.

Alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny. Komunikacją  publiczną  podczas obchodów Święta Zmarłych często dojedziemy bezpośrednio do cmentarza,  unikniemy kłopotów z parkowaniem czy nie będziemy  tracić niepotrzebnych nerwów na drodze.

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer zabierzmy odblaski. Używanie elementów odblaskowych to nie tylko prawny obowiązek, to obowiązek dbania o siebie i najbliższych.

Ważne!
Policjanci ruchu drogowego będą regulować ruchem w miejscach, gdzie będzie to potrzebne. Pamiętajmy, że należy słuchać policjantów, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów. Bezpieczeństwo na drogach naszego regionu to nasze wspólne zadanie.

A poza drogami?
Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo wszystkich, którzy muszą dojechać na groby swoich bliskich, ale musimy zadbać również o to, by chwila zadumy, melancholii i rozpamiętywania nie zaburzyły naszej czujności i ostrożności. Pochyleni nad grobami często zapominamy o wielu zagrożeniach, a pamiętajmy o tym, że nie każdy wybiera się na cmentarz z myślą o odwiedzinach najbliższych. Dobrą okazją dla złodzieja jest także czas, kiedy to porządkujemy miejsca spoczynku naszych bliskich. Przestępcy wykorzystają każdy moment nieuwagi i bez skrupułów skradną postawione na ławkach, czy na pomnikach wartościowe przedmioty. Pamiętajmy również o tym, że szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie przygotowań cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej. Dlatego bacznie zwracajmy uwagę na  to, co dzieje się wokół nas - jeśli widzimy jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, zadzwońmy na  numer 112, zwróćmy się do policjanta czy strażnika miejskiego, których także nie zabraknie w okolicach cmentarzy.

By ten szczególny dzień w roku był dniem bezpiecznym, stosujmy się do kilku podstawowych zasad:
Nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie zostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki i pamiętajmy, by były zamknięte i zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
Nie pozostawiajmy w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku.
Pamiętając, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy w tłumie. Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
Złodzieje będą starali się też wykorzystać naszą nieuwagę w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie. Wykorzystują tłok i prowokują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej.
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mienia, pozostawionego w domu. Podczas naszej nieobecności zamknijmy gaz i wyłączmy odbiorniki elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna. Przy planowanej dłuższej nieobecności zostawmy sąsiadowi numer telefonu, by w razie potrzeby mógł skontaktować się z nami. W przypadku posiadania alarmu pamiętajmy, by go uaktywnić.
Dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w czasie dojścia do cmentarza i powrotu do domu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o tym, że osoby starsze są bardziej narażone niż inni na ataki przestępców. Przypominajmy, by w czasie wędrówki na cmentarz i w drodze powrotnej, omijały ciemne uliczki, parki, nieoświetlone przejścia i bramy. Czasami dłuższa i bardziej wyczerpująca droga pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.
Jeśli w okresie Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa.  Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19