fbpx

OGÓLNOPOLSKI ZJAZD MŁODZIEŻY EWANGELICKIEJ – OSTRÓDA 23-25.IX.2016r.

plakat
plakat
Już w najbliższy weekend Ostróda stanie się stolicą polskiego ewangelicyzmu. To tu po raz 48 spotkają się młodzi luteranie z całej Polski. Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży Ewangelickiej każdego roku, w ostatni weekend września, organizuje zjazd, który za każdym razem gromadzi setki młodych ludzi. Tym razem wybór padł na Ostródę – miasto o wielkich ewangelickich tradycjach. Tutejsza parafia ewangelicka, mieszcząca się przy ul. Olsztyńskiej 1, istnieje już przecież od 1525r.

Tegoroczny zjazd poświęcony jest zagadnieniu odpowiedzialności. Ta zajmuje bowiem szczególne miejsce w ewangelickiej myśli etycznej i teologicznej. W ramach licznych spotkań, seminariów i warsztatów uczestnicy zastanawiać będą się jak realizować tę odpowiedzialność na co dzień, w domu, rodzinie, pracy i różnych życiowych sytuacjach. W czasie zjazdu nie zabraknie również koncertów, turnieju piłki nożnej, czy porządkowania grobu ks. Gustawa Gizewiusza. Zjazd zakończy się w niedzielę uroczystym nabożeństwem o godz. 9.00, które odprawione zostanie na sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku.

Wszystkie punkty programu są otwarte i bezpłatne. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane udziałem.

Program zjazdu:
Wszystkie punkty programu odbywają się na ostródzkim zamku.

Piątek 23.09.2016
20:00 - Program wieczorny
- koncert Cithara Sanctorum (Poznań)
- Mówca wieczoru: ks. Paweł Meler (Łódź)

Sobota 24.09.2016
09:30 – Otwarcie zjazdu:
- słowo ks. bpa Rudolfa Bażanowskiego
- słowo Burmistrza Ostródy Czesława Naumowicza
- Rozmowa o mazurskiej tożsamości i ewangelickiej odpowiedzialności z Panią Poseł Urszulą Pasławską
10:30 - Seminaria:
I tura: 10:30 - 11:15
II tura: 11:15 - 12:00
Tematy:
- „Odpowiedzialni rodzice” – Paulina i ks. Marcin Pysz. Ks. Marcin Pysz jest proboszczem parafii ewangelickiej w Piszu. Wraz z żoną wychowują 4-letniego syna Antosia, który od 6 miesiąca życia ciężko choruje na padaczkę lekooporną. Zapraszamy na rozmowę miłości, walce o zdrowie i najpiękniejszym uśmiechu pod słońcem.
- „Odpowiedzialni za Państwo” – ks. ppor Dawid Banach. Jest rodzonym mazurem. Pochodzi z Nidzicy. Od 2010 jest proboszczem parafii ewangelickiej w Suwałkach. W 2011r. powołany do służby wojskowej w ramach Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Pełni funkcję kapelana Wojsk Lądowych w północno-wschodniej Polsce. Zapraszamy na rozmowę o służbie, patriotyzmie, odpowiedzialności za Ojczyznę i o tym jak godzić pracę księdza z wojskową służbą.
- „Odpowiedzialność a wolontariat” – Ewa Wunsz. Żona proboszcza parafii ewangelickiej w Koninie. Na co dzień koordynatorka do spraw wolontariatu w Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Dowiedz się jak możesz pomagać i służyć potrzebującym.
- „Odpowiedzialność a etyka ewangelicka” – dr Jerzy Sojka. Prelegent jest doktorem nauk teologicznych, wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Autor wielu publikacji z dziedziny dogmatyki etyki. Znawca teologii ks. Marcina Lutra i czasów Reformacji. Zapraszamy każdego, kto chce poznać aktualne stanowiska Kościoła na wiele współczesnych zagadnień etycznych, takich jak: in vitro, aborcja czy eutanazja. Jak odpowiedzialnie kształtować swoje życie i podejmować właściwe decyzje.
- „Odpowiedzialni za kościół” – ks. Łukasz Stachelek. Kościół to nie tylko księża. Każdy wierny jest współodpowiedzialny za głoszenie Ewangelii, składanie świadectwa wiary, budowanie parafii czy prowadzenie nabożeństw. Jak możemy się zaangażować? Jak wesprzeć naszego księdza? Jak urozmaicić nabożeństwo i spotkanie parafialne. Prowadzi ks. Łukasz Stachelek, wikariusz parafii w Goleszowie.
- „Odpowiedzialność za uwiezionych” – ks. Piotr Mendroch jest nie tyko proboszczem parafii w Mrągowie. Na co dzień pracuje również jako kapelan więzienny i terapeuta w zakładzie karnym w Barczewie. Odwiedza osadzonych na terenie całego Województwa. Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Domurad, byłym więźniem i trzeźwym alkoholikiem. O tym jak z nawet największego upadku można się podnieść i zmienić swoje życie.
14:30 - 17:30 Warsztaty i targi
- „Odpowiedzialni za przodków” – wspólne sprzątanie grobu ks. Gustawa Gizewiusza na cmentarzu „Polska Górka” oraz złożenie kwiatów.
- turniej piłki nożnej
- Warsztaty Muzyki Dawnej – prowadzi Cithara Sanctorum
- Warsztaty muzyki młodzieżowej
- Wycieczka z przewodnikiem „Śladami ostródzkich ewangelików” – zbiórka o godz. 13.00 na dziedzińcu zamku
- Gra miejska „Śladami Gizewiusza”
- Targi możliwości na dziedzińcu zamku:
- Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
- Diakonia Polska
- Centrum Misji i Ewangelizacji
- Ewangelickie Stowarzyszenie Betel
- Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe
- Chrześcijańska Akademia Teologiczna
- i inni.
20:30 – Koncerty na zamkowym dziedzińcu:
- N.O.C. (rock)
- Allen (hip-hop)
- mówca wieczoru: ks. Dawid Banach

Niedziela 25.09.2016r.
09:00 - nabożeństwo na zamku w sali reprezentacyjnej

Honorowym Patronem Zjazdu jest Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.
Więcej informacji można znaleźć na www.ostroda.luteranie.pl i FB: Ewangelicy w Ostródzie
Serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19