Dariusz S. skazany za uporczywe nękanie

paragrafW imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 czerwca 2016 roku Sąd Rejonowy w Iławie Wydział II Karny wydał wyrok nakazowy w sprawie przeciwko Dariuszowi. S. O ukaranie oskarżonego wnosiła Prokuratura, która to skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia. Sąd uznał, że oskarżony jest winny zarzuconych mu czynów, które wyczerpały znamiona występku z art. 190a §1 k.k. w zw. z art. 231a k.k.

USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
Rozdział XXIII - Przestępstwa przeciwko wolności
Art. 190a. § 1.
Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Rozdział XXIX - Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego
Art. 231a.

Z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych funkcjonariusz publiczny korzysta również wtedy, jeżeli bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska.

Sprawa, którą przeciwko radnemu Dariuszowi S. do Sądu skierowała Prokuratura dotyczy uporczywego nękania radnego Piotra Krajewskiego w okresie od kwietnia 2014 roku do lipca 2015 roku. Sąd wskazał, że treści zamieszczane przez oskarżonego na ogólnodostępnych stronach internetowych zawierały określenia uznawane powszechnie za obelżywe, zawierały treści obraźliwe, wulgarne i zniesławiające. Według Sądu oskarżony zamieszczał też treści o charakterze nazistowskim, za pomocą, których pomawiał pokrzywdzonego. Według Sądu okoliczności czynu oraz wina oskarżonego nie budzą wąpliwości.

Wyrok nakazowy stosuje się w przypadku, kiedy materiał zebrany w toku postępowania przygotowawczego oraz okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Sąd wydaje wyrok nakazowy bez koniecznosci stawiennictwa stron postąpowania.

Sąd wobec oskarżonego orzekł karę grzywny w wysokości 80 stawek dzienny w wysokości 30 zł każda (2400zł). Udało się nam potwierdzić, iż do Sądu w Iławie nie wpłynął sprzeciw żadnej ze stron. Strony mają 7 dni na wniesienie sprzeciwu a termin ten jest liczony od daty odebrania wyroku.
Wyrok jest nieprawomocny.