Grodziska pruskie a najstarsze zakonne obiekty warowne ziemi ostródzkiej

Dr Mirosław HoffmannW czwartek 5 grudnia 2002 r. o godz. 12.00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbył się odczyt dr Mirosława Hoffmanna, pracownika naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Imprezę zorganizowało Muzeum w Ostródzie w ramach cyklu "Dni Dziedzictwa Kulturowego", sponsorowanego przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.
Tematem prelekcji były obiekty obronne ziemi ostródzkiej. Teren powiatu, a zwłaszcza jego południowa część, charakteryzuje się znaczną koncentracją obiektów po niegdyś istniejących tu grodziskach pruskich i krzyżackich warowniach. Są one zabytkami z czasów, kiedy Prusowie bronili swojej niepodległości i wiary przodków przed całym chrześcijańskim światem. Warownie krzyżackie powstały w końcowej fazie podboju ziem pruskich oraz w XIV wieku. Są świadectwem poszczególnych etapów kolonizacji Sasinii i Pogezanii przez Zakon (Sasinia leżała na południe od Ostródy, Pogezania zaś na północ).
Dr Mirosław Hoffmann omówił kilkanaście skatalogowanych obiektów, położonych głównie na ziemi Sasinów, w tym m. in. grodziska w Zajączkach, Starym Mieście, Gardynach, Durągu, Grabinku, Tymawie, Kajkowie, Ornowie i Domkowie. Wykład ilustrowany był zdjęciami i mapami, dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć jak wyglądają obecnie grodziska ziemi ostródzkiej. Prelegent podkreślił fakt, że większość warowni do tej pory nie była dogłębnie badana. Zwrócił również uwagę na wspaniale zachowane grodzisko w Domkowie, któremu grozi zagłada ze względu na erozję powodowaną przez przepływającą w pobliżu rzeczkę Grabiczek.
Wykład był świetną lekcją historii, szczególnie dla dość licznie przybyłej młodzieży gimnazjalnej i licealnej.