W czwartek 17 października o godz. 11.00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku miał miejsce odczyt "Prusowie - lud miniony". Odczyt zorganizowało Muzeum w Ostródzie pod patronatem Starostwa Powiatowego w cyklu odczytów "Dni Dziedzictwa Kulturowego".
Prelegentem był historyk-amator Henryk Plis, mieszkaniec Rudzienic. Autor jest twórcą i właścicielem Izby Pruskiej w Rudzienicach Suskich. To małe muzeum znajduje się w prywatnym domu Pana Henryka Plisa.
Autor w swoim wystąpieniu omówił życie codzienne Prusów, ich zwyczaje oraz historię ich walki z Zakonem Krzyżackim. Wiedzy na temat wymarłego ludu mogą Panu Henrykowi pozazdrościć zawodowi historycy. Z wykładu dowiedzieliśmy się na przykład, że Prusowie wyróżniali dwie główne pory roku - lato i zimę. Lud ten szanował węże a za święte zwierzę uważał dzika. Pruską świątynią był Święty Gaj, który istniał w każdym lauksie (lauks - wspólnota terytorialna, osiedle). Najwyższą władzą Prusów był wiec (zgromadzenie). Można więc uważać, że Prusowie stanowili jedną z pierwszych demokracji w Europie. Prusowie dwa razy zrywali się do walki przeciw Krzyżakom w trzech powstaniach, które miały miejsce w XIII w. Pan Henryk Plis barwnie opowiadał o wielu innych szczegółach z historii tego walecznego narodu. Zainteresowanych historią Prusów zapraszał do swojej Izby Pruskiej. Zaprezentował również książkę napisaną przez siebie (niestety tylko w rękopisie), której egzemplarz podarował ostródzkiemu muzeum.