fbpx

Czy Ostródzie potrzeba nowego gimnazjum?

Gimnazjum Salezjańskie
Gimnazjum Salezjańskie
Burmistrz Czesław Najmowicz w dniu 20 października 2015 roku wydał decyzję administracyjną, na podstawie której od dnia 1 września 2016 r. planowane jest rozpoczęcie działalności przez Publiczne Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio w Ostródzie, ul. św. Dominika Savio 1, prowadzone przez Towarzystwo Salezjańskie, lnspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki w Warszawie.


W myśl §5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz. U. Nr 46, poz. 438, ze zm.), Założyciel Towarzystwo Salezjańskie w Warszawie - nie wystąpił z wnioskiem o ustalenie obwodu. W związku z tym, nie ustalono rejonizacji dla tej szkoły. Publiczne Gimnazjum Salezjańskie im. św. Dominika Savio w Ostródzie będzie placówką ogólnodostępną i bezpłatną, w której nie będzie pobierane czesne za naukę.
W roku szkolnym 2016/2017, wg danych wnioskodawcy, planowana jest rekrutacja do kl. l tego gimnazjum.

Niespotykanym jest wręcz fakt, że samorząd nie podał do wiadomości publicznej faktu utworzenia nowego gimnazjum. Próżno szukać w BIP takiej informacji, nie mówiąc o treści samej decyzji. Dlaczego? Czyżby było co zatajać?
Zgodnie z przepisami wnioskodawca musiał do 30 września 2015 roku złożyć komplet dokumentów. Oznacza to, że najpóźniej 30 września było wiadomo, że taki wniosek jest. Nie przypominam sobie jednak, żeby na Sesji Rady Miejskiej pomiędzy 30 września a 30 grudnia burmistrz kiedykolwiek publicznie poinformował, że taki wniosek złożono i że została wydana zgoda. Wartym podkreślenia jest fakt, że burmistrz nie miał obowiązku wydania decyzji pozytywnej. Mógł odmówić a jego twierdzenie na sesji z 30 grudnia 2015 roku ponownie nie znajdują potwierdzenia w faktach. Odmówił natomiast starosta, gdy Towarzystwo Salezjańskie wystąpiło do starostwa o utworzenie publicznego liceum ogólnokształcącego. W dniu 4 stycznia otrzymałem odpowiedź z gimnazjum:
"Od września 2016 roku, bez względu na przyszłość jak czeka gimnazja w Polsce Gimnazjum Salezjańskie w Ostródzie będzie miała charakter publiczny, w odniesieniu do uczniów podejmujących naukę".
Co to może oznaczać? Z informacji, które posiadamy klasa II i III tego Gimnazjum Salezjańskiego będą nadal płatne, co wskazywać może, że będą to jednak klasy gimnazjum niepublicznego. Jak jest naprawdę będzie można stwierdzić po zapoznaniu z decyzją burmistrza.

W dniu 28 grudnia zwróciłem się do burmistrza i do dyrekcji Gimnazjum Salezjańskiego z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie informacji dotyczących gimnazjum. Jako pierwsza odpowiedziała szkoła. Odpowiedź nadeszła już 29 grudnia. Dodatkowe wyjaśnienia przesłano na redakcyjną skrzynkę 4 stycznia.
Wyjaśniono, że nie chodzi o przejęcie a o upublicznienie gimnazjum, czyli przekształcenie szkoły niepublicznej na szkołę publiczną. Nikt także nie przejmie salezjańskiego gimnazjum.
"Od września 2016 roku, bez względu na przyszłość jak czeka gimnazja w Polsce Gimnazjum Salezjańskie w Ostródzie będzie miało charakter publiczny, w odniesieniu do uczniów podejmujących naukę. Jednocześnie warto także dodać, że szkoła stając się publiczną nie traci swojego charakteru tzn: organem prowadzącym szkołę pozostaje nadal Towarzystwo Salezjańskie. Szkoła nie podlega rejonizacji a nabór kandydatów podlega także wskazaniom wynikającym ze wskazań organu prowadzącego".
Jednak z informacji, którą w dniu 12 stycznia przesłał Zastępca Burmistrza Norbert Gesek, wynika, że burmistrz utworzył nowe, a nie upublicznił dotychczasowe Gimnazjum Salezjańskie. To zasadnicza różnica. Kluczowym dokumentem jest decyzja administracyjna wydana przez burmistrza 20 października 2015 roku.
Niestety od 12 stycznia nie otrzymałem z Urzędu Miejskiego informacji o kwocie zaplanowanej na ten cel w 2016 roku. Nie otrzymałem również kopii decyzji, którą wydał burmistrz. Trudno zatem potwierdzić słowa burmistrza, że jest to upublicznienie.
Urzędnicy jak zwykle mają czas, nie śpieszy się im lub wciąż nie nauczyli się sprawnie obsługiwać urządzenia skanującego dokumenty.

Komentarze  
# 1050greg 2016-01-22 09:30
Braciszkom kasy nie starcza, to sięgają po publiczną. Na dodatek typowo prawa i sprawiedliwa akcja z ukrycia.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Some have brains, and some haven’t.Pooh Bear 2016-01-22 11:41
Wspiera swoich albo wykonuje polecenia czarnej zmory tego miasta. Nie ze swoich będzie płacił. W przyszłym roku mamy kulminację największego od lat niżu demograficznego w Polsce, zgodnie z rozumowaniem burmistrza będzie trzeba zwolnić kilku dyrektorów ponieważ zmniejszy się nabór do szkół.Jakaś kara musi być tylko jak ukarać niebezpieczną osobę która przyrosła do stołka i niszczy miasto? To że szaleństwo nie ma końca, referendum na wiosnę albo kolejna tragedia jesienią.

Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Cała prawdaNina 2016-01-23 00:44 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# RE: Cała prawda@ 2016-01-26 11:32
Świetne i oby tak dalej. Pokazywać prawdziwą twarz tych co kompromisu nie uznają ;-) !!! To prawdziwi katolicy i prawdziwi pulacy są !!!
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Duuużo kasy Panie ADMINIEMario 2016-01-24 17:30
Według moich informacji Salezjan rocznie dostanie około 470 tysięcy złotych. Poza tym nikt praktycznie nie będzie miał nad nimi kontroli. Sami wybierają dyrektora, sami dobierają nauczycieli (tylko "prawdziwi" Katolicy mogą tam pracować), msze między lekcjami itd.... Nic się nie zmieni, oprócz dojenia miejskiej kasy
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Burmistrzi jego doradcy 2016-01-24 20:32 Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# Nowy Burmistrz!Stanisław 2016-01-27 10:05
OSTRÓDZIE POTRZEBA NOWEGO BURMISTRZA!- 3,2,1,0 REFERENDUM CZAS ZACZĄĆ!!! Nie ładnie Panie Najmowicz nie o taką Ostródę walczyliśmy głosując w wyborach! Przestań się Pan chować jak szczur w swoim gabinecie i wyjdź Pan do miasta do ludzi i posłuchaj co mają do powiedzenia, a zapewniam, że mają i to bardzo dużo, to nie są pochwały...
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
# zmiana jest koniecznaRobert 2016-01-27 12:51
Ok Ok jestem za, ale samo pisanie nie jest dzialaniem. jakie spelnic trzeba warunki zeby zrobic referendum ?, ile podpisow zebrac ? Jak cos ruszy to oferuje sie pozbierac podpisy bo wielu moich znajomych narzeka na Najmowicza. Ale cos blizej... Jakich oprocz Najmowicza mozna brac pod uwage kandydatow na nowego burmistrza ? Fakt ze kazdy bylby lepszy niz on.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19