fbpx

Młodzi ostródzianie na IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych

foto: Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
foto: Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
Ogólnopolskie Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych organizowane są przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną. Turnieje odbywają się cyklicznie co roku. Turniej Maszyn Wodnych organizowany jest w marcu, a turniej Maszyn Wiatrowych w listopadzie. W turnieju biorą udział uczniowie w dwóch kategoriach: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Wykonane przez uczestników turbiny testowane są na profesjonalnych stanowiskach pomiarowych firmy Unilogo.


Energia odnawialna jest to energia uzyskana z naturalnych powtarzających się procesów przyrodniczych. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy: energię słoneczną, wodną, wiatrową, geotermalną, pływów oraz energię pozyskaną z biomasy, biogazu i biopaliw ciekłych.
Odnawialne źródła energii stanowią alternatywę dla pierwotnych, nieodnawialnych nośników energii (paliw kopalnych). Oprócz korzyści środowiskowych, większy udział w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 

foto: Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
foto: Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
W Turnieju Maszyn Wiatrowych zespoły rywalizują w trzech konkurencjach: "Największa moc", Obroty przy obciążonym wale maszyny", "Moment obrotowy przy zatrzymanym wale". Suma uzyskanych punktów we wszystkich konkurencjach decyduje o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.

W tegorocznych eliminacjach do IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych w Gdańsku wzięło udział 28 drużyn gimnazjalnych z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wśród nich po raz pierwszy na konkursie zaistniała drużyna z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie.
Zespół "Wiatrakowcy" w składzie Igor Marchlewski z kl. 3D, Jakub Wiśniewski z kl. 2B oraz Jakub Stepnowski z kl. 2A pod "fachowym okiem" pani Małgorzaty Wiergowskiej zbudował dwie turbiny, z których jedna zajęła w klasyfikacji generalnej 9 miejsce. Jest to dla naszych młodych "inżynierów" spory sukces – nieopierzeni debiutanci w TOP 10 – to nie byle co. Turniej to nie tylko rywalizacja, ale także świetna zabawa, podczas której zawodnicy mogą nawiązać ciekawe znajomości. Natomiast zdobyte doświadczenie – bezcenne.

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19