Piknik pod Gwiazdami

Plakat.5 sierpnia 2015 roku w ostródzkim Amfiteatrze przy ul. Mickiewicza 17 A odbędzie się  "Piknik pod Gwiazdami" organizowany w ramach projektu "PGNiG-Zostań drugim Kopernikiem". Od południa będzie można wziąć udział w seansie w planetarium, obejrzeć Słońce i wybuchy na jego powierzchni przez specjalistyczne teleskopy, czy zbudować model komety z "suchego lodu". Dla najmłodszych już o 12:15 rusza konkurs rysunkowy, a od godziny 14:00 chętni będą mogli zbudować swoją własną rakietę. Wieczorem przez jedne z największych przenośnych teleskopów w Polsce będzie można obejrzeć najodleglejsze obiekty w Kosmosie.

Naukowcy związani z Fundacją Nicolaus Copernicus z Truszczyn oraz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będą przybliżać tajemnice Wszechświata. "Każdemu, kto do nas przyjdzie przybliżymy nasze nocne niebo.  Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przez potężne teleskopy obejrzeć najciekawsze kosmiczne obiekty" – mówi Robert Szaj, organizator Pikniku. 
Atrakcją Pikniku będzie planetarium, w którym od 12:20 co 40 minut wyświetlane będą specjalnie przygotowane seanse. Zaprezentowana zostanie również miniatura Układu Słonecznego. "Chcemy, by nasi goście poznali prawdziwe proporcje w naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu. Ta miniatura pokazuje jak niewiele miejsca w przestrzeni zajmuje nasza planeta i jak ogromny jest Wszechświat" - dodaje Robert Szaj, który jest współautorem (z Andrzejem Renesem światowej sławy rzeźbiarzem, autorem wielu pomników oraz statuetek Wiktora, Czampiona czy Kisiela) miniatury.

W Pikniku weźmie udział również Michał Juszczakiewicz, znany jako prowadzący program "Od przedszkola do Opola", miłośnik nauki, który zaprezentuje swój film o Janie Heweliuszu.
Wszyscy, którzy odwiedzą Piknik otrzymają bezpłatnie obrotowe mapy nieba pozwalające na szybką orientację na niebie. Podczas "Pikniku pod gwiazdami" będzie również można po specjalnych cenach kupić lornetki i teleskopy oraz fragmenty ciał kosmicznych, czyli meteoryty. 
Warunkiem nocnego pokazu jest bezchmurne niebo, natomiast planetarium będzie czynne niezależnie od warunków pogodowych. W przypadku złych warunków pogodowych organizatorzy przygotowali specjalne prelekcje i zajęcia.
Udział w Pikniku jest bezpłatny.
Więcej informacji pod numerem tel. 537 693 621 i na www.facebook.com/events/612933645476079

"Piknik pod Gwiazdami" odbywa się dzięki wsparciu: Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Miasta Ostróda, Centrum Kultury w Ostródzie, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Naszymi partnerami w realizacji projektu jest dwumiesięcznik "Urania Postępy Astronomii", Ostródzka Sekcja Astronomiczna oraz Fundacja Nicolaus Copernicus. Pikniki organizuje Stowarzyszenie "Instytut Ekoprussia" oraz Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach. 
W ramach projektu PGNiG - Zostań drugim Kopernikiem realizowane będą zajęcia w wybranych szkołach dot. Astronomii oraz zorganizowane zostaną w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach  obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca (27/28 września 2015 r.).


Program  Pikniku pod Gwiazdami :
12:00 - Otwarcie Pikniku
12:15 - Konkurs rysunkowy dla dzieci
13:00 - Obrazy Wszechświata
14:00 - Warsztaty rakietowe (do 18.00) – wspólne budowanie rakiet (ograniczona ilość miejsc)
15:00 - Oszustwo klimatyczne - wpływ Słońca na życie na Ziemi
16:00 - Komety - świadkowie powstania Układu Słonecznego (wspólne budowanie modelu komety)
17:00 - Kosmiczni goście na Ziemi - Meteoryty
18:00 - Start rakiet
18:15 - Tajemnice Plutona
19:00 - Atrakcje sierpniowego nieba
20:00 - Pokaz filmu "Johannes Hevelius Dantiskanus" Michała Juszczakiewicza (spotkanie autorskie)
21:15 - Wspólne obserwacje nieba przez teleskopy

W godzinach od 12:30 do 18:00 prowadzimy obserwacje Słońca.
Planetarium mobilne - seanse co 40 minut (od 12:20 do 23:00)
Wycieczki po miniaturze Układu Słonecznego (od 12:30 do 18:00)
Uczestnicy Pikniku  otrzymają bezpłatnie obrotowe mapy nieba.

materiał prasowy organizatora