fbpx

RzeczJasna - podsumowanie roku 2014

foto: SIM ReczJasna
foto: SIM ReczJasna
Koniec roku to czas podsumowań. Dla naszego Stowarzyszenia był to rok niezwykle intensywny i pracowity. Udało nam się zrealizować więcej niż zamierzaliśmy. Przybyło nam aktywnych członków i sympatyków. Pojawiły się nowe możliwości ale też nowe wyzwania. Zorganizowaliśmy  imprezy, które już na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnych wydarzeń w naszym mieście,  np. trzecia edycja Ujawnij się.


Początek roku 2014 to akcja Zostaw 1% podatku w Ostródzie, w trakcie której namawialiśmy mieszkańców miasta, by wspierali lokalne organizacje pożytku publicznego.  Po raz kolejny dzięki wsparciu Fundacji Akademii Orange mogliśmy zaangażować w działania na rzecz miasta młodych Ostródzian. Dzięki akcji Odkoduj Ostródę powstały trzy gry miejskie przybliżające historię miasta. Zorganizowaliśmy też Piknik Historyczny. We wrześniu zakończyliśmy projekt Akademia  Lokalnego Lidera, gdzie w ciągu roku przeszkoliliśmy aktywnych mieszkańców tak, by stali się liderami w swoich środowiskach. Nie zabrakło nas też na letnich festiwalach. Byliśmy na  tegorocznej edycji Ostróda Reggae Festiwal, gdzie wraz z naszymi wolontariuszami stworzyliśmy Rodzinną Strefę Twórczego Recyclingu oraz na Green Festiwalu w Olsztynie. Przeprowadziliśmy kampanię społeczną ZOBACZ.WYSŁUCHAJ. ZAUFAJ dla Programu Rewitalizacji Społecznej Przystanek BezTroski, gdzie wraz z grupą młodzieży  zwróciliśmy uwagę na brak głosu młodych w dyskusjach publicznych. We wrześniu wraz z Gazetą Olsztyńską uruchomiliśmy trwający półtorej roku projekt Mamy Głos, gdzie stworzyliśmy młodym ludziom możliwość wyrażania opinii i komentowania otaczającej ich rzeczywistości własnymi słowami przy pomocy artykułów, filmu i komiksu.

foto: OstrodaOnline.pl
foto: OstrodaOnline.pl
Od października tego roku otworzył się nowy etap naszej działalności. W końcu mamy miejsce, gdzie możemy się rozwijać się z pożytkiem dla mieszkańców Ostródy. Użyczamy od miasta część wyremontowanego dworca PKP. Otwieramy tu przestrzeń do kreatywnych działań z ludźmi i dla ludzi. Mamy grupę osób prowadzących na Dworcu RzeczJasna zajęcia – są to wspaniali ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają czas, dzielą się swoją wiedzą i pasją. Dzięki społecznej pracy prowadzimy zajęcia i imprezy dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Poza stałymi działaniami w ciągu dwóch miesięcy działalności na dworcu zorganizowaliśmy dwa wernisaże,  wieczór wspomnień o Mieczysławie Foggu, koncert i trzecią edycję cyklicznej imprezy Ujawnij się. Udało nam się zaprosić do współpracy organizacje i instytucje związane bezpośrednio lub pośrednio z dworcem i jego okolicami, i zainicjować partnerstwo wokół dworca.

W ciągi tego roku udowodniliśmy, że można skutecznie działać  nie korzystając z finansowania z miejskiej kasy.  RzeczJasna utrzymuje się z realizowanych projektów, składek członkowskich, dzięki sponsorom i zbiórkom publicznym.  Pozyskane środki przeznaczamy na działalność stowarzyszenia. Udaje nam się też finansować etat dla jednego pracownika. Działamy społecznie, poza godzinami pracy zawodowej. To trudne - wymaga wysiłku i czasu, ale możliwe. Jednak żadne finansowanie nie przyniesie wymiernych efektów, jeśli nie wiąże się z inwestycją  w ludzi. My mamy szczęście, że takich ludzi odnaleźliśmy. Wspólnie staramy się być zmianą, na rzecz której pracujemy. Jeśli chcesz możesz do nas dołączyć!

Z najlepszymi życzeniami w Nowy Roku!
Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna.
http://www.simrzeczjasna.pl/
www.facebook.com/simrzeczjasna

Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19