
W Polsce wakeboard jest bardzo szybko rozwijającym się sportem, przyciągającym z roku na rok coraz większą rzeszę fanów. Dlatego też, w 2010 roku został formalnie usankcjonowany, czego konsekwencją było powstanie Komisji Wakeboardu przy Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Do tej pory, w Polsce powstało siedem wyciągów cztero lub pięciosłupowych i ponad czterdzieści dwusłupowych. W PZMWINW zrzeszonych jest prawie 200 zawodników wakeboardu. W Mistrzostwach weźmie udział 15 osobowa reprezentacja Polski.
Mistrzostwa Europy i Afryki w wakebaordzie, odbędą się między 16 – 19 lipca w Ostródzie. Podczas imprezy zobaczymy czołówkę europejskich zawodników, którzy będą startować w dwóch konkurencjach: wakeboard i wakeskate (deska bez wiązań). Konkurencje będą rozgrywane we wszystkich kategoriach wiekowych: junior młodszy (do 16 lat), junior (do 19 lat), open masters (powyżej 30 lat), weteran (powyżej 40 lat). Pojawi się 200 zawodników z 24 krajów. Zawody odbędą się w formule freestyle, czyli każdy zawodnik będzie wykonywać przejazd po uprzednio przygotowanym torze ze skoczniami i ślizganymi elementami wakeparku. Zawodnicy pokażą układ wykonany przy użyciu elementów wakeparku jak również odbicia z płaskiej wody. O wyniku decydować będzie trudność wykonywanych tricków, poprawność, styl wykonania oraz widowiskowość. Celem Mistrzostw jest wyłonienie najlepszych zawodników w wakeboardzie na wyciągu z państw skupionych w Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wodnego i Wakeboardu w konfederacji E&A – Europa i Afryka.
Podczas zawodów zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać szereg podniebnych akrobacji, które będą wykonywane przez zawodników. Elementy specjalnie przygotowanego w Ostródzie wakeparku składają się z konstrukcji pływających, które umożliwiają wykonywanie skoków oraz innych elementów akrobacji sportowych. Podczas zawodów widzowie będą mogli podziwiać skoki i przejazdy na następujących elementach wakeparku:
• Gapbox 17 metrowy – służy wykonywaniu efektownych przejazdów z przeskokiem nad charakterystycznym wycięciem w linii ślizgu.
• Funbox 20 metrowy– największa tego typy konstrukcja w Polsce. Zróżnicowane poziomy i płaszczyzny pozwalają na wykonywanie różnorodnych ewolucji i efektowne przeskakiwanie między poziomami funboxa.
• 2 kickery – skocznie, które dają możliwość nawet 20 metrowych efektownych skoków, w czasie których zawodnicy wykonują salta i obroty w różnorodnych pozycjach.
• Slider 16 metrowy – konstrukcja, którą przejeżdża się wykonując obroty oraz ślizgi /tzw. slidy/ w różnorodnych pozycjach ciała, często z efektownym naginaniem deski.
• Rooftop 17 metrowy – przypominający kształt dachu element na szczycie, którego zawodnicy wykonują skoki ze zmianą ustawienia ciała.
materiał prasowy organizatora