107 km magistrali światłowodowej i około 60 km przyłączy za przeszło 17 mln złotych. Ostródzki lokalny dostawca Internetu sięgnął po najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne, by zapewnić mieszkańcom gmin Ostróda i Iława dostęp do szybkiego Internetu, telewizji kablowej i telefonu stacjonarnego. Pod względem szybkości i jakości przepływu informacji światłowody stoją wysoko ponad wszelką konkurencją.
Rozpoczynający się już w kwietniu projekt zapewni dostęp do szerokopasmowego Internetu o gwarantowanej przepustowości min. 30 Mb/s w technologii FTTH na terenie gmin Ostróda i Iława. Możliwość podłączenia otrzyma 2 225 użytkowników końcowych z miejscowości: Drwęca (Leśniczówka), Górka, Grabin, Grabinek, Idzbark, Kajkowo, Cibory, Lichtajny, Lipowiec, Wólka Lichtajńska, Morliny, Samborowo, Stare Jabłonki, Szyldak, Tyrowo, Wałdowo, Międzylesie i Szafranki. Dziś w dużej mierze mieszkańcy tych terenów są skazani na łącza radiowe, telefoniczne i komórkowe, które nie zawsze zapewniają odpowiednią jakość, szybkość i stabilność.
Inwestycję wartą około 17 milionów złotych dofinansuje Unia Europejska. Ostródzka Firma IWKD Adam Gwóźdź uzyskała dotację w wysokości nieco ponad 9,6 mln zł na projekt pn. „Rozwój sieci światłowodowej FTTH IWKD w województwie warmińsko-mazurskim” w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, działanie II.1 – Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.
– Myślę, że latem superszybki Internet będzie już w okolicach Ostródy, bo tam roboty zaczniemy na samym początku – mówi Adam Gwóźdź, właściciel firmy IWKD – W sumie, razem z odnogami do pobliskich miejscowości, wybudujemy około 107 kilometrów magistrali światłowodowych i okolo 60 km przyłączy, które to teraz i w przyszłości zapewni możliwość przesyłania najszybszą możliwą drogą sygnału internetowego, czy telewizji cyfrowej. Technologie bowiem pędzą do przodu i to co jeszcze kilka lat temu wydawało się, że wystarczy na lata, już dziś ma za małą przepustowość.
– Mówiąc inaczej, przysłowiowy Kowalski będzie miał możliwość podłączenia się do szerokopasmowego Internetu nowej generacji (NGA) i korzystania z wszystkich usług teleinformatycznych na najwyższym poziomie – wyjaśnia Adam Gwóźdź.
Celem projektu jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu, a niestety na mapie naszych gmin i powiatów wciąż jest dużo białych plam internetowych. Powstanie takiej sieci w małych miejscowościach o dużym rozproszeniu umożliwia ich mieszkańcom wykorzystanie wszystkich możliwości Internetu jako bazy do realizacji warstwy usług: e-government, e-learning, e-health, a tym samym zapewnia wszechstronny rozwój społeczny i gospodarczy.