Burmistrz wyjaśnia mieszkańcom

Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. foto: OstrodaOnline.pl"Przed nami najtrudniejszy w historii naszego miasta budżet. W tej sytuacji czuję się zobowiązany wyjaśnić Państwu przyczyny i okoliczności takiego kształtu budżetu" – tak rozpoczyna się oświadczenie wydane przez burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza.

Oświadczenie jest źródłem cennych informacji dla mieszkańców i powinno trafić do jak największego grona odbiorców. Nie znajdą go jednak państwo ani w Biuletynie Informacji Publicznej, ani na stronie internetowej miasta Ostróda. Pojawiło się w wybranych mediach. Niestety nie zostało wysłane na skrzynkę naszej redakcji, dlatego dopiero dziś publikujemy jego treść. Nie oglądając się zatem na służby prasowe Urzędu Miasta publikujemy je bezpłatnie, bez konieczności przesyłania prośby. Oczywiście zachęcamy do komentowania i wyrażenia swojej opinii.

Przed nami najtrudniejszy w historii naszego miasta budżet. W tej sytuacji czuję się zobowiązany wyjaśnić Państwu przyczyny i okoliczności takiego kształtu budżetu.
Stan, w którym znajduje się miasto i z którym przychodzi mi się zmierzyć, ma szereg przyczyn. Najważniejsze z nich to dotychczasowy, niezwykle wysoki poziom wydatków bieżących - na które zaciągano kredyty, a obecnie nadszedł czas ich spłat, nieefektywne zarządzanie, niedostosowanie do zmian przepisów prawa, m.in. ustawy o finansach publicznych, brak planowania. Pod uwagę nie wzięto wykonanych w 2008 specjalistycznych ekspertyz, które wykazały, że przy ówczesnym sposobie zarządzania i wydatkowania środków, w 2013 roku nastąpić miało załamanie finansowe. Prognozy okazały się niestety trafione. Skutki odczuwamy dzisiaj wszyscy.
Mówienie o przyczynach sytuacji jest ważne, by nie powtórzyć błędów w przyszłości. Najważniejsze jednak w obecnej sytuacji jest podjęcie konkretnych działań, czemu służy program oszczędnościowy. Jest to program trudny, zakładający wiele bolesnych cięć budżetowych. Jest jednak konieczny, wynika ze stanu finansów miasta, przepisów prawa, za jego wprowadzeniem wnioskowała również liczna grupa Radnych.
Ograniczeniu wydatków towarzyszą zmiany organizacyjne i personalne służące lepszej efektywności działań. W założeniu liczba zadań i działań ma się nie zmniejszyć, natomiast mają one być sprawniej, efektywniej i taniej zrealizowane.
Zostaną zmniejszone wydatki na administrowanie kulturą i sportem; Instytucje powołane do realizacji zadań w tym zakresie są mało efektywne. Za dużo wydają na administrację, za mało na działania. Chcemy to zmienić. Ilość imprez nie powinna się zmniejszyć, zmaleć mają wydatki na administrację. Wysokie nakłady na kluby sportowe nie przekładają się na wyniki. Olbrzymie środki przeznaczane na sport powinny trafiać w realne potrzeby młodzieży, mieszkańców, nie do działaczy. Chcemy wyjść z ofertą rekreacji dla osób dorosłych, starszych.
Zostały już dokonane, a będą jeszcze większe, cięcia kosztów w administracji. Zmiany dokonywane są w Urzędzie Miejskim i jednostkach budżetowych. Urzędy mają służyć, mieszkańcom, a nie odwrotnie.
Dzięki oszczędnościom nie zaciągamy kredytów, mamy większe możliwości realizacji tak niezbędnych w mieście wydatków jak remonty szkół, ulic. Potrzeba emisji obligacji wynikała z konieczności realizacji wskaźników zobowiązań zaciągniętych wcześniej, nie jest to sposób na zwiększenie środków na wydatki bieżące.
Podejmowane działania wywołają z pewnością sprzeciw wielu środowisk. Największy opór dotyczył będzie tych, które działając nieefektywnie żyły wygodnie a teraz ich sytuacja się zmieni. Mam nadzieję, że przekonuję Państwa do konieczności zmian, są bowiem niezbędne, by miasto mogło się rozwijać. Po czasie nieograniczonego wydawania pieniędzy z miejskiej kasy, trzeba zacisnąć pasa, by doprowadzić budżet do dobrej kondycji i przygotować się do przyszłej perspektywy finansowej.
Oszczędności zaowocują wygospodarowaniem środków na wydatki majątkowe i inwestycje, o których będziemy informować na bieżąco.
Ostateczna decyzja pozostaje teraz w rękach Radnych, którzy na najbliższej sesji 29 stycznia, będą głosowali nad przyjęciem budżetu miasta, uwzględniającego powyższe założenia.

Czesław Najmowicz
Burmistrz Ostródy

uzupełnienie:
W poniedziałek 27 stycznia otrzymaliśmy z Urzędu Miasta podziękowanie za opublkowanie oświadczenia z jednoczesną prośbą o poprawienie literówki, która zmianiła sens wypowiedzi. Nieniejszym to czynimy i przepraszamy za ten poważny błąd.
Równocześnie dziękujemy urzędnikom za uważne czytanie. Oświadczenia burmistrza od poniedziałku 27 stycznia jest już dostępne na oficjalnej stronie miasta.

Fragment zawierający błędy:
Dzięki oszczędnościom nie zaciągamy kredytów, mamy większe możliwości realizacji tak niezbędnych w mieście wydatków jak remonty szkół, ulic. Potrzeba emisji obligacji wynikała z konieczności realizacji wskaźników zobowiązań zaciągniętych wcześniej, nie jest to sposób a zwiększenie środków na wydatki bieżące.
Podejmowane działania wywołają z pewnością sprzeciw wielu środowisk. Największy opór dotyczył będzie tych, które działając nieefektywnie żyły wygodnie, a teraz ich sytuacja się zmieni. Mam nadzieję, że przekonuję Państwa do konieczności zmian, są bowiem niezbędne, by a miasto mogło się rozwijać. Po czasie nieograniczonego wydawania pieniędzy z miejskiej kasy trzeba zacisnąć pasa, by doprowadzić budżet do dobrej kondycji i przygotować się do przyszłej perspektywy finansowej.
Oszczędności zaowocują wygospodarowaniem środków na wydatki majątkowe i inwestycje, o których będziemy informować na bieżąco.
Ostateczna decyzja pozostaje teraz w rękach Radnych, którzy na najbliższej sesji 29 stycznia będą głosowali nad przyjęciem budżetu miasta, uwzględniającego powyższe założenia.