Szkoła, która kształci aktywność

Szkoła, która kształci aktywność i przygotowuje do wejścia na rynek pracy. Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica to szkoła z ponad 65 letnią tradycją kształcenia zawodowego. Ofertę szkoły przez te lata kształtowały zawsze potrzeby rynku pracy. W bieżącym roku szkolnym oferta poszerzona została o kształcenie w zawodach również dorosłych. Przyczyniło się do tego włączenie od 1 września Centrum Kształcenia Ustawicznego do zespołu. Daje to szkole dodatkowe możliwości rozwoju i poszerzanie oferty.

Obecnie w szkole dla młodzieży, na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej kształci się w zawodzie elektromechanik oraz młodocianych pracowników w takich zawodach jak: fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, piekarz, elektryk, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, blacharz samochodowy, lakiernik, fotograf, murarz, monter-elektronik, sprzedawca, kucharz. Młodociany pracownik zajęcia praktyczne odbywa u rzemieślników i przedsiębiorców, co daje możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji zawodowych w warunkach realnych. W bazie szkoły znajduje się ponad 100 rzemieślników i przedsiębiorców, z którymi szkoła współpracuje już od wielu lat.
Pracodawcy zatrudniają swoich uczniów na staże zawodowe finansowane z Urzędu Pracy. Po zdaniu egzaminu na czeladnika nasi uczniowie mają możliwość odbycia stażu zawodowego u byłego, jak też innego pracodawcy lub założenia własnej działalności gospodarczej. Wielu z nich kontynułuje naukę w liceach ogólnokształcących dla dorosłych jednocześnie deklarując swój udział w kursach kwalifikacyjnych w wybranych przez siebie zawodach. Proponowane kursy umożliwiają im ukończenie szkoły z tytułem technika usług gastronomicznych, technika mechanika, technika fryzjera, technika handlowca, technika logistyka.
Ponadto „Staszic” swoim uczniom i słuchaczom umożliwia dodatkowe przećwiczenie zdobywanych umiejętności w odpowiednio wyposażonych Pracowniach Ćwiczeń Praktycznych na ul. Pieniężnego 8. Na poziomie technikum dla młodzieży zabiegamy o nabór w zawodach, gdzie pracodawcy nie tylko oczekują na uczniów, ale również deklarują ich zatrudnienie. W zawodzie technik mechanik szkoła kształci już kilkadziesiąt lat. Praktyki zawodowe odbywały się między innymi w takich zakładach jak: Z.U.H.P. - Liksajny, PU-H Stefan Dąbrowski - Ostróda, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Auto-expert” – Morąg, PKS w Ostródzie, Polski Związek Motorowy OZDG Sp. z o.o. – Olsztyn, „Moto-Doktor” – Ostróda, „Moto-Expres” - Ostróda, Zakład Mechaniki i Elektroniki Pojazdów i Maszyn – Małdyty, Usługi Sprzętowo-Transportowe – Miłomłyn, Auto-Serwice – Zalewo, „Auto Export D.J.W. Mazur” Sp.j. i innych.
W bieżącym roku szkolnym Wagon Service Ostróda objął patronatem pierwszą klasę technika mechanika z kwalifikacją - ślusarz. Uczniowie podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych poznają specyfikę zakładu i jego produkcję. Po ukończeniu szkoły będą mogli podjąć pracę w zakładzie. Uczniowie klasy maturalnej w zawodzie technik mechanik w październiku odbyli staże w Wielkiej Brytanii. Jeden z uczniów już otrzymał propozycję pracy po ukończeniu szkoły. Mamy zapewnienie o zatrudnieniu dla zawodu technik rybactwa śródlądowego w Gospodarstwach Rybackich w Bogaczowie koło Morąga i Iławie oraz patronat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – Katedra rybactwa jeziornego i rzecznego. Oczekujemy na zainteresowanych gimnazjalistów.
Zakład Intek w Lubawie na mocy podpisanej umowy ze szkołą jest zainteresowany kształceniem w zawodzie operator obrabiarek skrawających. Młodzież gimnazjalna powinna wybrać ten zawód. Dużym zainteresowaniem cieszy się zawód technik usług fryzjerskich, gdzie uczeń jest przygotowywany między innymi do samozatrudnienia. Podpisane umowy z zakładami fryzjerskimi na praktyki zawodowe /realizowane w klasie trzeciej/ zapewniają właściwe przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Od 4 lat kształcimy w zawodzie technik logistyk. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, w tym roku dodatkowo proponujemy młodzieży kurs na wózki widłowe za niewielką odpłatnością.
Zakłady w których uczniowie odbywają praktyki to nie tylko firmy z Ostródy i okolic ale również takie jak ENERGA-OPERATOR SA Olsztyn, Animex Foods Sp.z o.o. Iława, Firma MPM - przedst. PLOSE SISTEM SERVICE Sp.A. Gietrzwałd, QUMAK S.A Warszawa, SPED-TRANS Spedycja i Transport Olsztyn. Możliwości pracy dla logistyków jest wiele. Technik architektury krajobrazu to zawód, w którym szkoła kształci od 5 lat. Absolwenci po ukończeniu tej szkoły znaleźli pracę lub studiują. W zakresie praktyk zawodowych współpracujemy z wieloma zakładami, m.in. Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni Ostróda, „Artland”, „Styl-Garden”, Centrum Ogrodnicze Ostróda, „AGRO-PLON”, Hotel „Anders”, Nadleśnictwo Olsztynek, „Gardenia” Projektowanie i Zakładanie Ogrodów. Jak widać na rynku ostródzkim są firmy zajmujące się projektowaniem ogrodów ale również sklepy z ofertą dla ogrodników, co daje możliwość ewentualnego zatrudnienia.
Młodzież przygotowywana jest także do samozatrudnienia, poprzez prowadzenie młodzieżowych przedsiębiorstw w szkole. Z prowadzonych w szkole badań wynika, że absolwenci roku 2012 dobrze radzą sobie na rynku pracy. Nie zawsze pracują bądź kształcą się zgodnie z ukończonym profilem, ale potrafią być elastyczni i dostosowywać do realiów rynku pracy. Poprzez sprawną wymianę informacji dotyczących potrzeb zatrudnienia oraz ścisłą współpracę z przedsiębiorcami oraz dobry kontakt z absolwentami, przyczyniamy się do zmniejszenia bezrobocia. Nie bez znaczenia jest tu dostosowanie oferty i programów kształcenia do potrzeb rynku pracy.
Na podstawie zgromadzonych danych absolwentów z roku 2012 wynika że 46 % badanych kontynuuje naukę na studiach lub w szkołach policealnych. Duża część absolwentów technikum /48%/ podjęła pracę w zawodzie wyuczonym /zwłaszcza w zawodzie technik mechanik/, natomiast absolwenci liceum ogólnokształcącego zdecydowali się na kontynuację nauki /35% - studia, 39% - szkoły policealne/. Prawie połowa, bo 44% absolwentów szkoły zawodowej kontynuuje naukę w szkołach dla dorosłych, 26 % podjęło pracę, jednak nie zawsze w zawodzie wyuczonym. Wskaźniki bezrobocia za 2012 rok wynoszą: w technikum i liceum ogólnokształcącym - 8%, natomiast w zasadniczej szkole zawodowej – 7%.
W szkołach dla dorosłych Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie, odbywa się kształcenie dorosłych w zawodach: bezpieczeństwo i higiena pracy, opiekun medyczny, technik rachunkowości. Słuchacze tej szkoły, to w przeważającej części osoby pracujące a kształcenie odbywają w celu pozyskania kwalifikacji do już wykonywanej pracy. Jak widać „Staszic” w dużej mierze przyczynia się do zmniejszania bezrobocia w powiecie ostródzkim oraz daje możliwość kontynuacji nauki na wyższych szczeblach edukacji /w roku szkolnym 2012/13 zdawalność egzaminu maturalnego sięgnęła 86% - najwyższa wśród techników powiatu ostródzkiego/. Takie efekty to zamierzony i wspólny sukces wykwalifikowanej kadry pedagogicznej „Staszica” oraz wspierających w kształceniu zawodowym pracodawców i przedsiębiorców.
Opracowała Agnieszka Luczek – doradca zawodowy ZSZ im. St. Staszica i CKU w Ostródzie. Dane dotyczące zakładów udostępnił Piotr Kaszczyński – kierownik szkolenia praktycznego.