Policjanci z Ostródy zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o zgwałcenia i stalking. Pokrzywdzone to młode kobiety, które marzyły o karierze modelek. Jak ustalili policjanci, sprawcy podszywając się pod przedstawicieli legalnie działającej agencji modelek z Wielkopolski oferowali kandydatkom sesję zdjęciową. Podczas niej miało dochodzić do zgwałceń. Wszystko było filmowane, a potem wykorzystywane do szantażu pokrzywdzonych. Policjanci apelują do innych skrzywdzonych kobiet, aby zgłaszały się do komendy. To pozwoli udzielić im pomocy, a także zebrać kolejne dowody, które pozwolą wydać surowy wyrok.
W ubiegłym tygodniu do policjantów zgłosiły się młode kobiety, które zgłosiły stalking. Pewien mężczyzna groził pokrzywdzonym upublicznieniem kompromitujących je filmów i zdjęć. W tle sprawy pojawiła się rzekoma agencja modelek, która miała zapewnić chętnym atrakcyjną pracę. Jednocześnie do policjantów docierały sygnały o mężczyznach, którzy jeżdżąc po Ostródzie czarnym autem zaczepiali młode kobiety i próbowali je zwerbować do pracy w charakterze modelek.
We wtorek 12 listopada, policjanci kryminalni, po wcześniejszym wytypowaniu podejrzanych zaskoczyli ich w mieszkaniach w Ostródzie. Do policyjnego aresztu trafili 34-letni Piotr J., 40-letni Mariusz M. oraz Bogdan P. Przeszukania domów sprawców pokazały sedno sprawy. Policjanci zabezpieczyli komputery, pendrivy, płyty cd, aparaty fotograficzne. Znajduje się na nich nawet kilka tysięcy plików ze zdjęciami i filmami o charakterze pornograficznym. Sytuacja może dotyczyć nawet kilkudziesięciu kobiet z całej Polski.
Zabezpieczony sprzęt i materiały będą poddane ekspertyzie biegłego.
Na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego prokurator przedstawił bezrobotnym mieszkańcom Ostródy między innymi zarzuty zgwałceń, w tym zbiorowych, stalkingu oraz podawania się za policjanta. Grozi za to kara do 12 lat pozbawienia wolności. Piotr J. oraz Mariusz M. zostali tymczasowo aresztowani, natomiast Bogdan P. musi stawiać się w komendzie Policji. Wszyscy częściowo przyznali się do winy.
Pomoc pokrzywdzonym
Mamy nadzieję, że upublicznienie tej sprawy zachęci do zgłoszenia się do nas innych pokrzywdzonych kobiet. Chcemy im pomóc, a także zebrać kolejne dowody, które pogrążą podejrzanych na długie lata w więzieniu. Wiemy, że sprawcy mogli wykorzystywać kobiety nawet od 3 lat – powiedział nadkom. Marek Kaszuba Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego ostródzkiej Komendy nadzorujący policyjne czynności.
O naszej europejskości świadczy nie tylko jak się ubieramy, czym jeździmy, ale także to jak skutecznie potrafimy pomóc słabszym, mówi podinsp. Jacek Doliński. Szef policyjnych psychologów z KWP w Olsztynie podkreśla zasadność udzielenia pomocy psychologicznej pokrzywdzonym kobietom. Po tak traumatycznych przeżyciach możliwe jest całe spektrum zmian i zaburzeń psychologicznego funkcjonowania człowieka.
Zanim zechcesz podjąć współpracę, sprawdź
Podinsp. Leszek Róziecki z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie przed podjęciem współpracy z firmą, np. agencją modelek zaleca przede wszystkim ostrożność. Powinno się korzystać z usług agencji znanych na rynku, sprawdzać opinie o nich, poprosić o wzór umowy, skonsultować się z prawnikiem. Warto sprawdzić także adres mailowy firmy, zainicjować korespondencję, ale także dotrzeć do centrali firmy, zapytać o przedstawicieli i możliwość ich legalnego działania.