Na Tuwimie wychowało się kilka pokoleń Polaków. Wszyscy znają „Lokomotywę”, „Rzepkę”, „Słonia Trąbalskiego”. Wiele osób zachwyca się kunsztem słowa poety, wiersze Tuwima są bowiem ponadczasowe. Teksty nadają się do czytania, śpiewania, malowania, do realizowania małych form teatralnych. Rok 2013 upływa w Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie na poznawaniu twórczości Juliana Tuwima.
Biblioteka zrealizowała projekt edukacyjny „Para buch, Tuwim w ruch” poświęcony obchodom Roku Tuwimowskiego. Głównym założeniem projektu było bliższe poznanie postaci Juliana Tuwima, jako człowieka i mistrza słowa literatury dziecięcej, zachęcenie dzieci do czytania książek, a także integrowanie społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzieci brały udział w konkursach czytelniczych, plastycznych, zamieszczano informacje w gazetce szkolnej, przeprowadzono akcję czytelniczą : „Kwadrans czytelniczy z wierszami Juliana Tuwima” dla kl. I-VI. 30 października 2013r. odbyło się podsumowanie dotychczasowych działań związanych z obchodami Roku Tuwimowskiego. Uczniowie poszczególnych klas „Kornelówki” wcielili się w postacie z wierszy Juliana Tuwima. Zaczęło się od utworzenia żywego pociągu. Potem było wielkie rapowanie „Abecadła”, a następnie odbyły się mini inscenizacje wierszy przygotowane przez uczniów. Pomysłów na ciekawe interpretacje utworów Tuwima nie brakowało. Na scenie znalazły się małe koteczki, które śniły o wielkiej rzece pełnej mleka, żółciutkie kaczuszki, które nie mogły się doliczyć ile ich jest i dwa Michały, co „tańcowały” i nie mogły przestać. Okularów, zawzięcie szukał Pan Hilary, dziadek próbował wyrwać rzepkę w ogrodzie, a warzywa same wskakiwały do garnka. Spóźniony słowik w końcu doszedł na romantyczną kolację, zaś Grześ Kłamczuch, jak zwykle łgał jak z nut. Wszyscy zaśmiewali się do łez przy tych występach.
Uczniowie wzięli również udział w zabawie plastycznej tworząc współczesną lokomotywę. Pobili też rekord w zbiorowym wykonaniu układu choreograficznego do piosenki napisanej do słów wiersza „ Bambo”. Wszyscy czytali, a szkolni mistrzowie recytowali wiersze Tuwima. Przyznano nagrody za najciekawsze i najbardziej oryginalne przebrania, a każda z klas otrzymała dyplom za udział w projekcie. Realizacja projektu „Para buch, Tuwim w ruch” w Szkole Podstawowej nr 6 nosiła znamiona świetnej zabawy, bo taka jest właśnie twórczość mistrza słowa dziecięcej poezji. Reasumując, należałoby podkreślić, że warto czytać Tuwima dzieciom, ponieważ wiele z jego utworów zawiera ukryte przesłanie, które kształtuje spojrzenie na świat naszych pociech, a wszyscy przecież chcielibyśmy, by nasze dzieci umiały wieść szczęśliwe życie w dzisiejszej rzeczywistości.
Organizatorzy: Małgorzata Brzeska – nauczyciel – bibliotekarz SP 6 Katarzyna Żeberek – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej SP 6.