Konferencja - Rozwój Społeczno-Gospodarczy Ostródy

Zatoka Jeziora Drwęckiego. Foto: Jacek PiechBurmistrz Ostródy, Czesław Najmowicz inauguruje spotkania poświęcone nowej Strategii rozwoju społeczno – gospodarczego Ostródy.  Konferencja, która odbędzie się 30 sierpnia rozpoczyna ważną dyskusję nad przyszłością naszego miasta. Konferencja została podzielona na cztery panele dyskusyjne dotyczące istotnych dziedzin społecznych i gospodarczych, w każdym z paneli udział wezmą zaproszeni zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Program Konferencji
13:00 – 13:30
Otwarcie konferencji przez Burmistrza Miasta

panele dyskusyjne
13:30 – 14:15
I.    Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i promocja gospodarcza miasta w kontekście nowej perspektywy finansowania ze środków unijnych
eksperci:
•    Dr Konrad Zacharzewski Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra Prawa Cywilnego i Bankowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor pierwszej w Polsce publikacji
poświęconej Prawu Giełdowemu, a także współautor komentarza do Ustawy o obrocie
instrumentami finansowymi.
•    Dorota Kopeć Zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odpowiedzialnego za Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

14:15 – 15:00
II.    Partycypacja społeczna w zarządzaniu miastem (budżet obywatelski, konsultacje społeczne)
ekspert:
•    Jakub Wygnański - socjolog, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał stypendium na Yale University. Działał
w tzw. ruchu samokształceniowym, w latach 80. był jego koordynatorem w stołecznych szkołach średnich. Później związany z opozycyjnymi Komitetami Obywatelskimi, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu (pełnił m.in. funkcję sekretarza Henryka Wujca). Zasiadał w Radzie Działalności Pożytku Publicznego I kadencji, współpracował z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i innymi organizacjami trzeciego sektora. W 2010 wybrany do rady programowej TVP. Jest m.in. laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego (1999). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2001) i Oficerskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski.

15:00-15:10
Przerwa kawowa

15:10-15:50
III.    Model zarządzania sportem w mieście
•    ekspert:  Andrzej Walkowiak – Wydział Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Współtwórca wdrożonych z powodzeniem planów naprawczych i przekształceń własnościowych w klubach sportowych – np.. w upadłej „Polonii”, polegającego m.in. na powołaniu BTŻ POLONIA – klubu, który co roku zdobywa medale w żużlowej ekstralidze. Zaprojektował również koncepcję powołania Cywilno Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – spadkobiercy po zadłużonym na kilka milionów złotych WKS Zawisza. Doprowadził też do przekształceń w funkcjonowaniu obiektów sportowych na terenie Bydgoszczy.

15:50-16:30
IV.    Model zarządzania kulturą w mieście
 ekspert: 
•    Urszula Zalewska - laureatka konkursu animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej,  absolwentka szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, prezeska założonej z osobistymi mamą i córką Fundacji NADAKTYWNI. Od lat aktywizuje lokalną społeczność Trójmiasta, integruje międzypokoleniowo, zapewnia wolontariat seniorom, dbając o ich dobrą formę intelektualną i fizyczną. Aby popularyzować jedną ze swoich pasji wymyśliła i wprowadziła w życie program „Manual Factory – dzierganie z sercem”. Jest on z powodzeniem kontynuowany w Gdyni kolejny rok i zaczyna w Polsce zataczać coraz szersze kręgi. W 2009 roku, przy wsparciu samorządu gdyńskiego zorganizowała bogate w różnorodne wydarzenia obchody 5-lecia obecności tanga argentyńskiego w Gdyni. Dzięki jej staraniom w 2009 roku podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni będący pod jej opieką zespół niesłyszącej młodzieży wykonał pokaz chacarery, podczas konferencji "Always Active" w Gdyni, zorganizowanej przez Związek Miast Nadbałtyckich pomogła w poprowadzeniu pokazowych zajęć ruchowych dla seniorów; w latach 2008 i 2009 w czasie Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART w Gdańsku z pomocą mistrzowskiej pary zorganizowała i poprowadziła wieczór prezentujący tango argentyńskie.
•    Wojciech Kłosowski - wykłada zarządzanie kulturą w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się doradztwem dla samorządów lokalnych w zakresie planowania i zarządzania strategicznego. Jest współautorem lub konsultantem ok. 70 opracowań o charakterze strategicznym dla jednostek samorządu lokalnego i regionalnego (strategie rozwoju lokalnego, lokalne strategie marketingowe, Lokalne Programy Rewitalizacji, Plany Rozwoju Lokalnego, strategie rozwoju przedsiębiorczości, programy rozwoju turystyki, Zintegrowane Strategie Rozwoju Obszarów Wiejskich, Strategie Rozwiązywania Problemów Społecznych, programy operacyjne, modele kontraktowania usług, studia wykonalności inwestycji itp.). Pracuje jako wykładowca i trener w ramach wielu programów edukacyjnych o szerokiej tematyce samorządowej. Jest autorem kilkunastu ekspertyz wykonywanych na zamówienia rządowe lub organów samorządu terytorialnego (rewitalizacja obszarów miejskich, partycypacja społeczna, przeciwdziałanie dyskryminacji).

Ok. godz. 19:00 w Ostródzkim Amfiteatrze  Burmistrz wręczy  także  Perły Ostródy, po raz pierwszy nie tylko w dziedzinie przedsiębiorczości, ale także kultury i sportu.

Konferencję na zlecenie urzędu organizuje ostródzka Agencja Marketingowa Brandflower.