Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie rozpoczęło realizację projektu pt. „Sami o sobie”, który jest doskonałym narzędziem propagującym Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała 6 września 2012r.
Celem głównym projektu „Sami o sobie” jest wzmocnienie posiadanych i nabycie nowych umiejętności wyrażania własnych poglądów i opinii w życiu społecznym, poprawa wizerunku oraz obrona praw i wolności 35 osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Aby cel ten osiągnąć przewiduje się podjęcie szeregu działań zmierzających do tworzenia warunków rozwijania ruchu self-adwokatury tj. samodzielnego lub ze wsparciem występowania osób niepełnosprawnych intelektualnie we własnych sprawach. Prowadzone będą one poprzez rozbudzenie aktywności tych osób w dążeniu do zmiany swojej dotychczasowej sytuacji społecznej, wyposażenie w niezbędną wiedzę, przygotowanie do występowania we własnych sprawach poprzez wyrażanie i prezentowanie własnych poglądów oraz aspiracji.
Projekt będzie realizowany głównie w Ostródzie, z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie z Morąga i Lubawy i przewiduje:
1. realizację warsztatów m.in. z zakresu komunikacji interpersonalnej, umiejętności społecznych, zdrowego stylu życia oraz dbania o swój zewnętrzny wizerunek, prawa oraz rękodzieła;
2. upowszechnianie idei ruchu self-adwokatów oraz nabytych umiejętności;
3. rozwój Regionalnej Organizacji Self – Adwokatów (ROSA) w Ostródzie;
4. redagowanie i wydawanie gazetki pt. „Jesteśmy”,
5. opracowanie i wydanie poradnika dla self-adwokatów;
6. organizację konferencji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Koordynator projektu
Jolanta Rodziewicz-Olszko
materiał organizatora