15 maja rozpoczną się w Ostródzie Miejskie Dni Rodziny. Będzie to IX edycja Dni Rodziny, chociaż w skali województwa XV. Impreza organizowana jest rokrocznie z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko- mazurskiego na przełomie maja i czerwca. W Ostródzie inicjatorem Dni Rodziny był Chrześcijański Ruch Społeczny Dobro Wspólne i do dziś ten ruch społeczny pilotuje imprezę i pełni rolę koordynatora.
O genezie obchodów Dni Rodziny mówi Grzegorz Wróbel tak:
- Po raz pierwszy Dni Rodziny zostały zorganizowane w Ostródzie w 2004 roku. Przebiegały pod hasłem – Rodzina wielopokoleniowa. Inicjatywę wsparł finansowo burmistrz Jan Nosewicz i rok później zaprosił Dobro Wspólne do oficjalnej współpracy. Odtąd są to już Miejskie Dni Rodziny.Chodziło o to, by wraz z władzami miasta i innymi stowarzyszeniami wspólnie tę inicjatywę rozwijać. Zawiązała się ekipa ludzi, którzy nawiązali z Dobrem Wspólnym współpracę, min. Bożena Ratajczyk , Julian Pawłowski, Jacek Krzekotowski, Kazimierz Wosiek, Anna Monist, Mieczysław Jędral, Barbara Baniewska, Marek Skaskiewicz, później Jadwiga Obrębska. Ja przez długie lata byłem koordynatorem wszelkich działań, później pałeczkę przejęła pani Basia Ławnicka. Od początku obchodów Dni Rodziny patronat honorowy sprawuje burmistrz, przewodniczący Rady Miasta oraz dwaj dziekani- R. Wiśniowiecki i W. Szmul. Tak jest oczywiście i w tym roku. Dwa razy w roku spotyka się komitet organizacyjny, który ustala program obchodów, wyznacza zadania i przypisuje je poszczególnym osobom, które organizują sobie pracę. Bardzo cenna jest w tym wszystkim inicjatywa społeczna, obywatelska, nikt nie pobiera żadnego wynagrodzenia, ludzie pracują społecznie dla dobra innych. Ostródzkie Dni Rodziny adresowane są do wszystkich mieszkańców Ostródy i okolic, wpisują się w Warmińsko- Mazurskie Dni Rodziny.
Tegoroczne Miejskie Dni Rodziny, podobnie jak te sprzed lat, będą bogate i bardzo różnorodne, jeśli chodzi o ofertę.
- Nie jesteśmy komitetem zamkniętym- mówi pani B. Ławnicka. -Na przykład, dwa lata temu pan K. Wosiek zaproponował, żeby Dni Rodziny rozpocząć świętem ulic 1 Maja i 3 Maja, tak też się stało. W tym roku pani J. Obrębska poinformowała nas o napisanym projekcie zatytułowanym Festiwal Trzech Kultur, zaproponowała, by połączyć ten projekt z Dniami Rodziny, tak też będzie.
Pan Grzegorz dodaje:
-Od początku współpracujemy też z panią A. Monist ze Stowarzyszenia „Na Rzecz Jakości Opieki Medycznej”. Stowarzyszenie jest organizatorem rajdu rodzinnego do Kaczor. To stała pozycja naszego programu.
Pani B. Ławnicka kontynuuje:
- No właśnie, w programie obchodów Dni Rodziny wypracowaliśmy już stałe imprezy, ale oczywiście pojawiają się też nowe pomysły. Jeśli wpisują się w charakter i temat naszych rodzinnych świąt, chętnie współpracujemy z pomysłodawcami. Kolejny rok będzie miała miejsce majówka z szachami, biorą w niej udział przedstawiciele różnych pokoleń. Podobnie jest z rajdem rodzinnym. Zdarza się, że do Kaczor przywożone są babcie i dziadkowie, byle tylko mogli wziąć udział w pikniku, bywa bowiem że sami nie są amatorami roweru bądź sił im nie starcza. Rajd kończy się zwykle grillem czy ogniskiem, można wziąć udział w zawodach sportowych, takie spotkania cementują więzi rodzinne. Kiedyś w ramach obchodów Dni Rodziny gościliśmy Ernesta Brylla, to spotkanie do dziś wspominamy z sentymentem.
Inauguracja tegorocznych Dni Rodziny będzie miała miejsce 15 maja( środa) w sali kameralnej Amfiteatru o godz. 17.00. To będą już konkretne prelekcje! Oficjalnie Dni Rodziny poprzedzi msza , która odbędzie się 12 maja. Obchody Dni Rodziny potrwają do 16 czerwca, tak więc całe przedsięwzięcie trwa około miesiąca. Pani B. Ławnicka krótko zasygnalizowała ważniejsze imprezy w ramach Dni Rodziny:
- 15 maja odbędą się prelekcje na temat roli tradycji w wychowaniu dzieci i młodzieży, 18-19 maja to czas turniejów szachowych( już zgłosiło się ponad 200 uczestników),23 maja to kolejne wykłady dla rodziców. 25 maja zapraszamy na rajd rowerowy, 26 maja po raz pierwszy odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny zakończony festynem dla dzieci na starym stadionie, 7 czerwca będzie miał miejsce Festiwal Trzech Kultur. 9 czerwca zapraszamy na nordicwalking w różnych grupach wiekowych. 16 czerwca nastąpi zakończenie Dni Rodziny, tego dnia również odprawiona zostanie msza podsumowująca obchody. W kalendarz obchodów wpisali się także organizatorzy festynu osiedlowego pod hasłem Festyn Trzech Pokoleń przy oratorium św. Jana Bosko.
Tegoroczne Dni Rodziny w naszym województwie przebiegać będą pod hasłem: Rodzina a przekaz wartości i tradycji. To właśnie rodzina ma być źródłem najlepszych wartości moralnych, najlepszych tradycji, które towarzyszyć będą kolejnym pokoleniom. Trzeba o to zadbać już dziś! Jak mówi pani B. Ławnicka:
-Podczas Dni Rodziny chodzi nam o to, żeby nie dzielić, nie klasyfikować, nie politykować, ale łączyć ludzi, łączyć pokolenia. Korzystać z bogactwa wartości i tradycji naszych rodzin, umacniać je. Chcemy promować radość życia w rodzinie. Myślę, że wszystkim nam, ostródzianom i Polakom, zależy na tym, by budować lepszy świat, a świat tworzą ludzie i wartości , które reprezentują. Dni Rodziny nie są przeznaczone dla wybranej grupy ludzi, to święto wszystkich rodzin.
Imprezom i przedsięwzięciom związanym z Dniami Rodziny towarzyszą poczęstunki przygotowane przez osoby prywatne, nagrody i dobry humor, miejmy nadzieję, że też dobra pogoda! Dni Rodziny to święto przygotowane przez wielu wolontariuszy, ludzi którzy poświęcili swój czas, pieniądze i pracę na rzecz innych.
Miasto jako współorganizator obchodów przekazało 6 tys. zł tytułem dofinansowania. Zapewnia też wynajem sal i sprzętu niezbędnego do przygotowania Dni Rodziny. Miasto pomaga i wspiera obywateli, nie narzuca kształtu obchodów, nie dyktuje warunków, to także niezwykle ważne .Wiemy, jak trudna jest dziś sytuacja polskiej rodziny, jak trudno dziś dobrze wychować dzieci i młodzież. Wiemy jednak również, jak ważne jest to zadanie i jak wiele od niego zależy. Dobra rodzina to wielka wartość, to także dobre społeczeństwo, warto o tym pamiętać! Z roku na rok przybywa chętnych, którzy chcą się angażować w organizację rodzinnego święta i to jest bardzo budujące. Nie brakuje też sponsorów, wielu z nich otoczyło imprezę stałą pomocą finansową bądź rzeczową.
Marsz Dla Życia i Rodziny
Ostróda 26 maja 2013 roku, godz: 14:00
Spotykamy się:
Plac przy amfiteatrze, ul. Mickiewicza
Przemarsz ulicami Mickiewicza, Czarnieckiego
Finał:
Piknik na Stadione Miejskim ul. Kardynała Wyszyńskiego (wejście od ul. Czarnieckiego)