Na podstawie dycyzji NR 128/11 z dnia 6 kwietnia 2011 roku Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na wycięcie 5 drzew. W uzasadnieniu można przeczytać, że drzewa w trakcie oględzin przeprowadzonych w dniu 29 marca 2011 roku przedstawiały bardzo zły stan zdrowotny - były rozpęknięte, miały silnie wypróchniałe w środku pnie, były pochylone oraz stanowiły zagrożenie dla ludzi i mienia. Ponadto kolidowały z inwestycją odrestaurowania dawnej bryły ratusza.
Wniosek o usunięcie drzew złożyła firma Ekobud Sp. z o.o w dniu 22 marca 2011 roku.
Kopię decyzji konserwatora zabytków otrzymało Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Urząd Miasta w Ostródzie w połowie kwietnia 2011 roku.
Po naszym zapytaniu skierowanym w sobotę do Urzędu Miasta otrzymalismy dziś podobnie jak pozostałe media stanowisko burmistrza, które prezentujamy poniżej.
Stanowisko Burmistrza w sprawie usunięcia drzew z Placu 1000-lecia
Burmistrz Miasta Ostróda Pan Czesław Najmowicz nie wydał decyzji o usunięciu drzew. Burmistrz nie został poinformowany o mającym nastąpić zdarzeniu, dowiedział się o tym przypadkowo w ostatniej chwili.
Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody / Dz.U. z 2009r. Nr 151 poz.1220 ze zmianami/ usunięcie drzew i krzewów z terenu nieruchomości na terenie miasta może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta, na wniosek właściciela nieruchomości, z zastrzeżeniem następujących przypadków:
- zezwolenie na usunięcie drzew z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków,
- wydanie zezwolenie na usunięcie drzew na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Nieruchomość znajdująca się na Placu 1000-lecia w Ostródzie, z której usunięto drzewa szt. 5 gat. lipa, jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego na wniosek właściciela nieruchomości tj. Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „EKOBUD” sp. z o.o. ul. Przemysłowa 8 w Ostródzie, decyzję o usunięciu drzew na podstawie art. 83 ust.2 ustawy o ochronie przyrody wydał w dniu 6.04.2011 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, Delegatura w Elblągu znak decyzji: IZN.5142.08.2011j.d.
Kopię decyzji Urząd Miejski otrzymał do wiadomości w roku 2011. W związku z tym, iż nieruchomość i drzewa, które znajdowały się na niej, są własnością inwestora prywatnego oraz nieruchomość, na której znajdowały się drzewa jest wpisana do rejestru zabytków, Burmistrz Ostródy nie jest władny do zakazywania lub nakazywania jakichkolwiek działań na terenie w/w nieruchomości.
Z wszelkim pytaniami proszę zwracać się do właściciela nieruchomości tj. do Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego "EKOBUD" sp. z o. o. ul. Przemysłowa 8 w Ostródzie.
Decyzja konserwatora zabytków w sprawie wycięcia drzew
Uzasadnienie decyzji:
Wskazane drzewa są drzewami posadzonymi na pocz. XXw., i obecnie przedstawiają bardzo zły stan zdrowotny - rozpękłe, silnie wypróchniałe w środku pnie, są pochylone, o nadmiernie i niesymetrycznie rozrosłych konarach, stanowią zagrożenie dla ludzi i mienia. Ponadto kolidują z inwestycją restytuowania w historycznym miejscu bryły dawnego ratusza w Ostródzie. Deklaracja odtworzenia nasadzenia drzew w 2012 r. po wykonaniu prac budowlanych, pozwoli na pełną rewitalizację tego fragmentu dawnego centrum miasta.
Niniejsze zezwolenie nie zwalnia Wnioskodawcy od zachowania innych, wymaganych prawem wymogów w zakresie nie zagrażającym zabytkowemu charakterowi obiektu.
Komentarz redakcyjny:
Firma "Ekobud" czekała blisko 2 lata na wykonanie przedmiotowej wycinki (mogła) pomimo, że konserwator określił stan drzew jako zagrożenie dla ludzi i mienia. Stan drzew określony jako spróchniałe i w złym stanie można bez problemu włożyć na półkę z bajkami. Zdjęcia pociętych konarów i pnie pokazują coś zgoła odmiennego.
Wycięcie drzew w tak charakterystycznym dla miasta miejscu powinno zostać poprzedzone co najmniej publiczną dyskusją. Wydaje się też, że przy dzisiejszym poziome technicznym w branży budowlanej drzewa, które stoją poza obrysem budynku nie przeszkadzałyby w jego budowie.
Budynek, jaki powstanie na Placu Tysiąclecia będzie miał charakter czysto komercyjny i będzie jedynie przypominał z wyglądu dawny "ratusz". Nie jest to zadanie zlecone przez samorząd. Nie będzie tam urzędu.
Nie ma możliwości odtworzenia charakteru tego miejsca. Nie da się tam wstawić stuletnich drzew tych rozmiarów co wycięte. Efekty nasadzeń być może docenią przyszłe pokolenia.
Zawiodła kontrola społeczna, mediów. Urzędnicy wykazali się natomiast daleko idącą ignorancją i brakiem wyobraźni.
Cel został osiągnięty. Bez możliwości powrotu.