ROPPO przedstawiła na tym spotkaniu wspólnie wypracowane stanowisko. Organizacje chciały zwrócić uwagę szerszej opinii publicznej na lekceważenie przez urzędników Starostwa Powiatowego w Ostródzie wkładu sektora pozarządowego i jego reprezentacji w powstanie tej ważnej placówki.
Mamy nadzieję, że krytyczne stanowisko ROPPO poprzedniej kadencji nie zostanie zlekceważone przez władze powiatu. Źle stałoby się, gdyby ta pozytywna energia społeczna została zaprzepaszczona przez polityczne interesy urzędników. Centrum Użyteczności Publicznej powinno bowiem kreować nowe pozytywne działania obywatelskie, umacniać dotychczas wypracowane wartości i efektywnie wspierać rozwój sektora NGO a nie cementować polityczne powiązania. CUP powinno kreować i tworzyć a nie burzyć i dzielić. Czy kolejna szansa tego miasta na pozytywny rozwój zostanie wykorzystana, czas pokaże.
Poniżej zamieszczamy tekst stanowiska ROPPO.
Stanowisko Rady Organizacji Pozarządowych POWIATU OSTRÓDZKIEGO w wypełnianiu zapisów Karty Współpracy Pomiędzy Powiatem Ostródzkim a Organizacjami Pozarządowymi
Ostatnie lata upłynęły pod znakiem nie tylko budowy, ale przede wszystkim profesjonalizacji współpracy międzysektorowej w powiecie ostródzkim. Ciężka praca, przełamywanie barier oraz otwartości na
innowacje przyniosły realne efekty w postaci: wdrożenia Karty Współpracy Pomiędzy Powiatem Ostródzkim a organizacjami pozarządowymi, Targów Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego, budowy Centrum Użyteczności Publicznej na Centrum Organizacji Pozarządowych.
Wymiar korzyści wynikających z wzajemnej współpracy opartej na fundamentalnych zasadach takich jak: partnerstwo, równość, klarowność działań jest znaczący w procesie budowania lokalnego
społeczeństwa obywatelskiego. Nasz powiat jest i wciąż może być przykładem dla innych samorządów. Dlatego istotne jest by nasze relacje przebiegały w poczuciu spełniania swoich obowiązków w sposób
rzetelny, kreatywny i odpowiedzialny. Uważamy, iż powinniśmy wzmacniać wzajemną współpracę, a oba sektory powinny postrzegać siebie, jako równych partnerów, którzy kierują się szeroko pojętym dobrem naszych mieszkańców.
Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego (ROPPO), Ostródzka Rada Organizacji Pozarządowych (OROP) i Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (CWOP), jako podmioty reprezentujące ogół organizacji pozarządowych powiatu ostródzkiego z zadowoleniem przyjęły otwarcie Centrum Użyteczności Publicznej. Z dumą przyjmujemy fakt, że nasze organizacje będą miały możliwość ulokowania w miejscu tym swoich siedzib. Gratulujemy realizacji nowatorskiej w skali kraju inicjatywy na rzecz sektora pozarządowego. Tym bardziej niezwykle przykra i zadziwiająca dla nas jest sytuacja jaka zaistniała w przeciągu ostatnich dni.
Ze zdziwieniem przyjmujemy fakt, że od XI Forum gdzie przedstawiono projekt „Regulaminu korzystania z Centrum Użyteczności Publicznej” nie zaproszono nas do współpracy przy zredagowaniu ostatecznego dokumentu. Członkowie obu Rad oraz CWOP byli gotowi. Pragnęliśmy okazać nasz szacunek i zaangażowanie dla tak ważnej inicjatywy samorządu powiatu na rzecz III-go sektora. Stanowisko władz Powiatu odbieramy jako lekceważenie wkładu sektora pozarządowego i jego reprezentacji w inicjatywie rewitalizacji obiektu powojskowego na cele publiczne. W naszym odczuciu, gdyby nie duży potencjał organizacji pozarządowych i ich reprezentantów, poparty licznymi nagrodami, samorząd powiatu nie mógłby zaryzykować tak dużej inwestycji w obawie, że organizacje nie zagospodarują zrewitalizowanego budynku swoimi działaniami, projektami, pomysłami i co najważniejsze ludźmi, którzy z zaangażowaniem działają społecznie wykonując działalność pożytku publicznego.
W związku z powyższym oczekujemy od władz Powiatu zwiększenia zaangażowania i gotowości partnerskiej współpracy z reprezentacjami sektora pozarządowego w dalszych działaniach związanych z uruchomieniem Centrum Użyteczności Publicznej. Nasza prośba nie wynika z urażonej dumy lecz fundamentu naszego funkcjonowania, czyli tego do czego wolą III sektora zostaliśmy powołani - do obrony interesów organizacji pozarządowych powiatu ostródzkiego. Wynika również z twardych zapisów prawa lokalnego w postaci Karty Współpracy pomiędzy Powiatem Ostródzkim, a Organizacjami Pozarządowymi przyjętej Uchwałą Rady Powiatu na sesji w dniu 02.02.2006 r. i dzień później podpisanej na V Forum, „Deklaracji Partnerstwa na rzecz realizacji Karty”. Nadmieniamy, że zapisy owej Karty mówią między innymi o partnerstwie i jawności oraz współpracy przy tworzeniu programów społecznych, strategii -jak poniżej:
Preambuła
,,(...) Organizacje te stają się niezwykle istotnymi partnerami samorządu W realizacji zadań publicznych (…)”
§5
„Zasada partnerstwa: Samorząd traktuje Organizacje Pozarządowe jako równoprawnych partnerów w definiowaniu problemów społecznych, określaniu sposobów ich rozwiązywania oraz realizacji zadań publicznych(…)”
§8
„Zasada jawności: (…) Samorząd będzie dążył do tego, aby wszelkie możliwości współpracy z Organizacjami Pozarządowymi były powszechnie wiadome i dostępne oraz jasne i zrozumiałe w zakresie stosowanych procedur i kryteriów podejmowania decyzji. (…)”
WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI W ZAKRESIE TWORZENIA AKTÓW PRAWA LOKALNEGO
§24
- Samorząd będzie dokładał wszelkich starań, aby prawo lokalne dotyczące Organizacji Pozarządowych było współtworzone z organizacjami i ich reprezentacjami - ROPPO oraz Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, jeżeli dotyczą osób niepełnosprawnych.
- Przystępując do tworzenia strategii, programów społecznych itp. dokumentów, Samorząd zaprasza do współpracy przedstawicieli ROPPO oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W razie potrzeby tworzone będą wspólne zespoły w celu wypracowywania projektów aktów prawa lokalnego.
Mając na uwadze powyższe zwracamy się o włączenie reprezentantów III-go sektora: ROPPO, OROP, CWOP w następujące działania:
Pkt. 1
Opracowanie kryterium i regulaminu użyczenia lokali dla organizacji pozarządowych w CUP oraz aktualizacji złożonych wniosków przez organizacje.
Pkt. 2
Uczestniczenie w pracach komisji W użyczeniu lokali dla organizacji pozarządowych w CUP.
Pkt. 3
Kontynuację pracy wspólnego zespołu nad aktualizacją Karty Współpracy pomiędzy Powiatem Ostródzkim a Organizacjami Pozarządowymi,
Pkt. 4
Przyspieszenie prac wspólnego zespołu nad opracowaniem regulaminu powoływania członków, organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Jesteśmy gotowi do wzmożenia wysiłków, by współpraca Samorządu Powiatu oraz organizacji pozarządowych przyniosła efektywne i przemyślane rezultaty skutkujące kreatywnym i pełnym wykorzystaniem Centrum Użyteczności Publicznej przez III sektor naszego powiatu.
Stanowisko opracowane przez Radę Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego, Ostródzką Radę Organizacji Pozarządowych i Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na wspólnym XXVI zebraniu w dniu 11 stycznia 2013 r.