fbpx

Jeździectwo - Powrót koni

W niedzielę 29 lipca Ostróda będzie gościć jeźdźców i konie startujących w I Oficjalnych Zawodach Hippicznych. Zawody hippiczne przed wielu laty rozgrywano w naszym mieście dość często. Organizatorami była stadnina koni w Szafrankach. Cieszyły się one dużą renomą, a startowała w nich cała czołówka krajowa. Trwały one dwa dni, a oglądała je bardzo duża rzesza ostródzkich miłośników tego sportu. Gdy w latach siedemdziesiątych zlikwidowano stadninę koni, jeździectwo na wiele lat zniknęło z naszego miasta...
W latach dziewięćdziesiątych w Ostródzie i jej najbliższej okolicy powstało wiele prywatnych stadnin koni. Również sporo miłośników koni stało się właścicielami tych zwierząt. W 1999 roku po wielu latach nieobecności w Ostródzie sport jeździecki ponownie powrócił do naszego miasta. Była to udana próba reaktywowania tej pięknej dyscypliny sportu. Obecne zawody, które odbędą się już niedługo otrzymały nazwę: I Oficjalnych Zawodów Hippicznych, a ambicją organizatorów jest wpisanie ich na stałe do kalendarza imprez Polskiego Związku Jeździeckiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Ostródzki, głównym organizatorem są: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Mariola Platte i Andrzej Sanecki. Organizatorzy rozesłali kilkadziesiąt zaproszeń do klubów i stadnin z województwa warmińsko - mazurskiego i województw ościennych. Ostródzka inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem w światku jeździeckim. Wpłynęły już pierwsze zgłoszenia, a będzie ich na pewno sporo, bo organizatorzy przygotowali zwycięzcom atrakcyjne nagrody. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają okolicznościowe puchary oraz nagrody pieniężne. Konie zaś zostaną udekorowane Flot'sami. Organizatorzy przewidzieli również nagrody pozaregulaminowe. Jest już pierwsze zgłoszenie. Kancelaria notarialna Alicji Saneckiej ufundowała nagrodę pieniężną dla najlepszego jeźdźca pochodzącego z powiatu ostródzkiego w konkursie LL. W ramach zawodów zostaną rozegrane trzy konkursy: nr1 - klasa L, z wysokością przeszkód do 100 cm, nr2 - klasa P, dwufazowy z wysokością przeszkód do 120 cm, oraz konkurs nr3 - klasa LL, z oceną za styl jeźdźca i wysokością przeszkód do 80 cm. W tym ostatnim wystartują pary, w których ani koń, ani jeździec wcześniej w zawodach jeździeckich nie startowali. Będzie to konkurs dla debiutantów.
Do sprawnego przeprowadzenia zawodów zaproszono znanych w całym kraju działaczy Polskiego Związku Jeździeckiego. Sędzią głównym będzie Janusz Michalski a gospodarzem toru Marcin Pacyński.
Przeszkody, a będzie ich kilkanaście, udostępni nieodpłatnie pan Pilanc, właściciel rancza w Windykach, uzupełni je pan Sanecki, właściciel stadniny koni w Małej Rusi, koło Ostródy. Dodatkową atrakcją zawodów będzie znany w całym kraju kowal i podkuwacz koni, Józef Antczak z Kadyn, wraz z przenośną, supernowoczesną kuźnią. Impreza potrwa kilka godzin, dlatego też organizatorzy zadbają o stoiska ze smacznymi potrawami i napojami. W przerwie między konkursami wystąpi zespół muzyki country. Zawody odbędą się na Stadionie Miejskim w Ostródzie, początek o godzinie 11:00.
Dodaj komentarz
Regulamin zamieszczania komentarzy

Niniejszy regulamin podaje jedynie wytyczne a nie ścisłe reguły dotyczące publikacji komentarzy. Użytkownik publikuje swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy bez podania przyczyny.
Użytkownik zamieszczając komentarz automatycznie wyraża zgodę na opublikowanie wypowiedzi zarówno w portalu jak i wykorzystaniu przez podmioty współpracujące.
Będziemy usuwać:
- komentarze zawierające treści sprzeczne z prawem
- komentarze zawierające treści propagujące przemoc i dyskryminację
- komentarze zawierające wulgaryzmy
- komentarze zawierające treści reklamowe
- spam
- komentarze zawierające wyłącznie odnośniki do innych stron
- komentarze zawierające treści obrażające inne osoby
- powtarzające się komentarze
- komentarze znacząco odbiegające od tematu

Wpisy zawierające uwagi, zastrzeżenia zarzuty lub inne treści pod adresem redakcji prosimy kierować bezpośrednio do redakcji. Umieszczone w komentarzach będą usuwane.

Poziom wypowiedzi zależy od osób piszących, dlatego zachęcamy do pisania zgodnie z zasadami ortografii a przede wszystkim na temat.

Komentarze są publikowane w sposób automatyczny niewymagający ingerencji administratora. Jeśli uważasz, że opublikowany komentarz łamie regulamin prosimy zgłosić ten fakt za pomocą odnośnika "Zgłoś administratorowi". Po zapoznaniu się zarówno z treścią komentarza jak i zgłoszenia administrator podejmie decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji bądź pozostawieniu go.

Wszelkie kwestie sporne proszę kierować bezpośrednio do redakcji.

Administrator w sposób suwerenny i ostateczny podejmuje decyzję o zdjęciu komentarza z publikacji.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z podanymi tu wytycznymi nie zamieszczaj komentarza.


Regulamin obowiązuje od 2012-04-19