WIDZĄ PRZYSZŁOŚĆ W WYCHOWANIU

Pracownicy przedszkola nr 34 i rodzice dzieci tam uczęszczających w trosce o wychowanie chcą zachować placówkę. Dlatego zawiązali Stowarzyszenie "Wychowanie dla Przyszłości", które ma nadzieję utworzyć w Ostródzie pierwsze przedszkole niepubliczne.
Co to znaczy przedszkole niepubliczne?
Placówka publiczna to nie to samo co prywatna. Różnica opiera się na finansowaniu jednostki. Placówka publiczna, podobnie jak samorządowa, finansowana jest z budżetu organu prowadzącego. W tym wypadku Urzędu Miasta. Tylko że urząd finansuje 75% kosztów utrzymania placówki. Pozostałe 25% zdobywa organizacja, która jest organem prowadzącym placówkę.
Stowarzyszenie "Wychowanie dla przyszłości" chcę podjąć się zadania prowadzenia pierwszego niepublicznego przedszkola, jednocześnie musi pozyskać środki na pokrycie 25% kosztów utrzymania. Skąd mogą one pochodzić? Środki pochodzą ze składek członkowskich i środków uzyskanych od jednostek patronackich i sponsorujących, a także z opłat wnoszonych przez rodziców "za przedszkole". Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, zatrudniać pracowników a także korzystać z usług innych podmiotów.
Placówka niepubliczna nie jest samotną niezależną wyspą. Musi realizować podstawy programowe i podlega kontroli merytorycznej, która sprawuje kuratorium oświaty i wychowania. Stowarzyszenie zapowiada, że miesięczna opłata będzie zbliżona do tej, jaką obecnie wnoszą rodzice w przedszkolu wojskowym.
Stowarzyszenie oficjalnie rozpoczęło działalność dnia 14 kwietnia, z dniem wpisania do rejestru Sądowego.

Nie tylko przedszkole
Celem stowarzyszenia nie jest wyłącznie prowadzenie przedszkola. Ma być ono jedynie bazą działań zaprogramowanych na szeroką skalę. Chodzi gównie o wspieranie wychowania i edukacji dzieci ale także i młodzieży, oraz dbanie o ich wszechstronny rozwój.
Członkowie stowarzyszenia chcieliby wypełniać ten cel poprzez organizowanie spotkań, szkoleń, kursów, imprez kulturalnych, wycieczek dla dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli ( ale nie tylko tych w stowarzyszeniu - cała Ostróda?). Ważnym celem jest także promowanie historii i tradycji regionu oraz propagowanie i prowadzenie nauki języków obcych jako istotnego elementu integracji europejskiej.
W procesie wychowania zwraca się uwagę na wykształcenie w dziecku postawy proekologicznej a także tolerancji i zrozumienia poprzez wprowadzanie do życia społecznego dzieci niepełnosprawnych. Stowarzyszenie kładzie nacisk na wykorzystanie nowoczesnych metod dydaktyczno-wychowawczych.
Stowarzyszenie chciałoby uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym miasta oraz wspierać dzieci uzdolnione i potrzebujące.