Z wizytą w Kaliningradzie

Wizyta w KonsulacieW dniach 14-16 marca w Obwodzie Kaliningradzkim przebywała delegacja organizacji pozarządowych z województwa Warmińsko-Mazurskiego. W wizycie brali udział również przedstawiciele powiatu ostródzkiego: Marek Skaskiewicz z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Ludzi Niepełnosprawnych ALFA z Ostródy, Tomasz Gudaczewski, dyrektor Morąskiego Domu Kultury oraz Ryszard Bogucki z Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego SASINIA.
Wyjazd został zorganizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji z Warszawy oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Olsztynie w ramach programu "Przemiany w Regionie" (RITA). Celem tego pobytu było zapoznanie się z sytuacją rosyjskich organizacji i poznanie warunków w jakich funkcjonują oraz poszukiwanie partnerów do współpracy.
W wizycie wzięło udział ponad dwudziestu przedstawicieli polskich organizacji i stowarzyszeń, którzy spotkali się z podobną liczbą reprezentantów organizacji ze strony rosyjskiej. Piątkowy wieczór i sobotni poranek upłynęły na wzajemnym poznawaniu się i wymianie ofert wspólnej współpracy. W sobotę rano przedstawiciele polskich i rosyjskich organizacji spotkali się z Konsulem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Obwodzie Kaliningradzkim, panem Jarosławem Czubińskim. Następnie grupę polskich reprezentantów podzielono na dwie części, które udały się w różne rejony obwodu. Pierwsza grupa udała się do miejscowości Borskoje, Czerniachowska i Gusiewa, druga zaś do Swietłego, Graczewa i Zielonogradska. Pierwsza grupa w szkole w Borskoje obejrzała występ dziecięcych zespołów i spotkała się z organizacją Dom-Zamok w Czerniachowsku. Po przyjeździe do Gusiewa odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych organizacji. Druga grupa pojechała do miejscowości Swietłyj gdzie spotkała się z młodzieżą z organizacji Nadzieja Wieku" oraz zwiedziła dom kultury. Następnym punktem programu była wizyta w szkole w Graczewie, niewielkiej miejscowości położonej kilka kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Po zwiedzeniu "ekologicznej wsi" (wspólny projekt szkoły i lokalnych organizacji) i przyjeździe do Zielonogradska miało miejsce spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, podczas którego nawiązano wiele owocnych kontaktów.
W niedzielę w południe wszyscy uczestnicy ponownie spotkali się w Kaliningradzie, aby podsumować wizytę i omówić pomysły, które chcieliby realizować z rosyjskimi partnerami.
Ze strony rosyjskiej przedsięwzięcie było koordynowane przez Julię Bardun i Ilję Dementiewa z kaliningradzkiego Centrum "Młodzież na rzecz wolności słowa" . Ze strony polskiej opiekę nad całym przedsięwzięciem sprawowali: Jacek Michałowski, dyrektor programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie, Krzysztof Stanowski, prezes Fundacji Edukacja dla Demokracji w Warszawie, Maciej Kozyra, koordynator programowy z Fundacji Edukacja dla Demokracji oraz Marcin Konieczny, dyrektor Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Olsztynie. Całe przedsięwzięcie zostało świetnie przygotowane i zrealizowane pod względem organizacyjnym zarówno ze strony polskiej jak i rosyjskiej. Z pewnością nawiązane kontakty zaoowocują realizacją wspólnych projektów korzystnych dla obu stron.