Poza problematyczną kwestią wojskowego przedszkola nr 34, której poświęcono ponad 3 godziny uwagi na sesji, rozważano inne ważkie zagadnienia. W programie przewidziano tak wiele punktów, że radni z trudem dobrnęli do końca.
Mamy delegata do Euroregoinu Bałtyk
Dotychczasowym przedstawicielem Rady Miasta w Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregionu Bałtyk był Tadeusz Lubaszewski. Okazuje się, że będzie nim nadal. Burmistrz Jan Nosewicz zaproponował nową kandydaturę w osobie wiceburmistrza Olgierda Dąbrowskiego. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta obie kandydatury były intensywnie dyskutowane. Część radnych zarzucała Tadeuszowi Lubaszewskiemu, że nie wykazał się jako delegat. Radni Brodiuk i Kowalewski powiedzieli nawet, że przez cztery lata nie słyszeli nic o jego działaniach? Atakowany przedstawił krótki raport ze swojej działalności, z którego wynikało, że radni powinni słyszeć o niej wiele. Dlaczego tak nie było? Przewodniczący rady, Bieliński wyjaśnił, iż sprawozdania delegata nie wychodziły poza gabinet poprzedniego burmistrza. Dlaczego, pytali radni, rozliczał się przed burmistrzem skoro reprezentował radę? Dlaczego, dziwiła się widownia, radni pytają dopiero teraz?
Zwolennikiem Pana Lubaszewskiego okazał się Zbigniew Babalski. Zwrócił on uwagę pozostałych radnych na jeden fakt: Pan Lubaszewski w wyborach zdobył miejsce w radzie Euroregionu Bałtyk. Ta pozycja stwarza dla miasta dodatkowe możliwości, ponieważ umożliwi i uprości zdobycie dla miasta pieniędzy, którymi dysponuje stowarzyszenie. Będzie to kwotą około 1,5 mln euro pozyskana ze środków unijnych. Czy uda się te środki ściągnąć, to już odrębne pytanie.
Głosowanie, w którym wygrał Tadeusz Lubaszewski o jeden głos, pokazało, że rada postanowiła wykorzystać zdobytą przez delegata pozycję i wyegzekwować na nim efekty powierzonej funkcji. Zatem na kogo postawili? Na człowieka, czy na jego fuchę?
Jak popierać przedsiębiorców?
Aby rozwiązywać problem bezrobocia należy wspierać rozwój przedsiębiorstw. Dlatego na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę o preferencjach podatkowych dla przedsiębiorców rodzimych i inwestorów. Zgodnie z nią osoba prowadząca działalność gospodarczą może być zwolniona na okres 5 lat (max.) z obowiązku odprowadzania do kasy miasta podatku od nieruchomości. Jednak musi ona spełniać odpowiednie warunki związane z podniesieniem liczby zatrudnionych osób i inwestowanym kapitałem. Uchwała ma kusić inwestorów z zewnątrz, ale także umożliwić rozwój rodzimym przedsiębiorcom.
Wynagrodzenie burmistrza
Podczas gdy wysokość diet się zmieniła, pensja burmistrza była powodem targów. Rada Miasta ustaliła ją na poziomie pensji, jaką otrzymywał wiceburmistrz Bieliński w poprzedniej kadencji. Oscyluje ona w granicach 7100 zł.
Nasi przedstawiciele
Ponadto rada wybrała swoich przedstawicieli do:
Zgromadzenia Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko" - Krzysztof Pisarski, Grzegorz Wróbel i Jacek Dudzin,
Zgromadzenia Związku Gmin Kanału Ostródzko - Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego - burmistrz Jan Nosewicz (zgodnie ze statutem) i Waldemar Nalewajko,
Warmińsko Mazurska Agencja Rozwoju S.A. w Olsztynie - burmistrz i wiceburmistrz,
Rady Muzeum w Ostródzie - wiceburmistrz Olgierd Dąbrowski
Powiatowej Rady Zatrudnienia - burmistrz Jan Nosewicz