TWOJA SZANSA W TURYSTYCE

Pod takim hasłem odbyła się 17 grudnia 2002 roku konferencja w Olsztynie, zorganizowana przez CET sp. z o.o., oficjalnego realizatora projektu Phare Europe Aid/112490/D/SV/PL finansowanego z funduszy Unii Europejskiej i środków państwowych. Konferencję otworzył Janusz Cichoń, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego oraz Maria Skorupska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowych Urzędów Pracy, władze wojewódzkie, samorządowe oraz branży turystycznej. Jednym z uczestników był również ostródzki wice starosta Aleksander Gawryluk.
Projekt ten daje szansę160 osobom bezrobotnym na zdobycie nowych kwalifikacji poszukiwanych na rynku pracy. Głównym celem projektu jest przygotowanie dobrze wykwalifikowanych pracowników dla sektora turystycznego województwa warmińsko - mazurskiego, w tym także Ostródy i naszego powiatu.
Rekrutacja uczestników zostanie przygotowana z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz Powiatowymi Urzędami Pracy, również po konsultacji z potencjalnymi pracodawcami w województwie warmińsko - mazurskim.
Kryteria wyboru uczestników to: wykształcenie minimum średnie, komunikatywna znajomość jednego z dwóch języków (angielski lub niemiecki, w planach również język rosyjski), podstawowe umiejętności posługiwania się komputerem, podstawowe umiejętności komunikowania się i nawiązywania kontaktów, podstawowa wiedza w dziedzinie turystyki. Szkolenia zostaną przeprowadzone w trzech regionach: podregion elbląski (powiaty: elbląski, braniewski, ostródzki, iławski, działdowski, nowomiejski) - dwie grupy - razem 40 osób, region podolsztyński (powiaty: olsztyński, bartoszycki, kętrzyński, mrągowski, szczycieński, nidzicki, węgorzewski, lidzbarsko-warmiński) i podregion ełcki (powiaty: ełcki, piski, gołdapski, olecki, giżycki).
W szkoleniu przewidziano m.in. dwutygodniowe praktyki, za które uczestnicy szkolenia otrzymają wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy. W ramach szkolenia rekrutanci będą mieli zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, każdy uczestnik otrzyma również w okresie szkolenia kieszonkowe, którego wysokość będzie określona stawką dzienną wynikająca z kwoty dodatku szkoleniowego w wysokości ustalonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Poza wiedzą merytoryczną i doskonaleniem językowym celem szkolenia jest także ukształtowanie odpowiednich cech osobowości uczestników szkolenia, jak również nabycie określonych umiejętności takich jak samodzielność w działaniu, przedsiębiorczość, samokształcenie, umiejętność pracy zespołowej, zainteresowanie własnym, najbliższym otoczeniem i poznanie jego wartości, wzbudzanie wiary i fascynacji w swoja "małą ojczyznę".
Szkolenie kończy się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Brana jest również pod uwagę pomoc przy znalezieniu stałej pracy po ukończeniu kursu. Wykłady prowadzić będą przedstawiciele pochodzący z poszczególnych regionów, aby przekazywana przez nich wiedza była mocno zakorzeniona w lokalnej specyfice.
Początek rekrutacji przewidywany jest na 15 stycznia, szkolenia będą trwały od 15 marca, natomiast koniec przewidywany jest na ok. 30 maja 2003 roku.