BLIŻEJ EUROPY

13 grudnia o godzinie 19. zakończono w Kopenhadze negocjacje dotyczące naszego wejścia do Unii Europejskiej. Polska może przystąpić do Unii 1 maja 2004 roku. Teraz czeka nas mnóstwo pracy związanych z naszą akcesją do UE. Także nasza nowa Rada Miasta zdecydowała się powołać odrębną komisję do spraw związanych z Unią Europejską. Przewodniczącym nowej Komisji Rozwoju został pan Bogusław Wajzer.
Podczas trwania poprzedniej kadencji Rady Miasta tematyką związaną z przystosowywaniem się do wymogów stawianych przez Unię Europejską zajmowały się wszystkie komisje, jednak brak było koordynacji ich działań. Teraz, kiedy do wstąpienia do Unii zostało zaledwie półtora roku, przed nowopowstałą Komisją stoi ogrom pracy. Przewodniczący Wajzer obawia się nawet, ze z częścią spraw możemy nie zdążyć na czas.
Większość osób, które zajmowały się do tej pory tematyką unijną , zdaniem Bogusława Wajzera, nie było do tego dostatecznie dobrze przygotowanych. Z tego powodu wynikały kłopoty z wypełnianiem wniosków o dofinansowanie inwestycji, przez co umknęła możliwość uzyskania naprawdę dużych pieniędzy.
Nowa komisja chce przede wszystkim zapoznać się ze strategiami rozwoju miasta, gminy, powiatu i całego województwa. Niezbędne jest współdziałanie pomiędzy wszystkimi szczeblami samorządów. Ostróda sama nie jest bowiem w stanie przystąpić do większości programów pomocowych, ponieważ jej budżet jest zbyt skromny aby unieść ciężar tzw. "wkładu własnego", który jest niezbędny w przypadku przystąpienia do jakiegokolwiek programu.
Ruszy także do przodu sprawa fachowego przygotowania osób, które w Urzędzie Miasta w profesjonalny sposób zajęłyby się analizą programów UE i przygotowywaniem wniosków. Radni nie są w stanie przebrnąć przez te stosy dokumentów, stąd pomoc fachowców jest niezbędna. Osoby o podobnych kwalifikacjach powinny również zostać zatrudnione w Starostwie i Urzędzie Gminy. Wszystko po to, aby ułatwić współpracę między samorządami, wymianę doświadczeń i informacji.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o inwestycjach konieczne jest wykonanie ekspertyzy jej dotyczącej. Wiadomo, że wykonanie profesjonalnej ekspertyzy jest bardzo kosztowne. Bogusław Wajzer i na to ma rozwiązanie. Jego zdaniem należałoby nawiązać współpracę ze szkołami wyższymi, z jej studentami. I to właśnie oni, młodzi, wykształceni, pełni świeżych pomysłów, mogliby się zająć wykonywaniem takich opracowań. Koszty takiego przedsięwzięcia nie byłyby wysokie - można by na przykład zorganizować dwutygodniowy obóz dla studentów. Jakiś czas temu w podostródzkich Kaczorach przebywała grupa studentów pedagogiki z olsztyńskiego uniwersytetu. Prowadzili oni badania na temat mieszkańców terenów popegeerowskich. Można zatem na taki obóz zaprosić np. studentów marketingu i zarządzania lub innych pokrewnych kierunków. Koszty będą z pewnością niższe niż zlecenie takich prac ekspertom.
Wejście do Unii Europejskiej otworzy przed nami wiele możliwości. Ważne jest, aby je odpowiednio wykorzystać. Chodzi tu nie tylko o dostęp do unijnych funduszy, ale również o nowe możliwości promowania naszego miasta poza granicami kraju. Można chociażby nawiązać współpracę z europejskimi biurami organizującymi wypoczynek, wykorzystać atrakcyjność naszych terenów. Chodzi tu nie tylko o sezon letni, latem raczej nie narzekamy na niedobór turystów. Trzeba zadbać o to, aby Ostróda była atrakcyjna także w innych porach roku.
Przed nową Komisją stoi bardzo trudne zadanie. Trzeba nie tylko zadbać o przygotowanie miasta do funkcjonowania w strukturach unijnych lecz także zadbać o odpowiednie przygotowanie mieszkańców. Konieczne jest stworzenie miejsca, gdzie przeciętny obywatel będzie mógł dowiedzieć się, w jaki sposób może skorzystać z funduszy unijnych i kto może pomóc mu w zrealizowaniu jego pomysłów.