ZARZĄD MIASTA - TO KASA CHORYCH?

W wydaniu z 6-7 lipca br. "Gazety Olsztyńskiej" Zarząd Miasta Ostródy ogłosił konkurs ofertowy na prowadzenie od 1 września 2002 r. Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie w miejsce likwidowanej 31 sierpnia Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Bajka dopiero sie rozpoczyna...
Gmina Miejska ogłaszając konkurs ofert na świadczenia zdrowotne jednocześnie wyraziła chęć finansowania tychże świadczeń. Wszystko może byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że jest to działanie nieprawne, gdyż taki konkurs z litery obowiązującego w Polsce prawa, może ogłosić tylko Warmińsko-Mazurska Regionalna Kasa Chorych. Z prostej przyczyny: Kasa Chorych jest jedynym świadczeniodawcą usług medycznych i finansuje tego typu usługi! Tak więc gdyby nawet Zarząd Miasta Ostródy posiadał środki (a wiadomo, że ich nie posiada) zapewniające całkowite finansowanie usług medycznych na czas od 1 września do 31 grudnia br., to i tak takiego konkursu ogłosić nie może! Zasłanianie się w tym przypadku ustawą o zamówieniach publicznych jest bajką dla dzieci i dorosłych. Zaświadcza o nieznajomości prawa, lub o ewidentnym jego omijaniu w poszukiwaniu potrzebnych rozwiązań. Czas pokazał, że ogłoszenie konkursu było nieprawne, ale do tego dojdziemy.
DECYZJA - PRYWATYZOWAĆ
W założeniach reformy służby zdrowia podstawowa opieka zdrowotna ulega prywatyzacji w całym kraju. Ostróda pozostała jednym z nielicznych, lub wręcz jedynym miejscem, gdzie funkcjonuje jeszcze publiczna Przychodnia POZ. Dotychczasowe próby prywatyzacji Przychodni w naszym mieście nie udały się. Wreszcie Rada Miejska uchwałą Nr XLIV/270/02 z dnia 22 maja br. uchwaliła jej likwidację. W §2 tejże uchwały, w pkt.1 radni miejscy uchwalili: "Osobom korzystającym ze świadczeń zdrowotnych likwidowanej Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej dalsze udzielanie tych świadczeń od dnia 1 września 2002 r. zapewnią: niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej utworzone na bazie zlikwidowanej Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Ostródzie". Natomiast w ogłoszonym przez Zarząd Miasta Ostródy konkursie ofert wyraźnie zapisano: "...na prowadzenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej...". Skąd więc wzięła się tak rażąca rozbieżność?
CZY W MOMENCIE OGŁOSZENIA KONKURS BYŁ JUŻ ROZSTRZYGNIĘTY?
Jak informowaliśmy, do konkursu stanęły dwie firmy: Spółka Partnerska Lekarzy "ZDROWIE" oraz Spółka "MEDICAL CENTER". Za najkorzystniejszą Zarząd Miasta uznał tylko ofertę Spółki "MEDICAL CENTER". Okazuje się jednak, że konkurs ofert nie stał się konkursem faktów, a jedynie obietnic i pustych słów. Zdaniem przedstawiciela Spółki Partnerskiej Lekarzy "ZDROWIE", oferta Spółki "MEDICAL CENTER" to w większości słowa bez pokrycia. Spółka ta obecnie nie dysponuje możliwościami nawet kadrowymi, aby spełnić to, co obiecuje w ofercie, a na pewno nie miała takich mocy w dniu rozstrzygnięcia konkursu (16 lipca br.). Tak więc decyzja Zarządu Miasta Ostródy o rozstrzygnięciu konkursu stoi w niezgodzie z uchwałą Rady Miejskiej.
Po rozstrzygnięciu konkursu lekarze Spółki "ZDROWIE" zwrócili się z pismem adresowanym do Przewodniczącego Rady Miejskiej i jej radnych z prośbą o uchylenie szkodliwej decyzji Zarządu. - Jakież było nasze zdumienie i oburzenie - mówi jeden z nich - gdy na nasze pismo odpowiedział... Zarząd Miasta! (pod pismem podpisy złożyli burmistrz i zastępca burmistrza). Oczywiście Zarząd uznał naszą prośbę za bezzasadną (sic!). - To chyba najgorsze naruszenie prawa, jakiego dopuścił się burmistrz - twierdzi nasz rozmówca. - Przechwycenie korespondencji kierowanej do innego organu samorządowego i udzielenie odpowiedzi. To metody rodem z czasów stalinowskich. Tak urzędnik państwowy, który jest utrzymywany z pieniędzy podatnika i ma służyć obywatelom, postępować nie może! - mówi z determinacją. - Kto jest dla kogo? Burmistrz dla mieszkańców Ostródy, czy obywatele dla burmistrza?
GDZIE SOLIDARNOŚĆ LEKARZY?
Zdaniem lekarzy ze Spółki "ZDROWIE", kontrowersje budzi również postawa lekarzy pediatrów. Przed składaniem ofert uzgodniliśmy, że każda ze spółek składa ofertę dotyczącą ich pacjentów i zakresu opieki (pediatrzy - opieka nad dziećmi, interniści i lekarze rodzinni - opieka nad dorosłymi). Ta umowa nie została przez nasze koleżanki z Poradni Dziecięcej dotrzymana. O zamiarze powstania dwóch NZOZ informowano zarówno Zarząd Miasta, jak i Radę Miejską Ostródy.
Tematu nie wyczerpaliśmy. Jednakże Dyrektor Departamentu Rynku Świadczeń Zdrowotnych Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Kasy Chorych w Olsztynie Walenty Seliga potwierdził pismem z dnia 24 lipca br., że w związku z uchwałą Rady Miejskiej dotyczącą likwidacji Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Ostródzie, "Kasa Chorych ogłosi niebawem postępowanie konkursowe w tym zakresie. Wszystkie podmioty spełniające wymogi formalno-prawne upoważnione są do złożenia swojej oferty". Zarząd Miasta Ostródy zna już treść tego pisma. Co na to Przewodniczący Rady Miejskiej i radni?