Przygoda ze "Skarbami Warmii i Mazur"

Ostródzkie Stowarzyszenie Edukacyjne "Szansa" wspierające rozwój i zainteresowania młodzieży, postanowiło wziąć udział w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w 2012 r. organizowanym i finansowanym przez Zarząd Powiatu ostródzkiego. Wychowawcy Internatu Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie, a zarazem członkinie stowarzyszenia -  A. Kołodziejska i U. Piasecka napisały ofertę do Starostwa Powiatowego w Ostródzie i otrzymały dofinansowanie na organizację wydarzeń popularyzujących tradycję oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Zadanie to zostało nazwane "Skarby Warmii Mazur", a jego celem stało się zorganizowanie dla wychowanków internatu i szkoły trzech wycieczek do zabytków Warmii i Mazur – Muzeum Budownictwa Ludowego (Park Etnograficzny) w Olsztynku, Muzeum Warmii i Mazur  w Olsztynie i Muzeum w Lidzbarku Warmińskim.

Zwiedzenie przez młodzież obiektów dziedzictwa kulturowego jest ciekawym i aktywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Zaproponowane miejsca zwiedzania to najpiękniejsze budynki i budowle naszego regionu. Dobrane zostały tak, aby zaprezentować różnorodność form i stylów, a przede wszystkim, by ujawnić piękno zawarte w dziełach ludzkich rąk.
Pierwszą wycieczkę młodzież ma już za sobą, bowiem 11 czerwca 2012 r. odwiedziła Muzeum Budownictwa Ludowego- Park Etnograficzny w Olsztynku. Zwiedzanie obiektów dużej i małej architektury wiejskiej z przewodnikiem było bardzo ciekawe i bogate w wiedzę i informację o życiu i obyczajach ludności z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Wychowankowie internatu wykazali się dużą dociekliwością  i chętnie dopytywali przewodnika o różne muzealia. Poznali obiekty mieszkalne, sakralne, gospodarcze  i przemysłowe, a także dołączony od niedawna dla zwiedzających gabinet stomatologiczny. Zwiedzanie zakończyliśmy wspólna fotografią oraz obiadem w Karczmie na terenie Parku.
Rezultaty realizacji tych wyjazdów będą miały charakter trwały i przyczynią się to do rozwoju intelektualnego młodzieży. Zdobyta wiedza rozszerzy horyzonty kulturowe młodzieży i zachęci  do dalszego poznania historii naszego kraju, a w szczególności regionu.
Projekt zintegruje młodzież oraz przyczyni się do zwiększenia umiejętności organizacji czasu wolnego.
Dzięki temu przedsięwzięciu wychowankowie przekażą dalej zdobytą przez siebie wiedzę i wrażenia.