W Ostródzie po raz czwarty pod patronatem Burmistrza Miasta Ostróda zorganizowana została kolejna edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie wolontariatu. Adresatem konkursu są młodzi ludzie w wieku 14-19 lat, wyróżniający się konsekwentną pomocą potrzebującym, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy, nienaganną postawą w życiu codziennym.
"Wspaniali" to młodzi ludzie, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat. Poprzez pomoc innym i wolontariat stają się wzorem do naśladowania - nie tylko dla rówieśników z najbliższego otoczenia. Konkurs promuje pozytywne zachowania i postawy młodzieży, przeciwdziałając jednocześnie przemocy i agresji wśród młodzieży. W piątek 16 marca 2012 r. w Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie odbyły się czwarte miejskie eliminacje do XVIII edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Komisja w składzie:
Krzysztof Żynda – Zastępca Burmistrza Miasta Ostródy,
Bożena Ratajczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Ostródzie,
Jolanta Dakowska – Warmińsko-Mazurski Lider Młodzieżowego Wolontariatu,
Ryszard Kowalski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Ostródzie,
Wiesława Szczygielska – Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie,
Anna Czarnowska – Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie,
Piotr Mrozowski – Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
po wnikliwej analizie stwierdziła, iż wszyscy kandydaci zgłoszeni do konkursu zasługują na miano "WSPANIAŁYCH". Jednak zobowiązana regulaminem konkursu podjęła trud wyłonienia laureatów.
Spośród 9 zgłoszonych kandydatów wybrała 8 Wspaniałych (w kolejności alfabetycznej):
Martyna Bunalska - Gimnazjum nr 1
Ewa Kasperek - Gimnazjum nr 2
Justyna Lewicka - Gimnazjum nr 2
Agata Michałowicz - Gimnazjum nr 2
Izabela Nienałtowska - Gimnazjum nr 1
Julia Ogrodowczyk - Gimnazjum nr 2
Paulina Orzechowska - Gimnazjum nr 1
Ilona Zega - Gimnazjum nr 1
Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Majewska - Gimnazjum nr 1. Laureatki otrzymały "Gwiazdy" Wspaniałych, dyplomy i nagrody. Dodatkową nagrodą Burmistrza Miasta Ostróda Olgierda Dąbrowskiego jest udział całej dziewiątki w Ogólnopolskiej Gali Konkursu w Białymstoku w czerwcu 2012. Komisja Konkursu wyraziła swoje uznanie za szczególną wartość prowadzonych działań oraz cenne postawy wolontariuszek.
Decyzją Komisji miasto Ostróda w eliminacjach ogólnopolskich będzie reprezentowała Paulina Orzechowska – uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Paulina od początku nauki udziela się społecznie na rzecz potrzebującym pomocy w różnych sferach życia. Swoją działalność wolontariuszki rozpoczęła w szkole podstawowej. W gimnazjum przystąpiła do Klubu 8 Młodzieżowego Wolontariatu – czynnie angażując się w integracyjne działania wolontariatu oraz profilaktyki środowiskowej. Paulina udziela się również we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi "Wiara i Światło" w Ostródzie. Chętnie zajmuje się podopiecznymi organizując im zajęcia i zabawy, odrabia z nimi lekcje, a także pomaga w pracach porządkowych. Sprawuje opiekę nad dziećmi podczas wycieczek, wyjazdów do teatru, kina, na obozach. W tym roku szkolnym Paulina została Gospodynią Szkolnego Klubu 8 Młodzieżowego Wolontariatu Fundacji Świat na Tak. Ze swojej funkcji wywiązuje się wzorowo. Jest pomysłodawcą wielu ciekawych akcji. Nic w Klubie 8 nie dzieje się bez niej. Organizuje spotkania integracyjne wolontariuszy, zbiórki funduszy, żywności i artykułów szkolnych dla potrzebujących. Pilotuje zbiórkę plastikowych nakrętek na rehabilitację niepełnosprawnej Martynki. W pracę charytatywną wkłada wiele zaangażowania i środków własnych. Czynnie uczestniczy w comiesięcznych happeningach organizowanych w ramach akcji Dzień bez Przemocy. Aktywnie wspiera działania charytatywne podejmowane przez Samorząd Uczniowski czy PCK. Znajduje również czas, aby wspierać Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży "Sapere auso" udzielając się jako wolontariuszka niosąc pomoc i wsparcie potrzebującym. Jest postrzegana jako osoba potrafiąca współpracować w grupie i skuteczna w działaniu. Paulina w taki właśnie sposób spędza prawie cały swój czas wolny. Ona po prostu bardzo lubi pomagać innym. Jest osobą wyjątkową, obdarzoną wielkim sercem, szlachetną i wrażliwą. Nie potrafi przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. Zawsze pogodna, uśmiechnięta, chętna do pomocy, bezinteresowna, nie znająca zwrotów: "nie, nie mogę, nie mam czasu". Przy tym jest bardzo dobrą uczennicą o wysokiej kulturze osobistej. Jest namacalnym wzorem do naśladowania dla rówieśników, jak i dla wielu dorosłych.