Ostróda: Stacja dializ już działa

Stacja dializ, na którą od dawna czekali pacjenci nie tylko z Ostródy, ale także z całego powiatu ostródzkiego w końcu zaczęła funkcjonować. W pierwszym dniu działalności dializom zostało poddanych dziewięciu pacjentów. Aktualnie zainstalowanych jest 10 stanowisk dializacyjnych i w razie potrzeby ich liczbę można zwiększyć o kolejnych 5.

Stacja dializ w Ostródzie zlokalizowana jest w parterowym budynku na terenie szpitala. Znajdują się w niej 2 sale dializacyjne (sala ogólna i sala dla chorych nosicieli infekcji krwiopochodnych), szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Od lutego stacja będzie mogła dializować dwudziestu pacjentów a do marca już trzydziestu" - mówi dr Krzysztof Bednarski, nefrolog, dyrektor stacji. "Jeśli pojawi się taka potrzeba będziemy mogli pomóc większej liczbie pacjentów" - informuje Marta Andrzejewska z Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Placówka w Ostródzie pierwotnie miała rozpocząć działalność blisko 3 lata temu, jednak ze względu na brak kontraktu nie było to możliwe. Aktualnie podpisany kontrakt z NFZ na 2012 rok opiewa na kwotę 754.722zł.
W sprawie uruchomienia placówki interweniowali pacjenci, posłowie, władze regionu oraz sami mieszkańcy Ostródy. Od 2009 roku wszyscy zabiegali, by NFZ rozpisał konkurs na dializoterapię w powiecie. Ostróda była jednym z największych powiatów w Polsce bez stacji dializ.

"Otwarcie dla pacjentów stacji w Ostródzie to wielkie wydarzenie w naszej firmie. Choć oprócz Ostródy, zarządzamy siecią ponad 70 ośrodków, to był czas, że oczy wszystkich w naszej spółce, były zwrócone właśnie na tę stację. Stała pusta, a pacjenci tracili zdrowie i czas na uciążliwych dojazdach. Dzięki pomocy wielu życzliwych osób i instytucji - udało się.  Zapraszam pacjentów i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którym nieobojętny był los dializowanych" - mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes sieci Fresenius

Na światowym poziomie
Stacja dializ mieści się w specjalnie wybudowanym budynku na terenie szpitala (Centrum Zdrowia Medica) przy ul. Jagiełły 1. Pacjenci będą mogli leczyć się w niej za darmo, w ramach kontraktu z NFZ. Stacja wyposażona jest w najnowszej generacji aparaturę medyczną firmy Fresenius Medical Care, która umożliwia przeprowadzanie dializy wysokoprzepływowej  zamiast tradycyjnie stosowanej hemodializy. "To innowacyjna metoda oczyszczania krwi z toksyn, które zapewniają nie tylko poprawę wyników pacjentów, ale także lepsze samopoczucie dializowanych w trakcie i po zabiegu. Co ważne spada również ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i wzrasta szansa chorego na przeszczep" - mówi dr Krzysztof Bednarski, nefrolog, dyrektor stacji dializ w Ostródzie. Standardem we wszystkich stacjach dializ prowadzonych przez Fresenius Nephrocare jest stosowanie wyłącznie jednorazowych filtrów dializacyjnych, dzięki czemu eliminuje się ryzyko zakażeń (Fundusz dopuszcza wielokrotne stosowanie dializatorów). O komfort i bezpieczeństwo pacjentów zadba zespół składający się z trzech wykwalifikowanych lekarzy i ośmiu pielęgniarek.

Dializy nagłe
Uruchomienie stacji dializ przyniesie wiele korzyści nie tylko pacjentom dializowanym, ale także osobom wymagającym nagłych dializ. "Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebnych jest kilka sztucznych nerek w tym samym czasie. Do tej pory, w takich przypadkach, musieliśmy kierować pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego do Iławy, Olsztyna lub Działdowa, czyli do najbliżej położonych miast, w których zlokalizowane są stacje dializ. Teraz będziemy mogli w sposób kompleksowy zatroszczyć się o zdrowie naszych pacjentów bez konieczności opuszczania terenu szpitala" - mówi dr Beata Januszko-Giergielewicz, ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Medica w Ostródzie.

mt_gallery: Stacja dializ w Ostródzie otwarta

foto: Tomasz Gudaczewski