Przy pomniku przy ulicy Armii Krajowej 1 Maja Rada Miejska SLD oraz OPZZ w Ostródzie złożyły wiązanki kwiatów z szarfami, na których widnieją napisy: "Poległym w obronie ojczyzny".
Pomnik ten został odsłonięty 8 maja 1970 roku, a poświęcony był funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, którzy zginęli w 1946 roku, z rąk żołnierzy Armii Krajowej.
Urząd Bezpieczeństwa w tym czasie wypełniał polecenia komunistycznego rządu podległego Rosji Sowieckiej. Urzędem Bezpieczeństwa kierowali często funkcjonariusze NKWD, którzy mordowali polskich patriotów w więzieniach lub walczyli ze zbrojnym antykomunistycznym podziemiem, złożonym z partyzantów Armii Krajowej, ostatnich obrońców niepodległości i suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej.
Jak zrozumieć słowa widniejące na szarfach członków SLD i OPZZ w Ostródzie? Pomnik poświęcony jest ludziom, którzy służyli rządowi komunistycznemu, który zaprzedał Polskę Związkowi Radzieckiemu.
Pamięć o ludziach, którzy odeszli z całą pewnością należy szanować. Nie mam nic przeciwko składaniu kwiatów na pomnikach. Jednakże w tym przypadku użycie słów na szarfach "poległym w obronie Ojczyzny" jest w moim odczuciu nadużyciem, obrażającym uczucia patriotyczne.
Jeżeli członkowie SLD i OPZZ w Ostródzie nie wiedzą gdzie jest pomnik poświęcony poległym w obronie Ojczyzny, to uprzejmie informuję, że jest taki przy ul. Czarnieckiego, tuż obok kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.