Dawna kwatera główna wojsk napoleońskich, siedziba Cesarza podczas kampanii 1807 roku po raz kolejny gościła francuskich żołnierzy. 24 września bieżącego roku na ostródzkim zamku po raz trzeci gościliśmy grupę weteranów wojsk transportowych armii Republiki Francuskiej. Na czele delegacji stał generał dywizji w stanie spoczynku Daniel Rémondin. Generał ten od dwóch lat już na emeryturze był komendantem głównym Szkoły Wojsk Transportu w Tour i prezydentem Federacji Taboru Wojskowego FNT (Fédération Nationale du Train) zrzeszającej byłych wojskowych tej formacji.
W dniu 26 marca 1807 roku w kwaterze głównej w Ostródzie, Napoleon podpisał dekret w sprawie utworzenia wojskowych załóg zaopatrzeniowych. Był to krok milowy w wojskowej logistyce zaopatrzenia armii owych czasów. Decyzja ta zmienił oblicze armii francuskiej a później jej wzorem innych armii europejskich. W Ostródzie w 1807 roku narodziła się nowoczesna logistyka wojskowa.
Delegacja żołnierzy wraz z osobami towarzyszącymi liczyła 28 osób, w skład jej wchodzili wysokiej rangi oficerowie min: generał dywizji rezerwy Paul Farbos, przedstawiciel okręgu północno - zachodniego z Bretanii pułkownik rezerwy Alain Maheu. Ze strony polskiej w uroczystości uczestniczył Burmistrz Miasta Ostródy Olgierd Dąbrowski i przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego płkownik Waldemar Kozicki były Attaché Obrony Ambasady RP we Francji. Doradca Ambasadora w kwestiach obronności Attaché Obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce pułkownik Etienne Champeaux wygłosił przemówienie po polsku. Wspominał w nim: „ w 1807 roku, na mocy traktatów w Tylży, Napoleon utworzył Księstwo Warszawskie, siłą wprowadzając sprawę polska na europejską scenę polityczna… Nie zapominamy też o czynie zbrojnym. O tych śmiałych zwycięstwach, do których przyczynili się polscy żołnierze, odważni i lojalni. Za cesarstwa polska armia liczyła sobie prawie 100 tysięcy ludzi. Z tej epopei zrodziła się legenda napoleońska, która żyje do dziś. Inspirowała ona wszystkich tych którzy marzyli o niepodległości. Historia lubi zataczać koło i dziś to francuscy młodzi oficerowie przyjeżdżają studiować w Polsce czego dowodem są Ci dwaj podporucznicy którzy w swych galowych mundurach uczestniczą w tej wzruszającej uroczystości” Przemówienie wygłosili też burmistrz i generał Rondin. Warto wspomnieć że honorowa asysta wojska polskiego tym razem przyjechała z Bydgoszczy. Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej ostatnia jednostka wojskowa w naszym mieście została w tym roku rozwiązana. Polskim żołnierzom towarzyszyli wspomniani już dwaj podporucznicy z Akademii Wojskowej w Saint-Cyr którzy wystąpili w tradycyjnych galowych mundurach wojskowych. Szkołę wojskową w Saint-Cyr założył Napoleon Bonaparte jeszcze jako pierwszy konsul. Wydała ona wielu znamienitych dowódców wśród których był również prezydent Francji w latach 1959–1969 Charles de Gaulle.
Całość uroczystych obchodów uświetnił występ zespołu tańca Mazur oraz grupy rekonstrukcyjnej w mundurach z epoki napoleońskiej. Francuscy weterani zauroczeni polską gościnnością zapowiedzieli już następna wizytę za rok.
Redakcja dziękuje Panu Ryszardowi Kowalskiemu za udostępnienie materiałów dotyczących uroczystości.