Narodowy Spis Powszechny

Dziś rusza Narodowy Spis Powszechny. Do mieszkań zawita rachmistrz z przenośnym urządzeniem elektronicznym, bądź zadzwoni do nas ankieter. Po raz pierwszy w historii będziemy mogli również wypełnić formularz spisowy przez Internet. Spis potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011.
Spis powszechny obejmie:
  • osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach, obiektach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
  • mieszkania i budynki, w których znajdują się mieszkania, oraz zamieszkane obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami; osoby niemające miejsca zamieszkania

Spis powszechny nie obejmie:
  • szefów cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członków rodzin tych osób oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych;
  • mieszkań, budynków, obiektów i pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

W spisie powszechnym będą zebrane dane z następujących tematów badawczych:
1) stan i charakterystyka demograficzna ludności;
2) edukacja;
3) aktywność ekonomiczna osób;
4) dojazdy do pracy;
5) źródła utrzymania osób;
6) niepełnosprawność;
7) obywatelstwo;
8) migracje wewnętrzne;
9) migracje zagraniczne;
10) narodowość i język oraz mniejszości narodowe i etniczne;
11) wyznanie (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego);
12) gospodarstwa domowe i rodziny;
13) stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki)

Spis zostanie przeprowadzony na dwóch trybach pełnym lub reprezentacyjnym. Spis reprezentacyjny obejmie 20% populacji mieszkańców naszego kraju. Ten spis będzie bardziej obszerny.
Rachmistrzowie będą przeprowadzać spis od 8 kwietnia do 30 czerwca. Jeśli do naszych drzwi zapuka rachmistrz a my w danej chwili nie będziemy mogli uczestniczyć w spisie możemy umówić się na inny dogodny termin. Nie możemy natomiast odmówić udziału w spisie. Obowiązek udzielania odpowiedzi wynika z ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011. Udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa udzielenia odpowiedzi pociągają za sobą skutki prawne.
Dzięki rozbudowanemu systemowi informatycznemu rachmistrz nie odwiedzi na dwukrotnie w celu dokonania spisu. Jeśli wypełnimy formularz przez Internet, rachmistrz również nas nie odwiedzi.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 – Najczęściej zadawane pytania