Ostróda ma następną wspaniałą!

W czwartek 3 marca 2011 roku poznaliśmy zwycięzców III Miejskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych”. Wyłonił on młodych ludzi – otwartych, wrażliwych i wyróżniających się w pracy na rzecz potrzebujących. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży kreatywnej, wrażliwej gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a nagradza się w nim młodych ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym, pobudzają swoich rówieśników do zaangażowania się w działania prospołeczne, przeciwstawiają się agresji i brutalności.

Pomysłodawczynią konkursu jest Joanna Fabisiak - prezes zarządu Fundacji "Świat na TAK". Inspiracją dla niej był znany western "Siedmiu Wspaniałych", którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. Cel konkursu to promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, a także upowszechnianie wolontariatu. Integralnym warunkiem pozytywnej kwalifikacji kandydata jest nienaganna postawa w życiu codziennym.

W tym konkursie nie ma jednego zwycięzcy – wybrańcy są traktowani równorzędnie.
Pierwszy konkurs – warszawski – miał miejsce w 1993 r. Rok później stał się konkursem ogólnopolskim, dziś uczestniczy w nim prawie 100 miast. Ostróda organizuje Konkurs dopiero trzeci raz, ale … nie ostatni. Wolontariat w naszym mieście rozwija się.
We czwartek przed jury konkursu, zaproszonymi gośćmi oraz kolegami i koleżankami stanęli wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas potrzebującym. Jedni bezinteresownie pomagają osobom chorym, niepełnosprawnym, inni opiekują się dziećmi w Oratorium. Jeszcze inni społecznie zbierają pieniądze na schronisko dla zwierząt lub umilają czas maluchom w Domu dla Dzieci. Zbierają zabawki, odzież, żywność dla potrzebujących. Inicjują różnorodne akcje i przedsięwzięcia na rzecz tych, którym pomoc bliźniego jest potrzebna. Są wrażliwi i otwarci, wyciągają pomocną dłoń, poświęcają swój wolny czas, nie licząc na zapłatę czy podziękowania…. Po prostu są. Tego dnia ich bezinteresowne poświęcenie zostało docenione.

Jury w składzie: Dziekan Parafii NMNP w Ostródzie – ks. Roman Wiśniowiecki, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych – Bożena Ratajczyk, Warmińsko-Mazurski Lider Młodzieżowego Wolontariatu – Jolanta Dakowska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – Ryszard Kowalski, Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów – Wiesława Szczygielska, Radna Rady Miejskiej – Anna Rutkiewicz spośród tegorocznych "Wspaniałych" wybrało zwycięzcę.

Szkolna Grupa Wolontariuszy "Samarytanie" z Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie;
Kinga Goździewska uczennica klasy III a - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie;
Katarzyna Kopania uczennica klasy III c - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie;
Aleksandra Oziero uczennica klasy III c - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie;
Natalia Pacocha uczennica klasy III a - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie;
Małgorzata Rogala uczennica klasy III c - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie;
Łukasz Zachłowski uczeń klasy III c - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie.

Została nim Aleksandra Oziero, która odebrała dyplom z rąk Burmistrza Miasta Ostróda Olgierda Dąbrowskiego.

Ola jest Młodzieżowym Liderem Śnieżnej Kuli czynnie angażując się w integracyjne działania profilaktyki środowiskowej. Jest również opiekunem w Oratorium przy parafii NPNMP w Ostródzie. Warto dodać, że Ola jest również harcerką i na tym polu także świetnie się realizuje. Czynnie uczestniczy w  happeningach organizowanych w ramach akcji Dzień bez Przemocy. Wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży Sapere auso, niosąc pomoc i wsparcie ubogim dzieciom, a także potrzebującym z Domu Odzyskanych dla Życia "Markot" w Marwałdzie. W tym roku szkolnym Ola została Gospodynią Szkolnego Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu Fundacji Świat na Tak. Jest pomysłodawcą wielu ciekawych akcji. Wraz ze swoją grupą wolontariacką w październiku rozpoczęła zbiórkę plastikowych nakrętek na wózek inwalidzki i rehabilitację niepełnosprawnej Martynki. W akcję zaangażowała "całą szkołę", a także rodziny i znajomych społeczności gimnazjalnej. Nic w Klubie Ośmiu nie dzieje się bez niej – chociażby organizacja Miejskiej Wigilii Polskiej, świąteczne zbiórki żywności w ostródzkich marketach, zbiórki karmy dla podopiecznych schroniska dla zwierząt. Zorganizowała żywność dla potrzebującej rodziny w akcji Szlachetna Paczka. Wiele zaangażowania, pracy i własnych środków włożyła również w organizowane na terenie szkoły zbiórki i kiermasze dla potrzebujących i ubogich, pomoc dla powodzian. Ola jest osobą wyjątkową, obdarzoną wielkim sercem, a przy tym niezwykle skromną, szlachetną i wrażliwą. Nie potrafi przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. Zawsze pogodna, uśmiechnięta, chętna do pomocy, bezinteresowna a przy tym bardzo dobra uczennica odznaczająca się wysoką kulturą osobistą. Wolontariat jest częścią mnie – mówi o sobie Wolontariuszka - jestem szczęśliwa, że mogę dać siebie innym i tym samym mieć świadomość, że jestem komuś potrzebna.

"Wspaniali" będą reprezentować nasze miasto na Ogólnopolskiej Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", która odbędzie się 3-5 czerwca 2011r. w Gdyni.
Pani Joanna Glezman Pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego zwracając się do zebranych min. powiedziała… bardzo się cieszę, że mamy tak wartościową młodzież, która może być wzorem dla nas wszystkich... Gratuluję też ich rodzicom i wychowawcom, którzy włożyli swoje serca, ucząc ich najwłaściwszych postaw.

Mariola Piekutowska
Opiekun Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie