"MAZURSKA WIEŻA BABEL": WOLONTARIUSZEM BYĆ...

Foto: Zdawać by się mogło, że nie ma już ludzi bezinteresownie oddających się sprawom społecznymWolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwijania zainteresowań, zdobycia doświadczenia w nowych dziedzinach i wpływania na zmiany społeczne. W dniach 4-5 kwietnia w Morąskim Domu Kultury odbyło się szkolenie pt. "Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza?" w ramach realizacji projektu "Mazurska Wieża Babel". Autorem tego projektu jest Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe "Sasinia".
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza więzi rodzinne, koleżeńskie i sąsiedzkie. Idea pracy wolontarystycznej istnieje wbrew powszechnej opinii, że jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, egoistycznym, nastawionym wyłącznie na zysk. Dowodem na to są tysiące ludzi w różnym wieku, posiadający różne wykształcenie, którzy niosą bezinteresowną pomoc, poświęcają swój czas, energię i umiejętności dla innych. Wolontariat to nie tylko "zbawianie świata" - to często po prostu sposób na spędzenie wolnego czasu, na znalezienie towarzystwa, zaznanie przygody. Dzięki współpracy Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego "Sasinia" oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Morąskiego Domu Kultury udało się przeszkolić ponad dwudziestu koordynatorów pracy z wolontariuszami.
- Szkolenia tego typu skierowane są głównie do organizacji, instytucji publicznych. Ich celem jest przygotowanie do efektywnej współpracy z wolontariuszami - twierdzi prowadząca zajęcia Anna Garbarska-Werner, reprezentująca Centrum Wolontariatu w Elblągu działające przy Elbląskim Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Omawiane są tu między innymi kwestie pozyskiwania wolontariuszy, przygotowania dla nich programów pracy, odpowiedniego motywowania, zawiązywania niepisanego kontraktu oczekiwań między organizacją a wolontariuszem. Uczestnicy szkolenia otrzymują tytuł koordynatora pracy z wolontariuszami oraz dyplom. Przede wszystkim jednak otrzymują oni dużo praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu pracy z wolontariuszami. Obecnie większość organizacji pozarządowych lub instytucji publicznych zatrudnia wolontariuszy tylko z okazji wielkich imprez, akcji, czy wydarzeń. Natomiast celem szkolenia jest promowanie idei wolontariatu w taki sposób, aby organizacje zaufały wolontariuszom i rozważyły możliwość stałego ich zatrudnienia.
Za celowością organizowania tego typu szkoleń przemawia fakt istnienia w Polsce około 30 tysięcy zarejestrowanych organizacji. Z tego aż 63% organizacji pozarządowych nie zatrudnia płatnego personelu. W odpowiedzi na istniejące potrzeby Centra Wolontariatu nie tylko przeprowadzają szkolenia dla koordynatorów pracy z wolontariuszami, ale również uruchamiają Biura Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy i inicjują cykle spotkań w szkołach z uczniami na temat pracy wolontarystycznej.
"Mazurska Wieża Babel" to jeden z kilkunastu realizowanych w kraju projektów noszących wspólną nazwę "Dialog dla Przyszłości", finansowanych przez Akademię Rozwoju Filantropii. Nauka stanowi jeden z jego podstawowych filarów. Koordynatorzy oraz wolontariusze wezmą udział w realizacji kolejnego elementu projektu, jakim będzie sprzątanie ostródzkiego cmentarza "Polska Górka" oraz cmentarzy żydowskiego i ewangelickiego w Morągu. W tym przedsięwzięciu dołączy do nich młodzież narodowości ukraińskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W projekcie OSK "Sasinia" nie zabrakło również elementów zabawy w postaci m.in. konkursu literackiego, plastycznego, pokazu filmów. Nadrzędnym celem "Mazurskiej Wieży Babel" jest krzewienie tolerancji wobec różnych narodowości i kultur w myśl hasła: "Łączy nas odmienność".