FORUM KULTURY 2002

5 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Samborowie z inicjatywy Wójta Gminy Ostróda odbyło się Forum Kultury, na którym zaprezentowany został dorobek kulturalny gminy Ostróda oraz plan pracy na bieżący rok. W ramach forum odbyły się warsztaty, których tematem była społeczna aktywność kulturalna w środowisku wiejskim.
Zadania z dziedziny kultury na terenie gminy Ostróda realizowane są poprzez działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Samborowie, 14 funkcjonujących na terenie gminy świetlic wiejskich oraz 7 bibliotek gminnych.
Wójt Gustaw Marek Brzezin zapoznał obecnych ze strukturą zatrudnienia w sferze kultury w gminie:
- Łącznie w sferze kultury zatrudnionych jest 27 osób. 7 osób w Gminnych Ośrodku Kultury w Samborowie (3 osoby na 2,67 etatu, 4 instruktorów na umowę zlecenie), 8 osób na 4,58 etatu zatrudnionych jest w gminnych bibliotekach oraz 12 osób zatrudnionych jest w ramach funkcjonowania świetlic wiejskich (7 opiekunów na 2,33 etatu, 4 osoby na umowę zlecenie oraz kapelmistrz orkiestry dętej z Turznicy na umowę zlecenie).
Budżet w dziale kultury w roku bieżącym zamyka się kwotą 466 590,00zł. Z czego 310 390zł z przeznaczeniem na funkcjonowanie Gminnego Ośrodka Kultury i świetlic wiejskich, natomiast pozostała kwota w wysokości 156 200 zł na funkcjonowanie bibliotek gminnych.
W placówkach kulturalnych funkcjonuje 8 amatorskich zespołów artystycznych, 3 dziecięce koła plastyczne, Orkiestra Dęta, Sekcja Brydża, Sekcja Szachowa, grupy tenisowe przy świetlicach wiejskich oraz GOK-u.
Głównym organizatorem imprez kulturalnych na terenie gminy jest Gminny Ośrodek Kultury w Samborowie.
Przy GOK-u funkcjonuje wiele zespołów i kół zainteresowań, które skupiają spore grono dzieci i młodzieży. Do największych imprez cyklicznych organizowanych przez GOK należą : konkursy plastyczne związane z tradycją świąteczną, Gminny Konkurs Recytatorski "Święto Poezji", Mistrzostwa Gminy Zespołów Tanecznych o Puchar Wójta, Letni Festyn "Sobótka" w Samborowie, Dożynki Gminne, Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej "Śpiewać Każdy Może" oraz eliminacje do programu "Od Przedszkola do Opola", bale sylwestrowe. Ponadto organizowano mniejsze imprezy o charakterze lokalnym, tj. festyny wiejskie, imprezy andrzejkowe, choinki, turnieje brydża, szachów i tenisa stołowego oraz zajęcia feryjne dla dzieci i młodzieży.
Na Forum Kultury przeprowadzone zostały warsztaty, tematem których była społeczna aktywność kulturalna w środowisku wiejskim. Poprowadzili je pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie - Danuta Sobolewska i Sławomir Mołda.
W trakcie spotkania obecni mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem artystów amatorów z terenu naszej gminy.