Policyjne dyżury podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw

Od 21 do 26 lutego br. po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach tej akcji osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem i istnieje potrzeba jej kontynuowania. Ostródzcy policjanci jak co roku aktywnie włączą się w tegoroczną akcję.były dla niej tak komfortowe, jak tylko w tej sytuacji jest to możliwe.

W jednostce Policji funkcjonariusze będą pełnić dyżury w czasie których, mieszkańcy naszego regionu będą mogli uzyskać niezbędną pomoc. Działania pomocowe, podejmowane na rzecz ofiar przestępstw, polegały będą przede wszystkim na udzielaniu porad prawno-wiktymologicznych podczas dyżurów. Miejscem organizowania przyjęć będą placówki resortu sprawiedliwości lub punkty informacyjne znajdujące się w jednostce Policji.

W Komendzie  Powiatowej Policji w Ostródzie uruchomione zostaną punkty informacyjne dla ofiar przestępstw, w którym osoby zainteresowane będą mogły otrzymać pomoc zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i telefonicznie.

W skład zespołów dyżurujących od 21 do 26 lutego br. zaangażowani będą policjanci pionów dochodzeniowo-śledczego, prewencji. W miarę możliwości do udziału w dyżurze angażowani będą pracownicy socjalni, prawnicy oraz psychologowie z instytucji lokalnych np. z poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie codziennie od godziny 7.00 do 15.00 dyżurować będą specjaliści zajmujący się problematyką przemocy domowej. Zainteresowani konsultacją powinni telefonować pod nr tel. (89) 642 - 73 - 30, (89) 642 - 72 - 46 lub 47 lub 606 922 044.

W Komisariacie Policji w Morągu policjanci będą pełnić dyżur w godzinach 7:00 – 15:00 w pokoju nr 17. Policjanci będą również uchwytni pod numerami telefonów 89/ 757 84 42 lub 89/757 84 00.

Policjanci często jako pierwsi mają kontakt z osobą pokrzywdzoną. Najpierw ci funkcjonariusze, którzy zostali wezwani na miejsce przestępstwa, potem dochodzeniowcy wykonujący czynności procesowe, nierzadko policyjni psycholodzy pomagający ofiarom. Profesjonalne postępowanie wobec pokrzywdzonych jest niezwykle istotne. Praca funkcjonariuszy, którzy jako pierwsi są na miejscu przestępstwa, wykonują oględziny, zabezpieczają ślady często ma istotny wpływ na wykrycie sprawcy przestępstwa. Jakość przesłuchań wykonywanych przez dochodzeniowców, zebranych dowodów to kolejny bardzo ważny element śledztwa, także z punktu widzenia ofiary. Przesłuchanie wykonane jeden raz pozwoli uniknąć powtórnej wiktymizacji. Niezwykle istotne w obszarze pomagania ofiarom przestępstw są działania policyjnych psychologów. Zaczynając od psychoedukacji - nauki policjantów umiejętności postępowania z ofiarami i świadkami m.in. przemocy domowej, pobicia, zgwałceń, kradzieży. Kładzenia nacisku, na to, by policjanci potrafili udzielić pierwszego wsparcia ofierze, unikali tzw. wtórnej wiktymizacji ofiar, umieli panować nad własnymi emocjami w trudnych sytuacjach. Zapoznawania policjantów z możliwymi reakcjami ludzi na traumę i doświadczanie przemocy, a także uczenie, jaki jest psychologiczny mechanizm funkcjonowania ofiar przemocy domowej, po to, by pomoc funkcjonariuszy była jak najbardziej skuteczna. Dodatkowo policjanci zawsze mogą skonsultować z psychologiem sposób postępowania z ofiarą, by skutki np. przesłuchania były dla niej tak komfortowe, jak tylko w tej sytuacji jest to możliwe.