We wtorek, 7 grudnia o godzinie 17.30 w salach muzealnych oraz czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbędą się uroczystości z okazji 10-lecia Muzeum w Ostródzie. Program obok podsumowania dziesięcioletniej już działalności tej zacnej instytucji, obejmuje również promocję od dawna oczekiwanej książki Johannesa Müllera "Dzieje Ostródy"
Johannes Müller pracował w Ostródzie na przełomie XIX i XX wieku. O jego życiu nie wiemy zbyt wiele. Pozostawił po sobie jednak dzieło które na zawsze przeszło do historii miasta. Johannes Rudolf Albert Müller urodził się w 1863 roku, w latach 1893–1904 pracował jako nauczyciel w ostródzkim gimnazjum, uzyskał tytuł doktora. Był germanistą, filologiem klasycznym, prowadził również zajęcia z gimnastyki.
Dzieje Ostródy jest jedną z najlepszych pod względem materiałowym prac dotyczących dziejów miasta. Nawet, jedyna polska monografia Ostróda. Z dziejów miasta i okolic, pod redakcją Andrzeja Wakara nie dorównują pracy Johannesa Müllera. O jej wartości decyduje głównie wykorzystany materiał źródłowy, przede wszystkim przebogate archiwalia z dawnego Tajnego Archiwum w Królewcu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Tajnego Archiwum w Berlinie. Autor sięgnął też po zbiory Wyższego Sądu Krajowego w Królewcu i konsystorza prowincji Prus Wschodnich. Korzystał ponadto z materiałów archiwalnych zgromadzonych w samej Ostródzie (między innymi z archiwum ostródzkiego ratusza i rękopiśmiennej kroniki miasta napisanej około 1841). Wiadomości uzyskane z archiwaliów uzupełnił o liczne informacje zawarte w już publikowanych opracowaniach historycznych i wydawnictwach źródłowych. Zamiarem Johannesa Müllera było nie tyle zebranie materiału faktograficznego i uporządkowanie pod względem chronologicznym, ale przekazanie go w sposób usystematyzowany i zrozumiały dla czytelnika.
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków, miłośników i przyjaciół Muzeum w Ostródzie na uroczystości oraz promocję książki.