Ekologia - to słowo, którego zaczynamy używać coraz częściej. Ekologiczna żywność, odzież, itp. - Jak żyć w harmonii ze środowiskiem, co robić by uświadomić sobie oraz innym problem narastającej ilości odpadów? Odpowiedzi na te oraz inne pytania można znaleźć np. na zajęciach otwartych w przedszkolu nr 6 w Moragu.
Na ostatnich zajęciach otwartych w przedszkolu nr 6 w Morągu rodzice 5-6 latków zapoznali się z planami kampanii ekologicznej trwającej od początku lutego w tym przedszkolu. Wychowawczynie dwóch grup: Beata Kamińska i Anna Gospodarek, przygotowały ciekawy program artystyczno - edukacyjny poświęcony w całości ekologii i co za tym idzie - recyklingowi, czyli wtórnemu wykorzystaniu odpadów. Pięcio - i sześciolatki odpowiadały na pytania, rozwiązywały krzyżówkę, ćwiczyły z surowcem wtórnym, czyli z gazetą oraz wspólnie z rodzicami wykonywały przedmioty z puszek. Rodzicom podobała się książeczka zrobiona przez dzieci o etapach powstawania papieru w domowych warunkach, z niepotrzebnych gazet.
O etapach powstawania papieru ekologicznego opowiadają same dzieci: - Zbieramy makulaturę, rwiemy na małe kawałki, wsypujemy do miski, zalewamy wodą i gnieciemy. Następnie miksujemy mikserem, wyjmujemy na sitko i odcedzamy. Masę wkładamy pomiędzy 2 tekturki i wałkujemy na cienkie plastry. Na koniec formujemy i suszymy.
Tak powstaje nowy papier, który służy przedszkolakom do dalszych zajęć plastyczno-technicznych. Jest to świetna zabawa, a przy okazji nauka o środowisku. Podczas takich zajęć dzieci uczą się celowości i konieczności segregacji odpadów, co w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na podejście do problemu ochrony ziemi.