Arena Ostróda - Centrum Targowo-Konferencyjne Warmii i Mazur w Ostródzie

W środę 19.05.2010 o godz.10.00 Ostróda otrzyma bezpłatne udziały w spółce  komandytowo-akcyjnej Demuth Alfa, która jest właścicielem i  organizatorem Międzynarodowych Targów Meblowych w Ostródzie. Akt przekazania udziałów, jest niezwykle rzadkim precedensem w skali kraju  i - jako taki - otrzymał pozytywne opinie autorstwa wybitnych polskich  ekspertów:  prawa samorządowego - prof. Michała Kuleszy i prawa gospodarczego - prof. Andrzeja Kidyby.
Ostróda staje się tym samym udziałowcem w spółce, która od lat jest najpoważniejszym partnerem miasta i jednym z fundamentów strategii rozwoju Ostródy.
Międzynarodowe Targi Meblowe odbywają się w Ostródzie od 16 lat, ale modelowe partnerstwo firmy, która je organizuje oraz samorządu - trwa od dwóch lat. Z pewnością może być wzorem dla całej Polski.
Dzięki targom Ostróda zbudowała strategię swojego rozwoju na "dwóch T":  turystyce i targach.
Podczas pierwszej edycji MTM w mieście był problem z bazą noclegową, a uczestnicy targów spali w Olsztynie. Dziś powstało w Ostródzie i w okolicy kilkanaście hoteli (m.in. grupy Anders i Condohotels) - prosperujących m.in. dzięki targom (ostatnia edycja zgromadziła pond 9 000 wystawców i handlowców). Baza noclegowa i gastronomiczna czyni z Ostródy niekwestionowanego lidera rozwoju w regionie i województwie.
Współpraca ma też swój wymiar codzienny: na przykład w postaci prac specjalnego zespołu  zajmującego się symbiozą targów i  miasta, uproszczeniu procedur urzędowych, etc.
Udział miasta w spółce targowej pozwoli oby partnerom starać się o dofinansowanie budowy ostródzkiego Centrum Targowo-Konferencyjnego z funduszy unijnych. Projekt, pod opieką ekspertów od pozyskiwania  funduszy z UE, startuje w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programu "Polska Wschodnia".
Dla miasta partnerstwo z targami gwarantuje dalszy rozwój: nowe  miejsca pracy, poszerzenie planów strategicznych (projekt Centrum  Targowo-Konferencyjnego zakłada inne, nie tylko meblowe, imprezy  wystawiennicze), rozwój turystyki biznesowej - przekładającej się bezpośrednio na turystykę prywatną - zważywszy walory miasta i okolicy oraz bardzo dobrze przygotowaną bazę.
Z gospodarczego punktu widzenia mariaż biznesu i samorządu w spółce targowej stanowi realny przykład ułatwień rozwoju przedsiębiorczości regionalnej - skuteczniejszy niż wszelkie rządowe programy i deklaracje. Z pewnością można mówić o ostródzkim know how w tej dziedzinie.