Po co praca zadana jest człowiekowi? Dlaczego tyle dzieci Narodu nie z własnej winy pozostaje dziś bez pracy? - Te i wiele innych pytań stawiali prelegenci III Warmińsko - Mazurskich Dni Skupienia Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gietrzwałdzie.
O chrześcijańskim etosie pracy mówił pierwszy prelegent, ks. kan. Romuald Zapadka wskazując, iż prawdziwy etos pracy realizują protestanci. W dobie rozwijającego się ekumenizmu należy mówić o rzetelności w wykonywaniu pracy oraz zmieniać stereotyp, że katolik to zły pracownik.
W konferencji pt. "Praca, jako powołanie człowieka i klucz do kwestii społecznej" jako pierwszy głos zabrał Ziemowit Gawski, Przewodniczący Zarządu Głównego "Civitas Christiana". W prelekcji pt. "Nad chrześcijańską koncepcją pracy" mówił o pracy jako trudzie, a jednocześnie powołaniu każdego człowieka. Jest to naturalna potrzeba każdej istoty ludzkiej. O pracy człowieka nie można dziś mówić jedynie w wymiarze bezrobocia. Są cztery jej wymiary: wymiar duchowy (jakie znaczenie ma w oczach Boga - ora et labora); osobowy (odnosi się do człowieka, ma wymiar doskonalący, różni się tym od świata zwierząt dlatego, że jest człowiekiem); ekonomiczny (aby zapewnić byt swojej rodzinie, narodowi, światu); społeczny (narodowy, historiotwórczy - dzięki któremu powstaje więź dziejowa pomiędzy przeszłością a przyszłością). Praca jest tym, co stanowi o dobru całego Narodu, Rzeczypospolitej.
Jan Chłosta, Przewodniczący Oddziału Warmińsko - Mazurskiego "Civitas Christiana" wygłosił prelekcję pt. "Etos pracy i religijność Warmiaków". Na zakończenie głos zabierali członkowie Stowarzyszenia - samorządowcy, pełniący ważne funkcje w zarządach powiatów i gmin, dzieląc się swoimi doświadczeniami w dramatycznej sytuacji stanu bez pracy wielu mieszkańców Warmii i Mazur.