Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe "Sasinia" zapraszają na otwarcie wystawy
w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Nie żądali zaszczytów i nagród. Za marzenia zapłacono im prześladowaniem i upokorzeniem. Epopeja partyzantów "Łupaszki" rozpoczęta na Wileńszczyźnie, zakończyła się w Borach Tucholskich, lasach Podlasia i ubeckich katowniach. Straszniejsze od fizycznych cierpień było nazwanie tych, którzy odważnie sprzeciwili się terrorowi, bandytami i zdrajcami.
Wystawa poświęcona jest V Wileńskiej Brygadzie AK i jej dowódcy, mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. "Łupaszko". Zygmunt Szendzielarz przed wojną był oficerem 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach Armii Prusy i Grupy Operacyjnej gen. Władysława Andersa. Jesienią 1943 roku tworzy oddział partyzancki, który w listopadzie tego roku zostaje nazwany V Wileńską Brygadą AK. Większość Brygady stanowili żołnierze z podstępnie zlikwidowanego przez partyzantkę sowiecką oddziału por. Antoniego Burzyńskiego - "Kmicica". Wiosną 1945 roku na Białostocczyźnie, "Łupaszko" odtwarza V Brygadę walcząc z prosowieckim aparatem władzy. W terenie, w którym działali, spotykali się z sympatią miejscowej ludności. Byli dla niej nadzieją na zakończenie radzieckiej okupacji. We wrześniu 1945 r., na rozkaz Komendy Okręgu AK Białystok, rozwiązuje oddział i z grupą najbliższych współpracowników udaje się na Pomorze, gdzie podporządkowuje się Komendzie Eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK. Wiosną 1946 r. Brygada wznawia działalność bojową, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i MO na terenach Pomorza, Warmii i Mazur, Białostocczyzny i Podlasia. Po rozwiązaniu Brygady pod koniec 1947 r., mjr. Zygmunt Szendzielarz ukrywał się. Został aresztowany 30 czerwca 1948 r. Zamordowany 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.
Ekspozycja powinna zainteresować mieszkańców powiatu ostródzkiego, ponieważ dwa szwadrony Brygady pod dowództwem por. Henryka Wieliczki ps. "Lufa" i por. Leona Smoleńskiego ps. "Zeus" prowadziły intensywną działalność na tym terenie od czerwca do listopada 1946 r.
Otwarcie wystawy nastąpi 9 marca 2002 r. o godz. 16.00 w sali wykładowej przy kościele parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Ostródzie, ul. Czarnieckiego 3. Wystawę oglądać można do 22 marca w dni powszednie w godz. 16 - 18, w niedziele w godz. 12 - 16. Grupy szkolne mogą uzgodnić inny termin. Telefony kontaktowe w Ostródzie: 6422130, 6469759, 6420016.